Κοζανίτης

Διάρκεια ζωής CPU

Recommended Posts

Καλησπέρα, κατάφερα να κλοκάρω στα 4.8 με adaptive voltage, όμως φοβάμαι μην τα παίξει σε 5 μέρες.Λέτε να τη βγάλει μια 3ετία? Είναι ήδη 2 χρονών αλλά δούλευε στοκ.

d54b9607_4.8.png

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω τη φωτό σου, αλλά είδα ότι την ανέβασες στο oc.net... εδώ είναι σε φούλ σάιζ.

http://cdn.overclock.net/d/d5/d54b9607_4.8.png

Στο θέμα σου. Το vcore είναι οριακά σε ιδανική τιμή αλλά σίγουρα δοκίμασε και με λιγότερο. πχ 1.35 fixed ή μέχρι όπου δεν είσαι stable.

Οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά οπότε μια χαρά "θα την βγάλει". :P Δεν έχω δει (γρήγορο) degrade με 1,35 voltage σε sandy bridge btw.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρκετά καλά. Ο δικός μου να φανταστείς παίζει 4.5 @ 1.45V και αυτό μετά δυσκολίας. Εκεί στα 1.45-1.5 είσαι στα όρια του degrade.

Πάντως... είσαι σίγουρος ότι είσαι 100% stable σε αυτήν την συχνότητα; Μου φαίνεται λίγο το vCore, αν είσαι οκ έχεις απλά καλό κομμάτι!

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες του screenshot είναι πολύ καλές και θα έλεγα ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτε με 1.35 εκεί.

Αλλά το AIDA δεν το θεωρώ επ' ουδενί worst case.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το AIDA το δοκίμασα για λίγο, μου το πρότεινε ένας φίλος αν και το έτρεξα για κανα τέταρτο. Καθώς έβαλα να παίξω battlefield4 το pc κόλλησε και αναγκάστηκα να κάνω επανεκκίνηση.Μάλλον θα πρέπει να ανεβάσω το DVID από +0.040 σε 0.050.Απλώς φοβάμαι μην τα τινάξει γιατι δεν έχω λεφτά για άλλον. Καμία ιδέα πως να τον σταθεροποιήσω?

Link to comment
Share on other sites

Το battlefield 4 δεν είναι και πολύ cpu bound οπότε για να κόλλησες εκεί πρέπει να είσαι αρκετά μακρυά από την σταθερότητα.

Παράτα το AIDA, δες με AVX enabled prime και ξεκίνα από χαμηλότερα, imo.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρκετά καλά. Ο δικός μου να φανταστείς παίζει 4.5 @ 1.45V και αυτό μετά δυσκολίας. Εκεί στα 1.45-1.5 είσαι στα όρια του degrade.

Πάντως... είσαι σίγουρος ότι είσαι 100% stable σε αυτήν την συχνότητα; Μου φαίνεται λίγο το vCore, αν είσαι οκ έχεις απλά καλό κομμάτι!

Εσύ πόσο καιρό τον εχεις 4.5 με 1.45 ταση? Fixed ή Offset?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέσταρα 3 ωρες με πριμε 27.7 blend και ειχα αυτο το αποτελεσμα.Η ταση ειναι (στην GIGABYTE μητρικη μου) σεταρισμενη σε νορμαλ και +0.000 DVID στο -0.005 τρωω Blue Screen στο φορτωμα των windows.Πως να τεσταρω με το LinX και για να παω στα 4.7 θα θελει γυρω στα 1.35, είναι όμως ασφαλές? Επισης να ενεργοποιήσω το Internal PLL Overvoltage ή όχι?

Γιατι δεν με αφηνει να ανεβασω την φωτο? λεει κατι για μεγαλη αναλυση

Link to comment
Share on other sites

To PLL Overvoltage δεν πρέπει να το χρειάζεσαι enabled.

1.35 σε load είναι ανθρώπινη κατάσταση για 2500K. Ξέρω αρκετά κομμάτια που τρέχουν έτσι από την πρώτη μέρα και οι θερμοκρασίες σου είναι τέρμα άνετες. Δεν προβλέπω δράματα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν «δεν έχεις μία» και φοβάσαι μην γίνει κάτι στο 1% των περιπτώσεων, τον βάζεις σε χαμηλότερη αξιόπιστη συχνότητα με λογικά ρεύματα και δεν τον πειράζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now