bfc_xxx

Νέα κάρτα μέχρι 350?

Recommended Posts

Τώρα που χειμωνιάζει ήρθε η ώρα για κανένα παιχνιδάκι.

Ανάλυση 1920x1080 σε μία οθόνη.

AMD ή NVIDIA δεν έχω κόλλημα αλλά όταν λέμε 2GB να είναι 2GB.

Η προηγούμενη μου ήταν η HD7870 και έφυγε πριν λίγες εβδομάδες.

Δεν είμαι φανατικός Gamer μπορεί να κολλήσω σε ένα παιχνίδι και όταν το τελειώσω να αρχίσω κάτι άλλο μετά από έξι μήνες αλλά όταν θα παίζω να μη ρίχνω καντήλια που τσιγκουνεύτηκα και δε τραβάει η κάρτα.

Απαραίτητο να μην είναι θορυβώδης όταν δε παίζει παιχνίδια.

Το υπόλοιπο μηχάνημα i3570k, 16GB ram, το οποίο θα αναβαθμιστεί στις αρχές του 2016.

Link to comment
Share on other sites

Άντε άμα βρείς πές μας και εμάς μιά απο τα ίδια μόνο που εχώ θέλω να άνεβω λίγο κατηγορία (Asus R9 280X DCII OC TOP) σε AMD μονόδρομος πάει για καμιά 290 ή 290χ ή 390 βέβαια τώρα αλλά πανάκριβες οι ρημάδες......αλλά σε NVIDIA δέν σκαμπάζω αυτή την στιγμή και θέλει διάβασμα και ψάξιμο. (πάντα για ανάλυση μιλάω 1920χ1080)

Link to comment
Share on other sites

Και απο μένα 970 κυρίως επειδή είναι εντελώς αθόρυβη δεν θα καταλάβεις ποτέ αν δουλεύει η κάρτα..

Υπάρχει και η 390!!!

Προτείνω την msi και στις 2 περιπτώσεις επειδή είναι πανέμορφη!!

Link to comment
Share on other sites

Και απο μένα 970 κυρίως επειδή είναι εντελώς αθόρυβη δεν θα καταλάβεις ποτέ αν δουλεύει η κάρτα..

Υπάρχει και η 390!!!

Προτείνω την msi και στις 2 περιπτώσεις επειδή είναι πανέμορφη!!

Η αλήθεια είναι ότι κλείνω προς την 390. Το ότι η MSI έχει και backplate το βρίσκω πολύ θετικό. Πρέπει να δω όμως τι γίνεται με το θόρυβο.

edit: Είδα στο site της MSI ότι σταματάνε οι ανεμιστήρες όταν δεν εργάζεται η κάρτα!!

Edited by bfc_xxx
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κλείνω προς την 390. Το ότι η MSI έχει και backplate το βρίσκω πολύ θετικό. Πρέπει να δω όμως τι γίνεται με το θόρυβο.

edit: Είδα στο site της MSI ότι σταματάνε οι ανεμιστήρες όταν δεν εργάζεται η κάρτα!!

Είναι περίπτωση οι κάρτες της msi, σίγουρα η πιο όμορφη που είχα ποτέ! Σταματάνε τα fans στην 390? :hehe: Για πόση ώρα 3sec? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδία. Μιας και είμαι στην ίδια "κατάσταση" με τον ΟP, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ.

Έχω έναν ι5 4690κ πανω σε Ζ97 mobo και 16gb ram ένα 750W 80+gold super flower PSU απο specs. Ήρθε η ώρα για την gpu (ναι, τους τελευταίους 2-3 μήνες είμαι με intel hd 4600 αλλά τι να κάνουμε, ta games που παίζω είναι blizzard και valve κυρίως οπότε είναι πολύ optimized και στα low-medium τρέχουν σχετικά κανονικά) θέλω όμως να πάω σε ΑΑΑ τίτλους οπότε βρίσκομαι μεταξύ συγκεκριμένων καρτών. (θέλω να αποφύγω εντελώς το κόκκινο που παίζει σε msi και asus καθώς το color scheme μου είναι μαυρο μπλε και είμαι OCD με αυτό το θέμα :Ρ). Επίσης η κάρτα προορίζεται για 1080p gaming και στο κοντινό μέλλον δεν θα υπάρξει ανβάθμιση monitor.

Επίσης θα ήθελα η κάρτα να προσφέρει και κάποιο utility στο σύστημα, έχω ακούσει πχ για kali προγράμματα που χρησιμοποιούν και την κάρτα στο brute force, το bitcoin mining που ξέρω ότι δεν συνήσταται τώρα αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα utility. Ακόμα θα ήθελα να προσθέσω ότι το κουτί μου είναι το NZXT Phantom 820 οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα θερμοκρασίας και ίσως ούτε θορύβου. Οι κάρτες που έχω δει είναι οι εξής και θα βοηθούσε η γνώμη τους καθώς τέλος του μήνα θα προβώ στην αγορά :).

