FarmaS

A10 7850K

Recommended Posts

εχω προχωρησει στην αγορα του επεξεργαστη με μητρικη Gigabyte GIGABYTE - Motherboard - Socket FM2+ - G1.Sniper A88X (rev. 3.0) (τα περιμενω να ερθουν μεσα στην επομενη εβδομαδα)

αποριες τωρα :P

σαν επεξεργαστης με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων π εχει.. μπορει να παιξει παιχνιδια οπως π.χ gta v , company of heroes 2 ? σε low - medium settings ?

η αναλυση οθονης ειναι 1280x1024

αν αγορασω μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων της σειρας

R7 250 - 250X . R7 260 - 260X

θα μπορω να κανω crossfire μεταξυ καρτας κ cpu ?

το cf θελει συγκεκριμενα μοντελα για τον εν λογο επεξεργαστη ?

κ σε περιπτωση cf θα εχει αισθητη διαφορα στην αποδοση ?

Link to comment
Share on other sites

αποριες τωρα :P

σαν επεξεργαστης με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων π εχει.. μπορει να παιξει παιχνιδια οπως π.χ gta v , company of heroes 2 ? σε low - medium settings ?

η αναλυση οθονης ειναι 1280x1024

αν αγορασω μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων της σειρας

R7 250 - 250X . R7 260 - 260X

θα μπορω να κανω crossfire μεταξυ καρτας κ cpu ?

το cf θελει συγκεκριμενα μοντελα για τον εν λογο επεξεργαστη ?

κ σε περιπτωση cf θα εχει αισθητη διαφορα στην αποδοση ?

Ναι

crossfire μόνο με R7 240 και R7 250

AMD A10-7850K Dual Graphics Performance > Dual Graphics Performance - TechSpot

Kaveri Hybrid CrossFire: The A10-7850K & A10-7700K With R7 240 & 250 | eTeknix - Part 5

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί είναι χωρίς dual graphics.

Προσωπικά θα δοκίμαζα με την igp και αν είναι χάλια θα πρόσθετα μία 7850/7870/r265/r270 και θα άφηνα

το dual graphics

αμα ειναι ετσι πασα τοτε να κρατησω το συστημα π εχω :P

περισσοτερο για απλη χρηση αγορασα τον 7850 αλλα αμα κατσει φαση να μπορω να τρεξω κ κανα παιχνιδακι

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι ετσι πασα τοτε να κρατησω το συστημα π εχω :P

περισσοτερο για απλη χρηση αγορασα τον 7850 αλλα αμα κατσει φαση να μπορω να τρεξω κ κανα παιχνιδακι

Το παρακατω βιντεο θα σου λυσει τις αποριες :gizmo::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω βιντεο θα σου λυσει τις αποριες :gizmo::whistling:

οποτε το μονο θετικο στην ολη ιστορια ειναι οτι θα κρατησω τις μνημες π ειναι στα 2400

τουλαχιστον στο βιντεο δειχνει οτι εχει διαφορα στα fps σε σχεση με τις 1600

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν σημερα τα πραγματα κ στο πρωτο ανοιγμα μπηκα στο bios για oc

ολα καλα με τις μνημες.. xmp profile κ αμεσως 2400mhz

με τον επεξεργαστη τωρα τι γινεται ? υπαρχει μια συνηθισμενη τιμη στο ρευμα ? π.χ για 4.5ghz θελει πανω απο 1.45v ?

με τις θερμοκρασιες ποσο ειναι το οριο κ αν χρειαζεται να προσεξω κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

π.χ για 4.5ghz θελει πανω απο 1.45v ?

με τις θερμοκρασιες ποσο ειναι το οριο κ αν χρειαζεται να προσεξω κατι παραπανω

Όχι, μπορεί να σου παίξει και με 1,35 και με 1,4 ή και παραπάνω, δε το ξέρεις. Τις θερμοκρασίες κράτα τες όσο το δυνατόν κάτω από τους 75-80 max.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μπορεί να σου παίξει και με 1,35 και με 1,4 ή και παραπάνω, δε το ξέρεις. Τις θερμοκρασίες κράτα τες όσο το δυνατόν κάτω από τους 75-80 max.

στο hwmonitor το temperature - package χτυπαει κατι 90αρια

ειναι λογικο αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

στο hwmonitor το temperature - package χτυπαει κατι 90αρια

ειναι λογικο αυτο ?

Δύσκολο να είναι 90άρια (και δεν είναι λογικό), ειδικά σε stock συχνότητες. Cooler έχεις το stock;

Έχουν μια μικρή απόκλιση οι θερμοκρασίες. Εγώ κοιτάω στο bios που είναι πιο "ρεαλιστικά" τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι θερμοκρασιες με occt

το αφησα κανα τεταρτο να τρεχει

4.5ghz - llc extreme - vcore +0,48v συνολο v1.452

7850.jpg

Γιατί LLC Extreme; Δε τρέχει καλά στο medium ας πούμε; Και πάλι δε ξέρω ποιο cooler έχεις, αλλά οι θερμοκρασίες είναι ψηλά, ακόμα και οι min.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαλεις llc extreme πανω απο 4ghz freezari συνεχεια.. ακομα κ 0.100 να δωσεις με medium llc δεν θα παει πανω απο 1.38 κ θα κολλησει το πισι..

