FarmaS

Επιλογες για GTX 970

Recommended Posts

επειδη ειμαι στα προθυρα αγορας καινουργιας καρτας, θα ηθελα την γνωμη σας για ποια υλοποιηση να διαλεξω..

αν κ ξερω οτι ολες λιγο πολυ εχουν τα προβληματακια τους

γιαυτο εγω κατα την γνωμη μ εχω καταληξη στην evga ftw EVGA GeForce GTX 970 4GB FTW ACX 2.0 (04G-P4-2978-KR) | Skroutz.gr

το μονο που (αν θυμαμαι καλα) διαβασα για αυτην ηταν οτι εχει θεμα throttling οταν φτανει στα τερμα της λογο tpd limit

ισχυει αυτο ? κ αν ναι ειναι κατι π μπορω να το αλλαξω μεσα απο custom bios ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To throttling μην σε νοιαζει....με maxwell II bios editor την φτιαχνεις οπως θες την καρτουλα και θα παιζει τεζα....τωρα για coil whine και ιστοριες δεν ξερω τι παιζει απο καρτα σε καρτα.Παντος και εγω τις λιγουρευομαι :yum:

Link to comment
Share on other sites

την καρτα δν προκειται να την κανω oc, θα την αφησω οπως εχει..

παντως το θεμα coil whine ειναι π με αγχωνει πιο πολυ

ειναι μανικι να σ ερθει καινουργια κ να πρεπει να την στειλεις πισω περιμενοντας δν ξερω κ εγω ποσο καιρο :/

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η μόνη διαφορά π βλέπω είναι το μάρκετινγκ στο κουτί και τ μπλε χρώμα στην ψυκτρα..άλλωστε εφόσον θα μείνεις στοκ δεν υπάρχει κανένας λόγος να τους δώσεις ούτε ένα ευρώ παραπάνω..πάρε αυτήν που σου είπα από το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Την βάζεις στο κουτάκι της και ακολουθείς την διαδικασία rma που γράφει στο site όπως σ κάθε εταιρεία..άλλωστε από όπου και να την πάρεις στην evga γυρίζει οποτε γλυτώνεις κ πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο το coil whine το δικαιολογούν οι εταιρείες για RMA

Μιας και δεν είναι αποτέλεσμα προβληματικού υλικού και επίσης δεν είναι και αποτέλεσμα μόνο της κάρτας,

ευθύνεται και ο συνδυασμός τροφοδοτικού...

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι, να δεις αν το μοντέλο που θες να πάρεις, έχει αναφορές για coil whine... διότι

αν δεν υπάρχουν χρήστες που να έχουν θέμα με το συγκεκριμένο μοντέλο, τότε είναι σχεδόν απίθανο να έχεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

δν εχεις αδικο αλλα λιγο πολυ ολες οι εταιριες εχουν προβλημα με coil whine

εξαλλου κ ο caution σε αλλο τοπικ ειπε πως "καρτα γραφικων αγοραζουμε, οχι σφυριχτρα"

οποτε οσο το δικαιολογουν σαν rma, τοσο το καλυτερο γιαυτους

ρωτησα το visionstudio τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις κ μ απαντησαν το εξης

Σε κάρτες γραφικών άνω των 170Ε ο χρόνος αντικατάστασης είναι 1-4 εβδομάδες ανάλογα με την περίπτωση εκτός και αν παρουσιάσει πρόβλημα στις πρώτες 2 εβδομάδες λειτουργίας της. Τότε γίνεται άμεσα.

τους ξανα ρωτησα

το coil whine συνηθως εμφανιζεται αμεσα απο την πρωτη χρηση λειτουργιας της, ειναι τα πηνια που τσιριζουν (ειναι συνηθες φαινομενο στις GTX 970)

αυτο δικαιολογει την αμεση αντικατασταση ?

κ μ απαντησαν

ναι φυσικα

αρα στην τελικη με 40ευρω παραπανω παιρνεις καρτα απο ελληνικο καταστημα κ σε περιπτωση προβληματος σου κανουν αμεση αντικατασταση

τεσπα αυτη ειναι αλλη ιστορια με το rma

με τις αλλες εταιριες τι γινεται ? η gigabyte g1 αξιζει ?

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησαν έτσι ώστε να πουλήσουν το διαθέσιμο κομμάτι τους..έχω κάνει 2 φορές rma στο vision studio την μία ήταν μια 470 φίλου που ταξίδεψε 2 φορές το Κρήτη-σαλόνικα και ένα μήνα για να την αλλάξουν... Και ξέρω από 4 φορές που έχω κάνει rma στο εξωτερικό ότι ποτέ δεν πήρε πάνω απο 20 μέρες,,

Δεν γλυτώνεις τίποτα αγοράζοντας κάρτα από Ελλάδα..καλό κάνεις βασικά γιατί ρίχνεις λεφτά στην αγορά μας :)

Μια χαρά είναι και η gigabyte, συμπαθώ πολύ τις κάρτες γραφικών της! Αλλά δεν είναι evga :)

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής της evga είναι ανώτερη, αν πιάσεις μια gigabyte με windforce πάνω και μια evga με acx θα καταλάβεις την διαφορά. Είχα και gigabyte, πολλές κάρτες, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και τις πάω τέρμα, αλλά...δεν είναι evga! Ελπίζω να με καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις απο vision αν εχεις κατα νου το rma φιλος μου πηρε 7870 sapphire και ετρεχε με το vision! ποτε δεν εβγαλε ακρη γιατι πολυ απλα ειναι για τον.... ολοι εκει μεσα!!

