sifalio

cpu error 00

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημa με το pc μου (αυτο της υπογραφης).

καποιες φορες οταν το ανοιγω βγαζει σφαλμα 00 η μητρική και μενει αναμενο to led της cpu πανω στην μιτρικη.

εβγαλα την cpu και την ξαναέβαλα

εκανα reset στο bios

εβαλα το προιγουμενο bios αλλα τα ιδια

ειτε ειναι overcloacked ειτε ειναι default κανει το ιδιο

εχω καινουριο τροφοδοτικο.

τι μπορεί να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το cpu (τα pads) και δες αν όλα είναι ok στο socket. Καμιά φορά μπορεί να κάτσει λίγο οριακά το κούμπωμα και να πιέζει μονόπαντα.

Το cpu να το βάζεις με την μητρική οριζόντια και πριν το lockάρεις βεβαιώσου ότι έχει καθίσει όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε επίσης αυτά τα δύο για το qcode 00:

-αν έχεις ψύκτρα με backplate, επέστρεψε για λίγο στην box.

-βάλε βγάλε το 8pin του EPS και δες αν πατάει καλά ή αν υπάρχει εκεί κάτι ύποπτο σε επαφή. Ειδικά αν το έχεις τεντώσει πολύ...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Στράγγιξε τα ρεύματα και ξεκίνα με ενα clean boot. Δηλαδή μόνο cpu και το cpu cooler. Αν δε συνεχίσει, δοκίμασε 1-1 τις υπόλοιπες συσκευές.

Πλάκα θα έχει να είναι doa το τροφοδοτικό και να μη δίνει σωστό ή και καθόλου ρεύμα στη cpu.

Edited by CClo
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε επίσης αυτά τα δύο για το qcode 00:

-αν έχεις ψύκτρα με backplate, επέστρεψε για λίγο στην box.

-βάλε βγάλε το 8pin του EPS και δες αν πατάει καλά ή αν υπάρχει εκεί κάτι ύποπτο σε επαφή. Ειδικά αν το έχεις τεντώσει πολύ...

τα εχω κανει αυτα....

ειχα και προεκταση 8 pin και την εβγαλα.

το σφαλμα δεν το βγαζει συνεχεια αλλα οποτε του καπνισει..

Link to comment
Share on other sites

...όταν στο κάνει μέτρα και το EPS σου μπας και σου κάνει τίποτα τρελά το psu - αλλά όπως το περιγράφεις σαν τσιτωμένο socket από πίεση μου σκάει.

Το reflash δεν ήταν κακή ιδέα - αλλά μιας και δεν βοήθησε φαντάζομαι πλέον ότι είναι κάποια οριακή επαφή που χαλάει το init στην εκκίνηση. Τώρα σε pad είναι; Στο socket είναι; Σε trace είναι;... Αν έχεις macro και υπομονή ρίξε μας μερικές καλές φωτογραφίες από μπρος και από πίσω, μπας και βοηθήσουν τα επιπλέον μάτια...

Link to comment
Share on other sites

Τα Pin μέσα στο socket είναι όλα τέλεια?

Βγάλε το CPU και καθάρισέ το με λίγο βαμβάκι και οινόπνευμα!

Το εχω κανει κανει αυτο...Τα Pins ειναι μια χαρα..

Χτες εβαλα το προηγουμενο bios και μετα παλι το τελευταίο και σημερα δεν το εχει κανει.

Μακαρι να εφτιαξε...μην το ματιασω...χαχαχα:chuncky:

Edited by sifalio
Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει κανει αυτο...Τα Pins ειναι μια χαρα..

Χτες εβαλα το προηγουμενο bios και μετα παλι το τελευταίο και σημερα δεν το εχει κανει.

Μακαρι να εφτιαξε...μην το ματιασω...χαχαχα:chuncky:

Μακάρι να το "ξεχάσει" - αλλά επειδή αυτά τα errors σκάνε νωρίς στην ρουτίνα του postαρίσματος, τις περισσότερες φορές είναι hw issue και όχι θέμα με κώδικα... :/

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το "ξεχάσει" - αλλά επειδή αυτά τα errors σκάνε νωρίς στην ρουτίνα του postαρίσματος, τις περισσότερες φορές είναι hw issue και όχι θέμα με κώδικα... :/

Το ξανάκανε δυστυχώς:apologetic:

Link to comment
Share on other sites

Να κλείσει κάποιος το θέμα γιατί ειλικρινά θα τον βαρέσω τον απο πάνω!!!! :hehe:

4bIpG4x.jpg

Το είδα και γω στο βιβλιαράκι της Asus, αλλά λέω θα διαφέρουν οι μητρικές μας.

Προσωπικά το Qcode μου γράφει Α0, που πιστεύω θα βγάζει στην πλειοψηφία των χρηστών asus.

Link to comment
Share on other sites

00 συνήθως είναι dead τσιπιγιου, οπότε δοκίμασε τον επεξεργαστή σε άλλη μητρική κι βλέπεις

Άμα κυνηγήσω και σένα θα σου πω τι dead φαιρκιλερ θα είσαι εσύ!!..βαλτός είσαι ε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

00 συνήθως είναι dead τσιπιγιου, οπότε δοκίμασε τον επεξεργαστή σε άλλη μητρική κι βλέπεις

Δεν το κάνει συνεχεία...1 με δυο φορές την μέρα...αρα δεν πιστευω να εχει θεμα η cpu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now