dimmu

i3 3220 η Core2extreme

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Εχω την δυνατοτητα να παρω δυο σετακια και θα ηθελα την γνωμη σας μιας και δεν μπορω να αποφασισω.Προφανως το ενα απο τα δυο θα παρω..

Με ενδιαφερει ΜΟΝΟ το gaming,ουτε rendering,ουτε μετροπρογραμματα..τιποτα αλλο περα απο gaming σε 1080 αναλυση.Θα συνδιαστει με μια 7950.Τα υπολοιπα υπαρχουν.

Εχουμε και λεμε:

σετ 1)Asus P5E3 Premium,Intel Core2extreme Qx9650(ειναι καλο κομματι ενημερωθηκα),corsair dominator 8gb

2)Gigabyte Z68AP-D3-B3(καινουργια),i3 3220(δεν κλοκαρει ενημερωθηκα),Corsair vengeance 8gb

Λοιπον,το πρωτο σετ μου κοστιζει περι τα 15 ευρω πιο ακριβα απο το δευτερο αρα το οικονομικο δεν ειναι θεμα.

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι ποιος απο τους 2 cpu θα τα παει καλυτερα με την καρτα.Ξερω οτι ο i3 ειναι πολυ πιο δυνατος core to core αλλα σε παιχνιδια που διψανε για πανω απο δυο πυρηνες τι γινεται?Εκει θα ειναι καλυτερος ο extreme στα 4 γιγα ας πουμε(δεν θα μεινει στοκ προφανως)?Τα threads παιζουν ρολο?

Παιχνιδια που εχω αυτη τη στιγμη:metro last light,rise of rome,Bf3(online),Bf4 αλλα θα προστεθουν και αλλα συγχρονα μολις αποφασισω το τι θα παρω.

Αρα κοινως Qx9650 στα 4 γιγα(με την παραπανω μητρικη επαιζε στα 4.2 24/7 αλλα ας πουμε 4) VS i3 3220

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα η γνωμη σας θα ηταν πολυτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω τον i3 3220 αλλά δεν έχω τροφοδοτικό να δοκιμάσω την 780 έτσι για πλάκα.

Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις τίποτα με τον i3 αλλά πέρα απο αυτό ο qx9650 είναι στα τελευταία του..κάποια μέση λύση σε καποιον πολύ φτηνό i5?

Link to comment
Share on other sites

Τον i3 να πάρεις.

Χάνεις GHz σε σχέση με τον Q αλλά τον προλαβαίνεις λόγω IPC στα παιχνίδια, και στα multithreaded μπορεί ο Q να έχει "ιπποδύναμη" αλλά έχει και τον memory controller μακρυά να μπουκώνει.

Χώρια που είναι παλιότερη πλατφόρμα (καταναλώσεις/sata3/ddr3/κτλ)...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια.

Το πηρα ηδη το σετ μιας και καλυφτηκα απο τις απαντησεις σας.Ο μεγαλυτερος ενδιασμος μου ηταν,εφοσον οι νεοι τιτλοι παιχνιδιων διψανε για περισσοτερους πυρηνες,μηπως θα τρεχανε καλυτερα με τον καθαρο τετραπυρηνο σε 1080.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now