stealth

Foxconn Και Win 7

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.:)

Πηρα μια Foxconn Flaming Blade s1366 μεταχειρισμενη και εχτισα ενα μηχανακι με εναν core i7 950 και 2X1GB DDR3 CellShock μνημες.

Προσπαθω να εγκαταστήσω win 7. Αφου φορτωσει τα πρωτα αρχεια των win στην επομενη οθονη εκει που λεει "strarting windows" (κοιταξτε το attachment) παγωνει και δεν κανει τιποτα αλλο.

Δοκιμασα τρια DVD, δυο IDE παλια και ενα Sata καινουργιο. Αλλαξα καλωδιοταινιες και sata καλωδια. Δοκιμασα διαφορετικους δισκους. Δυο κοπιες win 7 (μια ultimate 64 bit και μια Home Premium). Και οι δυο κοπιες φορτωνουν μια χαρα στην A8N32 με τον Opteron με τα ιδια DVD. Δοκιμασα και τις δυο μνημες σε διαφορετικα slot. Αλλαξα οτι ρυθμισεις μπορουσα να σκεφτω στο bios (οι controllers ειναι και οι δυο σε IDE mode), φορτωσα defaults και εκανα reset CMOS αλλα το μηχανακι αρνειται πεισματικα να φορτωσει win 7.:P

Δοκιμασα αλλο λειτουργικο και εγκατέστησα μια χαρα τα win XP.:dejection:

Επειδη αρχιζουν να μου τελειωνουν οι ιδεες... οποιος θελει μπορει να ριξει καμια μπας και βρω ακρη.:)

Eυχαριστω πολυ.

PS. Νομιζω οτι εχει το τελευταιο bios.

stealth

DSC_00021.jpg

DSC_00031.jpg

DSC_00021.jpg

DSC_00031.jpg

DSC_00021.jpg

DSC_00031.jpg

DSC_00021.jpg.4ea1684b67c1ebca7f4c36564c

DSC_00031.jpg.b70ba6196842a885a4634be27f

Edited by stealth
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις κάνει το install σε achi και να το γύρισες σε ide mode παίζει; Ίσως να έκανες μία ακόμα προσπάθεια για ακόμα ένα install σε ide mode (sata δίσκος) από την αρχή; Είσαι σε latest BIOS;

Επίσης μπορείς με F8 νομίζω να κάνεις εκκίνηση στα 7 σε debug / verbose φάση για να δεις που σκάει. Ίσως κάτι με τον storage controller, ίσως κάτι με οριακή σταθερότητα (Υποθέτω 64άρια τα 7 & 32bit τα ΧP)... σε φώτισα :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάνει install σε achi, είμαι σίγουρος ότι είναι σε IDE και οι δύο controllers. Αυτό με το debug δεν το κατάλαβα... ακόμα δεν έχω κάνει καν την εγκατάσταση των win, τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Νομίζω ότι έχει το τελευταίο bios.

Ευχαριστώ.:)

stealth

Edited by stealth
Link to comment
Share on other sites

Με F8 λίγο πριν το σημαία των windows θα πρέπει να βγει το menu για τα safe mode κτλ και κάπου θα έχει ένα "Enable Boot Logging" ή κάπως έτσι. Αν το επιλέξεις, λογικά στην επόμενη (αποτυχημένη) εκκίνηση θα πρέπει να δημιουργηθεί στον δίσκο σου ένα ntbtlog.txt που ίσως μπορεί να σε οδηγήσει στο περίπου στο τι φταίει.

Βέβαια αφού δεν μπορείς να μπεις στα windows να το διαβάσεις, θα πρέπει να το δεις από άλλο λειτουργικό windows install, τώρα που το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι να τρελαινεσαι... εχω δοκιμασει τα παντα... οτι μπορουσα να σκεφτω τελος παντων... πως ειναι δυνατον το ιδιο μηχανημα να κανει εγκατασταση τα ΧΡ και οχι τα 7 οταν και τα δυο λειτουργικα γινονται μια χαρα install στο αλλο μου συστημα που ειναι 10+ χρονων?:confused:

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now