Οσο γι αυτο που λεει ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION] μην το δενεις κομπο γιατι πιο πολυ κραζουν το acx cooling στο ιντερνετ παρα την giga!! ( ειπαμε να τα λεμε ολα!)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιλάω για την απόδοση τους αλλά για την ποιότητα των υλικών ρε δεν υπάρχει επαφή.. Τώρα για αυτούς που κράζουν τo acx τι να πω!! Και στην 780 που ήταν ζεστή κάρτα μια χαρά τα κατάφερνε..τώρα δεν ακούγεται κιχ!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω μιλισα για θερμοκρασια (εκει κερδιζει η giga ολες) αλλα απο ποιοτιτα η asus.giga & evga ειναι τοπ.

Μην κανεις σαν το γαϊδαρο που θα κλασει... απλα ειναι τα πραματα παιρνεις την evga απο το site που ειναι μια χαρα τιμη κι (μακρια απο εμας) αν χρειαστει rma δεν θα μπλεξεις με τους αναπηρους του vision!

Αντε και καλες γιορτες!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως την G1 έχω!

Κορυφή και σε θερμοκρασίες και σε ποιότητα κατασκευής και δόξα τον Θεό καθόλου coil whine!

Και το WF3 δεν έχει καμία σχέση με άλλα μοντέλα που αν θυμάμαι καλά ήταν πλαστικό...

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείτε ότι είναι πλαστικό..τι θα είναι κράμα αλουμινίου..μια κάρτα γραφικών είναι :hehe: και μάλιστα είναι φτηνό πλαστικό και το καταλαβαίνεις στην αφή! Το ότι αποδίδει εξαιρετικά δεν το αμφισβητεί κανείς όμως.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ψάχνομαι και εγώ για 970. Είμαι ανάμεσα σε Gigabyte G1 και Asus Strix. Ακούγονται αρκετά αρνητικά με την τροφοδοσία όμως της Strix.

Και εγω εχω ακουσει για την G1 οτι πολλες βγαζουν artifacts στα games η οτι εχουν πολυ coil whine ΑΛΛΑ θεμα τυχης ειναι μωρε οτι και αν παρεις.

Για την STRIX περαν του οτι εχει ενα 8pin Pcie και λιγο χειροτερο power management στο bios δεν εχω δει ακουσει διαβασει κατι αλλο αρνητικο...Το ενα 8πινο δεν θα σε κοψει απο το να φτασεις τα 1500mhz μονο αν πεσεις σε πατατα...Το bios διορθωνετε ευκολα με λιγο Google searching αν εχεις ορεξη να παρεις και το τελευτεο frame.

Εγω αν επερνα 970 θα πηγαινα στις πιο χωμα μικρες.....πχ gigabyte 970 ITX Zotac 970 κλπ μαξ δηλαδη 340ε,δεν αξιζει να φτασεις τα 400ε για μια αλλη υλοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ακουσει για την G1 οτι πολλες βγαζουν artifacts στα games η οτι εχουν πολυ coil whine ΑΛΛΑ θεμα τυχης ειναι μωρε οτι και αν παρεις.

Για την STRIX περαν του οτι εχει ενα 8pin Pcie και λιγο χειροτερο power management στο bios δεν εχω δει ακουσει διαβασει κατι αλλο αρνητικο...Το ενα 8πινο δεν θα σε κοψει απο το να φτασεις τα 1500mhz μονο αν πεσεις σε πατατα...Το bios διορθωνετε ευκολα με λιγο Google searching αν εχεις ορεξη να παρεις και το τελευτεο frame.

Εγω αν επερνα 970 θα πηγαινα στις πιο χωμα μικρες.....πχ gigabyte 970 ITX Zotac 970 κλπ μαξ δηλαδη 340ε,δεν αξιζει να φτασεις τα 400ε για μια αλλη υλοποιηση.

Το coil whine είναι γενικό φαινόμενο στην 970 σειρά. Ανάμεσα σε αυτές τις 2 μπορώ να επιλέξω. Έχω διαβάσει αρκετά review και η strix υστερεί 1-3-5 fps σε σχέση με την G1.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν για την "πρασινούλα" της MSI ;

MSI Global - The best gaming gears maker in the world

Βέβαια και η 970 Gigabyte G1 Gaming είναι καλή ... είμαι και εγώ σε αναζήτηση κάρτας ... περιμένω την επερχόμενη 980 Ti με τα 6GB να δώ τιμές , απόδοση και μετά θα αποφασίσω μάλλον ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now