Recommended Posts

καλησπερα..

παρατηρησα κατι περιεργο και θελω να μου πειτε αν ειναι λογικο...

εχω τον επεξεργαστη ολα στοκ και πανω σε custom υδροψυξη με 4πλο ψυγειο...

θερμοκρασιες εχω 22-24 σε idle και σε 100% load με ΙΒΤ, LinX Intel XTU etc παει 48-50...

μονο σε prime95 small FFT χτυπαει 70-72....

δικαιολογειται τετοια διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί θα πάθω εγκεφαλικό..έχεις 4πλό ψυγείο και τον επεξεργαστή στα default?

Με ποιο πρόγραμμα βλέπεις τις θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που βλέπεις, είτε λόγω έκδοσης και instruction set είτε και λόγω adaptive vcore. Δες τι vcore δίνει @ stressing μπας και μπορείς να μαζέψεις κάτι από εκεί...

Next step, delid. Ειδικά αν είναι "keeper".

Link to comment
Share on other sites

Next step, delid. Ειδικά αν είναι "keeper".

Αν το κάψει κράτα 300 ευρουλάκια να του δώσεις.

Βάλε την τάση manual 1.15-1.17 και δοκίμασε να δεις τι temps θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάψει κράτα 300 ευρουλάκια να του δώσεις.

Implying να μην το κάνει και ότι θα πληρώσεις εσύ τα χρήματα της loop που θα πρέπει να φτιάξει για να έχει τις "delidded" θερμοκρασίες;

απο cpu-z βλεπω 1.170V σε prime95 small FFT

και 1.140V στα υπολοιπα...

Σίγουρα έχεις καλά περιθώρια για undervolting και αν δεν έχεις στα πλάνα να clockάρεις, αξίζει να το ψάξεις.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Implying να μην το κάνει

Αν τον κάψει στο άνοιγμα θα τον πληρώσεις?

και ότι θα πληρώσεις εσύ τα χρήματα της loop που θα πρέπει να φτιάξει για να έχει τις "delidded" θερμοκρασίες;
εχω τον επεξεργαστη ολα στοκ και πανω σε custom υδροψυξη με 4πλο ψυγειο...

Δεν χρειάζεται να του πληρώσω κάτι εγώ τα χει πληρώσει ήδη αυτός για να χει 4 πλο ψυγείο αλλά θα ήθελα να μάθω και τι άλλο έχει για ν καταλάβω τι γίνεται με την cpu του.

Δεν είναι ανάγκη όλη να γνωρίζουμε όλοι τόσο καλά αγγλικά και να καταλαβαίνουμε πάντα τι θέλεις να πεις...μα implying? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν τον κάψει στο άνοιγμα θα τον πληρώσεις?

Δεν χρειάζεται να του πληρώσω κάτι εγώ τα χει πληρώσει ήδη αυτός για να χει 4 πλο ψυγείο αλλά θα ήθελα να μάθω και τι άλλο έχει για ν καταλάβω τι γίνεται με την cpu του.

Δεν είναι ανάγκη όλη να γνωρίζουμε όλοι τόσο καλά αγγλικά και να καταλαβαίνουμε πάντα τι θέλεις να πεις...μα implying? :hehe:

Διάβασα ότι έχει μια χαρά loop από την αρχή. Αυτό που λέω είναι ότι για να πιάσει τις θερμοκρασίες που μπορεί με την loop του & delid, πρέπει να φτιάξει εκ νέου ΤΕΡΑΣ loop, αν θέλει να κρατήσει το cpu του κλειστό. Quad rad & delid = Jumbo size νερά χωρίς delid.

Και αφού φαίνεται ότι δεν σου είναι αυτονόητο, όχι, όταν απαντώ σε κάποιο thread δεν έχω στο μυαλό μου να παρέχω και refund όταν κάποιος κάνει κάτι στραβά. Αλλά μιας και βλέπω και επιμένεις, αν βάλεις εσύ τα χρήματα για την Jumbo loop που θα φέρει τον μη-delidded επεξεργαστή του στις θερμοκρασίες που θα έχει με delid & την τωρινή του loop, βάζω και εγώ ευχαρίστως την εγγύηση των 300 ευρώ που σε απασχολεί.

Put your money where your mouth is, που λέμε και στα αγγλικά. Δεν μεταφράζεται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ο 4770Κ και εμένα από 44-54 έπαιζε στα στοκ με 2-πλο ψυγείο , idle 22-24 (χειμώνα 12-14) ^^

και γενικά 4-5 βαθμούς πάνω από τα δικά σου όπως το βλέπω αρα καλά είσαι για στοκ ^^ μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now