Cobretti1099

Επιλογή Mini - ITX

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ολα ετοιμα λοιπον για την αγορα του mobo...

H αρχική σκέψη είναι η Asrock Fatal1ty Z170 Gaming-ITX/ac

attachment.php?attachmentid=58580&stc=1

Επειδη ανεβαινει ψηλά σε τιμη και αγγίζει τα τα ορια της Asus Maximus VIII Impact...

attachment.php?attachmentid=58581&stc=1

πιστεύετε οτι σε αυτα τα χρηματα θα ηταν καλο να ανεβω κι αλλο για την ASUS ή μηπως να ειναι υπερβολη?

Στον αντίποδα, μηπως ειναι και η Fatality υπερβολη και να κοιταξω την Asus Z170I Pro Gaming??

attachment.php?attachmentid=58582&stc=1

Για πειτε λοιπον...

πφφφφφφφφ..........

asrock_z170_gaming_itx_ac.jpg

Maximus-VIII-Impact_3D-1_w_600.jpg

Z170I-Pro-Gaming_02.jpg

asrock_z170_gaming_itx_ac.jpg

Maximus-VIII-Impact_3D-1_w_600.jpg

Z170I-Pro-Gaming_02.jpg

asrock_z170_gaming_itx_ac.jpg

Maximus-VIII-Impact_3D-1_w_600.jpg

Z170I-Pro-Gaming_02.jpg

asrock_z170_gaming_itx_ac.jpg.117ecf8d28

Maximus-VIII-Impact_3D-1_w_600.jpg.db11b

Z170I-Pro-Gaming_02.jpg.c22caad637cee2c6

Link to comment
Share on other sites

Well, τι CPU θα πάει πάνω, και δεύτερον σε ποιο κουτί;

Για πολύ μικρό και συμπυκνωμένο σύστημα, η daughterboard της Impact ίσως μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα.

Πάντως μπορείς να πάρεις μια γνώμη ακόμα για την ASRock Fatal1ty Z170 Gaming-ITX/AC, ενώ ρίχνω και μια πρόταση και για την MSI Z170I Gaming Pro AC.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι κι αυτη παιζει, οντως.

Απλα νομιζω και αυτη (MSI) οπως και η μικρη asus δεν εχουν type-A, type-C...

Για αρχη θα κουμπωσει ο 6500. και αργοτερα, i7.

Το κουτι ειναι δικια μου υλοποίηση. Εχει γινει η μελετη.

Α, και εννοειται θα μπει νερακι.

Link to comment
Share on other sites

custom watercool or not?

Asus

MSI που ανέφερε ο Astalavista

Επίσης στις μικρές πρόσεχε το layout για το cable management και τις θύρες sata.

Εγώ αν δεν έκανα custom υδρόψυξη θα αγόραζα την φθηνότερη με τις usb, ethernet και sata θύρες που χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

όχι μιλάω για έτοιμη λύση. είναι μετρημένη η κατασκευή μου για την Corsair Hydro H100i GTX Extreme.

Το θέμα με τα sata με ζορίζει από την αρχή. Μονο η GB τα έχει παραδοσιακά ΟΛΑ από στην εξωτερική πλευρά των RAM...

Από τιμή όμως? αξίζουν για την FATALITY τα 220+?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό και το χρώμα; Ισχύει πάντως ότι τα 220 για ITX είναι πολλά. Εγώ την δικιά μου Z97 στα 160 την ζαχάρωνα και έχει και wifi και καλό onboard audio και 6 sata. Γενικά από ASRock είμαι πολύ ευχαριστημένος και αν έβγαζε τύπου krait με λευκά heatsink δεν θα ασχολούμουν με άλλες εταιρίες για τα build μου. Από ότι βλέπω όμως είναι γενικό το κακό με τις τιμές στις z170 itx. Εγώ πάντως έχω low profile μνήμες και τα 4 sata που έχω συνδέσει τα περνάω από πάνω τις ram χωρίς πρόβλημα.