390: saphire nitro και gigabyte g1 (με το 3% φοιτητικη έκπτωση έχουν 350ευρώ και οι 2)

970: gigabyte απλη, gigabyte g1, evga superclocked ACX 2.0

Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλες σας. Προσωπικά τείνω προς την saphire αλλά η γνώμη των pro είναι πάντα ευπρόσδεκτη :Ρ

P.S: Αν έχετε και κάποια προσφορά απο εξωτερικό που βγάινει φθηνότερη καλοδεχούμενη)

P.S.2: Όσον αφορά μεταχειρισμένες μιας και είναι πρώτη φορά που αγοράζω gpu δεν ξέρω αν θα ήθελα να κινηθώ προς τα εκέι βέβαι αν υπάρξει κάποια πολύ καλή προσφορά θα το σκεφτώ σοβαρά)

Σας ευχαριστώ πολυ :)

Edited by VeRxus
psu & resolution
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει opencl ανησυχίες, δεν υπάρχει VS, πας για 390 δαγκωτό.

Αν θυμάμαι καλά η Sapphire το είχε γυρίσει και αυτή σε 3ετή εγγύηση, οπότε το εκεί πλεονέκτημα χάνεται για την Giga. Από την άλλη η Giga πρέπει να έχει 0dB Semi-Passive κόλπα, που σαν χαρακτηριστικό για εμένα είναι τέρμα θελκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει opencl ανησυχίες, δεν υπάρχει VS, πας για 390 δαγκωτό.

Αν θυμάμαι καλά η Sapphire το είχε γυρίσει και αυτή σε 3ετή εγγύηση, οπότε το εκεί πλεονέκτημα χάνεται για την Giga. Από την άλλη η Giga πρέπει να έχει 0dB Semi-Passive κόλπα, που σαν χαρακτηριστικό για εμένα είναι τέρμα θελκτικό.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, προς τα εκεί έκλεινα και εγώ αλλα ήθελα μια επιβεβαίωση :Ρ.

Έχετε ακούσει τίποτα περι την κατάργηση της saphire r9 390 nitro? Έχει εξεφανιστεί από το σκρουτζ και το λινκ που ποσταρα χτες δεν την βγάζει. Πήρα το κατάστημα και μου είπαν οτι "καταργήθηκε" αλλά δεν βλέπω κάποια "ανακοίνωση" ούτε στο σαιτ της εταιρίας ούτε στο videocardz π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδία. Μιας και είμαι στην ίδια "κατάσταση" με τον ΟP, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ.

Έχω έναν ι5 4690κ πανω σε Ζ97 mobo και 16gb ram ένα 750W 80+gold super flower PSU απο specs. Ήρθε η ώρα για την gpu (ναι, τους τελευταίους 2-3 μήνες είμαι με intel hd 4600 αλλά τι να κάνουμε, ta games που παίζω είναι blizzard και valve κυρίως οπότε είναι πολύ optimized και στα low-medium τρέχουν σχετικά κανονικά) θέλω όμως να πάω σε ΑΑΑ τίτλους οπότε βρίσκομαι μεταξύ συγκεκριμένων καρτών. (θέλω να αποφύγω εντελώς το κόκκινο που παίζει σε msi και asus καθώς το color scheme μου είναι μαυρο μπλε και είμαι OCD με αυτό το θέμα :Ρ). Επίσης η κάρτα προορίζεται για 1080p gaming και στο κοντινό μέλλον δεν θα υπάρξει ανβάθμιση monitor.

Επίσης θα ήθελα η κάρτα να προσφέρει και κάποιο utility στο σύστημα, έχω ακούσει πχ για kali προγράμματα που χρησιμοποιούν και την κάρτα στο brute force, το bitcoin mining που ξέρω ότι δεν συνήσταται τώρα αλλά το αναφέρω ως παράδειγμα utility. Ακόμα θα ήθελα να προσθέσω ότι το κουτί μου είναι το NZXT Phantom 820 οπότε δεν νομίζω να έχω θέμα θερμοκρασίας και ίσως ούτε θορύβου. Οι κάρτες που έχω δει είναι οι εξής και θα βοηθούσε η γνώμη τους καθώς τέλος του μήνα θα προβώ στην αγορά :).

