dimitrisdsg7

Βοηθεια για επιλογη καρτας

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Ειμαι νεος στο forum εδω και απο τοτε που το ανακαλυψα εχω μαθει πολλα πραγματα. Θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με την αλλαγη καρτας γραφικων.

Αυτη τη στιγμη ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης καρτας:

http://www.asus.com/Graphics_Cards/NVIDIA_Series/ENGTX560_DCII_TOP2DI1GD5/#specifications

Εχω τη δυνατοτητα με 40 ευρω να την αλλαξω και να παω σε αυτην:

http://www.omarket.gr/sssss-46494.html

Το ερωτημα μου ειναι αν αξιζει τα 40 ευρω πραπανω η 7870. Απο οτι ειδα ειναι ταχυτερη (1GHZ) και με 2 GB μνημης. Αξιζει να αλλαξω την 560 που εχω τωρα για 40 ευρω;

Οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεος. Το PC μου εχει επεξεργαστη i5, mobo Asus p8p67, 6GB ddr3 ram και κουτι το Thermaltake overseer rx-i. Hοθονη ειναι 1920x1980 και ασχολουμαι με gaming. Οχι φανατικα αλλα μια ωρα την μερα την τρωω σε gaming.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την αλλαγή άφοβα. Η 7870 είναι γρηγορότερη ΠΑΝΤΟΥ σε σχέση με την GTX560 και πιο οικονομική σε κατανάλωση.

Διάβασε και αυτό το review που έχει την 7870 και την GTX560 Ti. Υπόψιν πως η GTX560Ti είναι γρηγορότερη από την δική σου απλή 560.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Νομιζα παντως οτι η δικη μου 560 ειναι η πιο γρηγορη καθως ειναι υπερχροβιαμενη απο την Asus στα 925 MHZ. Anyway, εσυ λες οτι αξιζει να παω στην συγκεκριμενη 7870 ετσι; Και η Sapphire απο οτι ξερω εχει καλες περγαμηνες παντα στις υλοποιησεις της.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό που σου έδωσα στο λινκ δοκιμάζεται η 7870 με την GTX560Ti. Έστω πως η δική σου απλή 560 είναι το ίδιο γρήγορη με την 560Ti. Και πάλι η 7870 είναι πιο γρήγορη παντού (ειδικά στην ανάλυση που δουλεύεις) οπότε ξεκάθαρα είναι καλύτερη επιλογή. Τώρα το αν αξίζει η αλλαγή ή όχι, αυτό το κρίνεις εσύ. Προσωπικά για 40? διαφορά θα την άλλαζα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω φιλε μου ετσι λεω. Θα την κανω την αλλαγη. Ειμαι στη δουλεια και ποσταρω απο το κινητο μου και για καποιο λογο δεν μου δειχνει καπου το λινκ οπου αναφερεις οτι γινεται η συγκριση μεταξυ των καρτων. Αυριο παντως θα προχωρησω στην παραγγελια της καινουριας. Ευχαριστω και παλι.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now