La_MoRt

Asus maximus v formula & error code AE

Recommended Posts

Καλημέρα στη παρέα,

Η κατάσταση έχει ως εξής: εχθές ο υπολογιστής έφαγε μεγάλο κρασάρισμα και μάλλον πρέπει να ήταν από τους drivers της nvidia που έγιναν αυτόματα update και από ότι είδα αντιμετώπισαν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα. Επειδή λοιπόν έιχα ένα backup με macrium reflect για τον υπολογιστή μου, έκανα ένα rescue cd και επανέφερα το παλιό image. Την εγκατάσταση από το rescue cd την έκανα με usb 2 σε θύρα usb 2 και στο BIOS επέλξα καρφωτά να bootari από το στικάκι χωρίς να αλλάξω το boot option. Μετα τις εγκαταστάσεις που έλειπαν έκανε ένα restart και άνοιξε. Μετά από αυτό το restart ο υπολογιστής μετά το logo της μητρικής δείχνει μαύρη οθόνη και δε προχωράει. Στη μητρική επάνω στο panel που δείχνει τη κατάσταση της λέει error code AE. Στο manual λέει ότι αυτό συμαίνει legacy boot event. Μάλλον πρέπει να έχει κολλήσει στο να κάνει boot από το στικάκι. Έχει κανείς καμία ιδέα ή προσωπική εμπειρία πως να το κάνω να ξεκινήσει; Δοκίμασα live εκδόσεις και bootari κανονικά μάλλον έχει κολλήσει στο να βρει το σκληρό με το λειτουργικό. Το σύστημα είναι της υπογραφής μου και λειτουργικο Windows 10 pro 64. Φυσικά και ξαναέβαλα να κάνει boot καρφωτά και από το σκληρό αλλά και τα boot options άλλαξα, απενεργοποίησα secure boot το ξανενεργοποίησα. Τα sata είναι ήδη σε ACHI για τον ssd. Δε βλέπω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τις επιλογές για secure boot και το CSM της μητρικής σου. Κάτι σε σχέση με τα sign του bootloader θα είναι λογικά, κλασικά θαύματα της MS στα δύο τελευταία λειτουργικά...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα είχε να κάνει καθαρά και μόνο με το λειτουργικό. Το image που έκανα restore με το macrium reflect είχε κάποιο πρόβλημα που ποτέ δε βρήκα μάλλον κάποιο corruption ποιος ξέρει. Το error της μητρικής μου στην ουσία είχε να κάνει με το ότι δεν έβρισκε λειτουργικό για να κάνει εκκίνηση. Το πρόβλημα λύθηκε με καθαρή εγκατάσταση των windows από την αρχή και όλα καλά! Η μητρική καλά τα έλεγε εγώ νόμιζα πως το πρόβλημα ήταν της μητρικής και δε σκέφτηκα εξ αρχής να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... Το πάθημα έγινε μάθημα όμως. Ευχαριστώ παίδες για το χρόνο σας και την απάντηση σας στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κανεις cloning και images με OS, μονο Acronis.

Σε πιο παλια φορητα, clone hdd to ssd επαιζε και το recovery μια χαρα να φανταστεις.

Στα πιο νεα, καπου μας τα χαλαει αλλα υπαρχουν και τα recovery disks.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Acronis το ξέρω και εγώ αλλά είναι επι πληρωμή. Θα πληρώσω 70? για να έχω ένα πρόγραμμα να κάνω back up το PC μου σπίτι; Είναι πάρα πολλά για μια φορά στο τόσο. Να είχα καμιά εταιρεία να πω ναι. Θα αρχίσω μάλλον να χρησιμοποιώ το clonezilla

Link to comment
Share on other sites

Η χαζομάρα τους δεν είναι μόνο η υψηλή τιμή αλλά ότι σε δεσμευουν για ένα μονο μηχάνημα κιόλας. Δλδ αμα εχεις 2-3 pc θες μια περιουσία. Γιαυτό η πειρατεία σαρώνει σε τέτοια προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Από μια πλευρά έχεις ένα δίκαιο απλά με τη πειρατία ποτέ δεν έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Ούτε γνωρίζεις τι είναι αυτό που βάζεις στον υπολογιστή σου. Όπως έχω ξαναπει πολλές φορές κανένας δε χαρίζει τίποτα, επομένως αυτός που "έσπασε" το πρόγραμμα κάποιο κέρδος έχει το όποίο δεν είναι οφθαλμοφανές. Το ρίσκο είναι του καθενός...

Link to comment
Share on other sites

True dat. Δεν ξέρεις τι κώδικα μπορεί να έχει κάνει inject για να λειτουργήσει η πειρατική έκδοση. Πάντως - thankfully - αρκετοί κατασκευαστές δίνουν μια άδεια δωρεάν του Acronis σε κάθε νέο SSD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now