Neo106

Cm Storm Reaper Mouse - ΒΑΨΙΜΟ

Recommended Posts

Εχω εδω και κανα εναμισι χρονο το παρακατω ποντικακι της coolermaster. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες, ωστοσο εχει αρχισει να ξεβαφει λιγο το plate απο αλουμινιο, και θελω να το βαψω μαυρο mat. Υπαρχει καποιο μελος απο Θεσσαλονικη που μπορει να μου το βαψει(εναντι πληρωμης φυσικα) η εστω καποια καθοδηγηση να το κανω μονος?Θα προτιμουσα το πρωτο, για να μην παιρνω υλικα για τοσο μικρη επιφανεια.

Cooler Master Gaming » Products: Reaper

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό που ζητάς με πολλούς τρόπους.

Ο απλός είναι να το κάνεις wrap με κάποιο 3M που σου αρέσει. Ο πιο σύνθετος είναι να δεις κάποιο συνδυασμό self eching primer & χρώματος (spray όλα) κυρίως σε μαγαζιά με είδη φανοποιεία. Και ο - μάλλον - ultimate τρόπος είναι να ψάξεις άνθρωπο που κάνει anodize κανονικό σε τέτοια υλικά. Αλλά για το τελευταίο πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι υλικό που έχεις στα χέρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Για το υλικο δυστυχως δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος.Η ουσια ειναι οτι θελω απλως να το βαψω και να μη φυγει με τον καιρο. Βασικα το θεμα ειναι πως ειμαι παντελως ασχετως απο βαψιμο. Αν καταλαβα καλα πρεπει πρωτα να το περασω με ασταρι και κατοπιν τριψιμο με γυαλοχαρτο? Και μετα απο αυτο με καποια ηλεκτροστατικη βαψη σε σπρει? Μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικες οδηγιες ειτε εδω, ειτε σε pm?

Link to comment
Share on other sites

οχι

το περνας με γυαλοχαρτο (η ντουκοχαρτο με νερο καλυτερα) να φυγει το παλιο χρωμα, ξεκινωντας απο το πιο ομαλο (2000) για να αφησει οσο το δυνατο πιο λιγες γρατσουνιες. με το 2000 θελει λιγη προσπαθεια ειδικα αμα κανει καμπυλες μεσα

καθαριζεις με καθαρο οινοπνευμα η διαλυτικο χρωματος καλα

αφου φυγει το χρωμα, και δεν εχει τιποτα βαθιες γρατσουνιες, το περνας ακρυλικο ασταρι δυο στρωσεις με διαφορα 5 λεπτα

το αφηνεις για κανενα μισαωρο

(εκει θα ηταν το εξτρα ξυσιμο αν ειχε τιποτα γρατσουνιες)

και μετα 2 στρωσεις χρωμα με διαφορα 10 λεπτα και gg

τωρα αμα θες βερνικι, δε στο προτεινω, θα βγει πολυ χοντρο και θα ασχημινει τα βαθουλωματα

φυσικα μπορεις να το περασεις και σκετο χρωμα (οπως ειχε απο το εργοστασιο), η και μια λεπτη στρωση ασταρι για να μην ασχημινει τα βαθουλωματα πολυ

ολα τα παραπανω βγαινουν σε σπρευ

φυσικα η πιο ευκολη λυση και αυτο που θα εκανα κ εγω ειναι η επικαλυψη με τυπου 3m οπως ειπε και ο caution, η τυπου plasti-dip σπρευ

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Μπορεις να μου στειλεις σε pm τι να αγορασω με τη μεθοδο με 3m και plasti-dip? Με αυτον τον τροπο πιστευεις οτι θα κρατησει το χρωμα η θα φυγει κι αυτο με τον καιρο?

Αν το κανω απευθειας με plasti-dip πανω στην επιφανεια, θα υπαρχει καποιο θεμα?Πχ να φυγει με τον καιρο...

Edited by Neo106
Link to comment
Share on other sites

πρωτα πηγαινε στο τοπικο σου καταστημα χρωματος και ρωτα αν εχουν τυπου Plasti dip χρωματα

αν δεν βρεις, πηγαινε σε ενα καταστημα που κανουνε car wrap να σε εξυπηρετησουν

ολη η ελλαδα εχει και απο τα 2

η σελιδα του plasti dip η ελληνικη ειναι νομιζω αυτη Plastidip υγρό καουτσούκ, Ελλάδα

να και μια τυχαια στη Θεσσαλονικη car wrap Foiltech - Car Wrapping - Αλλαγή χρώματος σε αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now