Σου λείπει κάτι από την φθηνή gaming asus που ανέφερες; Χρειάζεσαι usb type c για κάποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό και το χρώμα; Ισχύει πάντως ότι τα 220 για ITX είναι πολλά. Εγώ την δικιά μου Z97 στα 160 την ζαχάρωνα και έχει και wifi και καλό onboard audio και 6 sata. Γενικά από ASRock είμαι πολύ ευχαριστημένος και αν έβγαζε τύπου krait με λευκά heatsink δεν θα ασχολούμουν με άλλες εταιρίες για τα build μου. Από ότι βλέπω όμως είναι γενικό το κακό με τις τιμές στις z170 itx. Εγώ πάντως έχω low profile μνήμες και τα 4 sata που έχω συνδέσει τα περνάω από πάνω τις ram χωρίς πρόβλημα.

Σου λείπει κάτι από την φθηνή gaming asus που ανέφερες; Χρειάζεσαι usb type c για κάποιο λόγο;

Ακριβως αυτο ειναι το θέμα μου... Επειδη εκτος απο το type-c (το οποιο εχω ηδη στο MS 950 και μ@μει...) στα υπολοιπα ειμαι καλυμμένος, σκεφτομαι μηπως η διαφορα συνεπάγεται και ποιοτικα θεματακια στις mini itx... (θερμοκρασιες κλπ) και καλύτερη ποιοτητα υλικων (πυκνωτες), αρα συνολικά καλυτερη κατασκευή.

Τα χρωματα παντως και στις 3 (μαλλον και στις 4!) ειναι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου!

όλα για μενα ειναι θεμα layout $ χρωματων

Εχω Ζ97 μαυριλα και εχω ηδη αντικαταστατρια σε μαυρη πορτοκαλι (Gigabyte B150 ITX)

απλα η ξενερουα ειναι σε οτιδηποτε non Z δεν ανεβαινουν οι μνημες απο 2133 :(

αλλα αν θες να να φτιαξεις κατι ομορφουλι, αναγκαστικα πας κατα σειρα χρωμα και μετα να σου κανει το layout,το οποιο εξαρταται απο το case φυσικα :)

Link to comment
Share on other sites

Παντως...

Μελετώντας πιο προσεκτικά την ανάλυση της

MSI Z170I Gaming Pro AC Review

διαπιστώνω πολύ καλή κατασκευή απο την πλευρά της MSI.

1. Απομόνωση των RAM,

2. High-C caps, Dark πυκνωτές

3.Titanium chokes

4.Και debug LEDs

Κερδιζει ποντους ήδη...

Κι αυτο με το M.2 slot το οποίο είναι τοποθετημένο στην κάτω πλευρά της μητρικής, περιεργο μου φαινεται (οχι απαραίτητα κακό)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κλίνω καθαρά προς την MSI. Νομίζω ότι η ποιότητα κατασκευής της είναι ένα κλικ πάνω από τις άλλες, πλην της Impact. Η τιμή της είναι η χαμηλότερη όλων στην Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από θέμα ποιότητας και θερμοκρασίας μην ανησυχείς σε αυτές που κοιτάς.

Όλες είναι σωστές σε τροφοδοσία (8-pin και φάσεις) και έχουν όλες 2 heat sinks τουλάχιστον.

Και η δικιά μου z97 δεν έχει ποτέ θέμα με θερμοκρασίες που είναι και αρκετά κλεισμένη χωρίς airflow.

6 sata, usb type c, και αρκετά fan headers στην ASrock βλέπω. Αν δεν θα θυσιάσεις κάτι άλλο (δίνοντας 220 στην μητρική) και θες τις θύρες πάρε την ASrock.

Αν σε ενοχλεί και δεν σου αρέσει το ότι δίνεις παραπάνω λεφτά για 3-4 θύρες πάρε την πιο φθηνή που είναι η ASUS gaming.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now