390: saphire nitro και gigabyte g1 (με το 3% φοιτητικη έκπτωση έχουν 350ευρώ και οι 2)

970: gigabyte απλη, gigabyte g1, evga superclocked ACX 2.0

Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλες σας. Προσωπικά τείνω προς την saphire αλλά η γνώμη των pro είναι πάντα ευπρόσδεκτη :Ρ

P.S: Αν έχετε και κάποια προσφορά απο εξωτερικό που βγάινει φθηνότερη καλοδεχούμενη)

P.S.2: Όσον αφορά μεταχειρισμένες μιας και είναι πρώτη φορά που αγοράζω gpu δεν ξέρω αν θα ήθελα να κινηθώ προς τα εκέι βέβαι αν υπάρξει κάποια πολύ καλή προσφορά θα το σκεφτώ σοβαρά)

Σας ευχαριστώ πολυ :)

Για την 390, θα προτιμούσα την Gigabyte γιατί έχει backplate. Η sapphire δεν έχει.

Εγώ έχω καταλήξει σε 390 και είμαι ανάμεσα σε XFX, MSI, GIGABYTE.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και από αυτό πιστεύω πολύ λίγοι θα συνεχίζουν να προτείνουν την GTX970 στα ίδια λεφτά με την R9 390 σχεδόν στο τέλος του 2015 με τα πρώτα DX-12 παιχνίδια να εμφανίζονται σε μερικούς μήνες από τώρα.

1080pi7.png

fable-1080p-avg.png

Edited by Aten-Ra
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα κάτι reviews ότι η gigabyte έχει θέμα θερμοκρασίας ~80C και κάτι κολλήματα με το pc και αρκετοί λέγαν ότι θα την άλλαζαν για την msi. Για μένα δεν παίζει αυτή η επιλογή οπότε σκέφτομαι για gigabyte - xfx και αν μέχρι αύριο που θα κάνω την παραγγελία επιστρέψει την saphire. :P.

Link to comment
Share on other sites

390 και απο εμένα,απλά καλύτερη καρτα απο την 970 αυτην την φορα η ΑΜΔ ξεπερασε στο ιδιο budget.Και οτι ακους για θερμοκρασιες ειναι ψιλοακραιο,εχουν ερθει στα ισια τα πραγματα και με τα custom coolers αλλα και γενικοτερα με τις καρτες της AMD. Sapphire ειχα την 7950 αλλα μου καηκε,τωρα ισως φταιει και το οτι ηταν απο το πλαισιο αλλα απο τοτε μου βαλανε την 660ti της msi,και πολυ κρυα καρτουλα και πολυ δυνατη.Στο ερωτημα σου παλι 970 vs 390 νικητης 390

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, προς τα εκεί έκλεινα και εγώ αλλα ήθελα μια επιβεβαίωση :Ρ.

Έχετε ακούσει τίποτα περι την κατάργηση της saphire r9 390 nitro? Έχει εξεφανιστεί από το σκρουτζ και το λινκ που ποσταρα χτες δεν την βγάζει. Πήρα το κατάστημα και μου είπαν οτι "καταργήθηκε" αλλά δεν βλέπω κάποια "ανακοίνωση" ούτε στο σαιτ της εταιρίας ούτε στο videocardz π.χ.

Δεν βλέπω καμία αναφορά πουθενα για κατάργηση. Μάλλον σου είπε ότι να 'ναι το κατάστημα για να πάρει κάτι άλλο στα γρήγορα imho...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, προς τα εκεί έκλεινα και εγώ αλλα ήθελα μια επιβεβαίωση :Ρ.

Έχετε ακούσει τίποτα περι την κατάργηση της saphire r9 390 nitro? Έχει εξεφανιστεί από το σκρουτζ και το λινκ που ποσταρα χτες δεν την βγάζει. Πήρα το κατάστημα και μου είπαν οτι "καταργήθηκε" αλλά δεν βλέπω κάποια "ανακοίνωση" ούτε στο σαιτ της εταιρίας ούτε στο videocardz π.χ.

Δεν έχει καταργηθεί. Σε κατάλογο χονδρικής που είδα έχει status: ΣΥΝΤΟΜΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ το οποίο σημαίνει ότι αναμένεται παραλαβή τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

εαν διαβάσετε τα σχόλια στο amazon άλλα και στο newegg για την gigabyte r9 390 πολλή χρήστες έχουν προβλήματα κάνουν studown το pc και κανει restart

http://www.amazon.com/Gigabyte-Gaming-Graphics-GV-R939G1-GAMING-8GD/dp/B00ZGF3UAQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1443178963&sr=8-1&keywords=Gigabyte+Radeon+R9+390+8GB

GIGABYTE Radeon R9 390 GV-R939G1 GAMING-8GD 8GB 512-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 HDCP Ready ATX Video Card - Newegg.com

r9 390 από άλλη εταιρία δεν ξέρω εάν έχουν αυτά τα προβλήματα

Edited by payback123
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now