klapeto

Καμένες θύρες DVI

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Ένας φίλος μου μου έδωσε την παλιά του GPU (Sapphire Radeon 6790). Κάποτε, θέλαμε να συνδέσουμε την τηλεόραση του με την κάρτα μέσω καλωδίου VGA και Adapter σε DVI, καθώς η κάρτα δεν είχε θύρα VGA. Το είχαμε ξανακάνει στο παρελθόν χωρίς πρόβλημα. Αυτή την φορά όμως όταν την συνδέσαμε, δεν έδειχνε τίποτα η τηλεόραση. Το δοκιμάσαμε στην άλλη DVI για παν ενδεχόμενο, άλλα τα ίδια. Συνδέοντας την οθόνη του υπολογιστή πίσω, η οθόνη δεν έπαιρνε σήμα. Κάνοντας reboot, οτιδήποτε, δεν βοήθησε. Η οθόνη δεν έπαιρνε σήμα. Συνδέοντας την οθόνη στο λαπτοπ μου, έδειξε κανονικά, άρα αποκλείσαμε το ενδεχόμενο να φταίει η οθόνη. Σύνδεσα και την τηλεόραση με το λάπτοπ, και έδειξε κανονικά! Όταν όμως πήγα να βγάλω το VGA από το λάπτοπ μου, το έπιασα πάνω στην επαφή, και με χτύπησε ένα ρεύμα τόσο δυνατό, που τα είδα όλα (δεν υπερβάλω)! Εκεί χωρίς πολλά-πολλά, καταλάβαμε ότι μάλλον η τηλεόραση είχε κάψει την κάρτα και ήταν θαύμα που το λαπτοπ επέζησε.

Αναγκαστήκαμε και αγοράσαμε μια από το Insomnia, κοντινό μοντέλο (Sapphire Radeon 6870). Ο φίλος μου δεν είναι και πολύ της τεχνολογίας, και κατά το τεστ, πριν την αγορά, ο τύπος έτρεξε κάτι 2D παιχνίδια, έδειξε ότι λειτουργεί, και έτσι την πήρε. Είχε όμως ένα θέμα. Τα Heatpipes της ψύχτρας ήταν σαν να τα είχες βαρέσει με την βαριά. Αυτό μάλλον δημιουργούσε πρόβλημα με την ψύξη, και έκανε σαν κινητήρα από Jet. Ο Φίλος μου δεν το κυνήγησε με τον τύπο που την πούλησε, γιατί η ψύχτρα από την "καμένη" ήταν ολόιδια με την κατεστραμμένη, και έτσι τις κάναμε swap.

Πίσω στην υπόθεση της 6790, καιρό αργότερα, την δοκιμάσαμε για ακόμη μια φορά, αυτή την φορά μέσω HDMI. Η κάρτα λειτούργησε, και μάλιστα για καιρό με την κατεστραμμένη ψύχτρα πάνω της (χωρίς Load). Το συμπέρασμα, οι θύρες που είχαμε βάλλει την τηλεόραση, ήταν καμένες.

Τώρα η κάρτα αυτή βρίσκεται στα χέρια μου, και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να επιδιορθωθεί το θέμα με τις θύρες. Πέρα από αυτό, αν δοκιμάσω να "φτιάξω" τα heatpipes της ψύχτρας, μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα; Παραθέτω φωτογραφίες από την ψύχτρα που την έχω λύσει.

IMG_1264.JPG

IMG_1265.JPG

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να προσπαθήσω να επαναφέρω τα heatpipes στην αρχική τους μορφή. Αλλιώς σκέφτομαι να βάλω την ψύχτρα από την παλιά μου την Radeon 3850 η οποία ψύχτρα είναι αυτή (https://www.asus.com/Graphics-Cards/EAH3850HTDI512M/). Όσο για τις θύρες, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Sorry για το Text Wall, και ευχαριστώ!

IMG_1264.JPG

IMG_1265.JPG

IMG_1264.JPG

IMG_1265.JPG

IMG_1264.JPG.5676458bea098f44bb4302e956b

IMG_1265.JPG.387e6e8fa7d0fd6837d4e8e2cac

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, αυτό το πράμα στα heatpipes κάποιος το έχει κάνει επίτηδες! Νομίζω ότι και να δοκιμάσεις να τα ξανα-στρογγυλέψεις υπάρχει καλή πιθανότητα να τρυπήσουν και έτσι να "πέσουν" κατακόρυφα σε απόδοση.

Για τις θύρες, λογικά κάτι κακό έχει γίνει με τo regulation στην έξοδο. Θεωρητικά μπορεί και να διορθώνεται αλλά θα πρέπει να ψαχτείς αρκετά με κάποια υγιή και να δεις ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΕΙ πιο pin ξεφεύγει σε voltage... νομίζω ότι ρεαλιστικά απλά μαρκάρεις τα συγκεκριμένα DVI και δεν τα ξαναχρησιμοποιείς ποτέ. Το swap στις ψύκτρες που αναφέρεις, μπορεί και να δουλέψει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο σκηνικό αυτό με την ψύκτρα και πολύ λογικό θα ήταν οι θερμοκρασίες να αυξάνονται ακόμα και στο desktop αφού δεν υπάρχει κυκλοφορία.

Αυτό που πιθανότατα σε χτύπησε από την VGA ήταν στατικός ηλεκτρισμός, αλλά και πάλι μου φαίνεται απίθανο να σου έκαψε η τηλεόραση την κάρτα... υποθέτω! :shifty:

Όσον αφορά τη διόρθωση του προβλήματος με τα DVI, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να επανεγκαταστήσεις τους drivers ή να δοκιμάσεις να βάλεις μια πιο μικρή ανάλυση αρχικά για να αποκλίσεις το ενδεχόμενο η κάρτα να βγαίνει out of spec στην τηλεόραση ή στην οθόνη. Μετά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στο PCB αλλά μου φαίνεται ήδη περίεργο το όλο θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο σκηνικό αυτό με την ψύκτρα και πολύ λογικό θα ήταν οι θερμοκρασίες να αυξάνονται ακόμα και στο desktop αφού δεν υπάρχει κυκλοφορία.

Αυτό που πιθανότατα σε χτύπησε από την VGA ήταν στατικός ηλεκτρισμός, αλλά και πάλι μου φαίνεται απίθανο να σου έκαψε η τηλεόραση την κάρτα... υποθέτω! :shifty:

Όσον αφορά τη διόρθωση του προβλήματος με τα DVI, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να επανεγκαταστήσεις τους drivers ή να δοκιμάσεις να βάλεις μια πιο μικρή ανάλυση αρχικά για να αποκλίσεις το ενδεχόμενο η κάρτα να βγαίνει out of spec στην τηλεόραση ή στην οθόνη. Μετά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στο PCB αλλά μου φαίνεται ήδη περίεργο το όλο θέμα :)

Out of spec? Δηλαδή η κάρτα να βγάζει ανάλυση που δεν υποστηρίζει η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now