δν μπορω να βρω με τπτ κατι π να καθεται καλα.. λες κ θελει να μεινει οπως ειναι απο εργοστασιο

μηπως ζοριζεται π οι μνημες τρεχουν 1.65 στα 2400 ? ειναι με xmp profile

πολυ δυσκολο oc σε σχεση με τον fx.. γτ εκεινος τουλαχιστον αν δν περνουσε το τεστ εβγαζε error στο prime-occt αλλα δεν κολλουσε ο υπολογιστης

οσο για τις θερμοκρασιες ειμαι με nepton 280l αλλα βλεπω οτι καθε προγραμμα λεει τα δικα του

π.χ aida64 κ coretemp δειχνουν οτι παει μεχρι 31βαθμους.. ενω hwinfo κ hwmonitor δειχνουν οτι ανεβασα κ στην φωτογραφια

ασε π το aida64 λεει οτι το vcore ειναι 1.9

μου εχουν σπασει τα νευρα δεν μπορω αλλο

κουραστηκα..

Link to comment
Share on other sites

Στο bios τι θερμοκρασία σου δείχνει; Εκεί να ξέρεις λειτουργεί με full συχνότητα άρα οι θερμοκρασίες θα είναι 5-7 βαθμούς πιο πάνω απ' ότι θα βλέπες σε αδράνεια μέσα στα Windows. Το llc στην ουσία ελέγχει το πόσο θα "αλλάζει" η τάση, από αυτή που έχεις θέσει στο BIOS, όταν το PC είναι σε πλήρες φόρτο, άρα ναι, το medium στο ρίχνει αρκετά και κατά συνέπεια κρασάρει το pc.

Οι μνήμες σου μια χαρά είναι δε πιστέυω να τον ζορίζουν τόσο.

Το μόνο που μένει είναι να συμβιβαστείς με μικρότερη συχνότητα (και τάση). Δεν πάνε όλοι γενικά πολύ ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι εκανα πασα μ

load defaults settings κ εβαλα απο 3.7 στα 4.0 χωρις να πειραξω ρευματα

εκλεισα το τουρμπο

ανεβασα την συχνοτητα της καρτας απο 720 σε 1000 χωρις εξτρα ρευμα κλπ (δλδ με λιγα λογια ολα τα ρευματα τα αφησα στο AUTO)

εβαλα κ την καρτα να διαβαζει 2GB

save and exit και αι σιχτιρ :P αγανακτησα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις και τίποτα παραπάνω με αυτό το APU, εγώ αν θυμάμαι καλά τον είχα στα 4.3GHz και την iGPU στα 960MHz.

Αλλά να ξέρεις ότι στα Games θα ρίχνει το CPU μέχρι και τα 3GHz αν τον έχεις μόνο με το iGPU.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις και τίποτα παραπάνω με αυτό το APU, εγώ αν θυμάμαι καλά τον είχα στα 4.3GHz και την iGPU στα 960MHz.

Αλλά να ξέρεις ότι στα Games θα ρίχνει το CPU μέχρι και τα 3GHz αν τον έχεις μόνο με το iGPU.

εχεις να μ δωσεις καποιες στανταρ τιμες ?

π.χ να δοκιμασω τοσα mhz με τοσο ρευμα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

κ για την καρτα ? ποσα mhz ? επισης για την καρτα χρειαζεται να σκαλισω κ κατι αλλο ?

Όχι. Κανένα σκάλισμα. Βάλε στόχο τα 800 αρχικά και μετά σταδιακά τα 900MHz. Μετά τα 900 λογικά θα δυσκολεύουν τα πράγματα και θα θες ρεύμα. Δεν έχω δοκιμάσει overclocking στην igpu του συγκεκριμένου kaveri ακόμα οπότε δε ξέρω πως κλιμακώνεται το όλο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα Settings που χρησιμοποίησα με την Asus A88XM-Plus και τον A10-7700K, αν θυμάμαι καλά τα ίδια settings δούλευαν μια χαρά και στον A10-7850K.

APU Wars : AMD A10-7700K vs Intel Core i3 4330 | APUsilicon

A10-7700K default base frequency is 3.4GHz and Turbo up to 3.8GHz. The iGPU is clocked at 720MHz and North Bridge frequency at 1800MHz. Using the default heat-sink, 4.0GHz was easily attainable at 1.3125V with Turbo off and 800MHz for the iGPU.

Using a 125W TDP Heat-Sink like the one used in FX-8350 it could Overclock to 4.3GHz with only +0.0125 Voltage offset. NorthBridge was raised to 2000MHz at 1.375V and iGPU to 960MHz with default voltage. Memory was raised to 2400MHz at 12-13-11 setting and 1.65V.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now