spirosliv

κάηκε?

Recommended Posts

Καλησπέρα και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Χτες το βράδυ και ενώ έπαιζα overwatch ξαφνικά το pc freezarei τελείως. Κάνω restart με την αρχαία μέθοδο, μπαίνει στα windows απαντάω μία κλίση στο skype ξανά τα ίδια. Ξαναξεκινάω το pc δεν μπαίνει ούτε στο bios, ενώ στη πορεία (Clear CMOS, αποσύνδεση διαφόρων συσκευών, κάρτας γραφικών, usb, ξανα clear cmos, μια ram στο 1ο slot, μετά στο 2o, μετα στο 3ο, μετα στο 4ο, μετά η άλλη ram) ανακάλυψα όλα τα πιθανά error codes της asus:

Τα πιο συνηθισμένα: pch runtime services 79 csm initialization,b2 legacy option rom initialization,90 boot device selection BDS phase is started, ακόμα και 99 Super IO initialization. Μπορεί και κάποια άλλα, αλλά επειδή ήμουν σε πανικό δεν τα σημείωσα όλα. Στη συγκεκριμένη φάση ο υπολογιστής δεν έδινε σήμα στην οθόνη και φυσικά δεν μπορούσα να μπω στο bios.

Χτες και από το Σάββατο το pc ήταν stock εκτός από ram που έτρεχαν στο xmp.

Τέλος πάντων μετά από διάφορες προσπάθειες ανοίγει η οθόνη, μπαίνει bios, φορτώνω fail safe, reboot παει να μπει στα windows και bsod machine check exception.

Τα specs

ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS MAXIMUS VIII HERO RETAIL (PER.524405) CPU INTEL CORE I7-6700K 4.00GHZ LGA1151 - BOX (PER.558495) SSD SAMSUNG MZ-75E250B/EU 850 EVO SERIES 250GB 2.5'' SATA3 (PER.306098) CASE PHANTEKS ENTHOO LUXE FULL TOWER BLACK (PER.813312) PSU EVGA SUPERNOVA 850 G2 850W (PER.641446) RAM G.SKILL F4-2666C15D-16GVR 16GB (2X8GB) DDR4 2666MHZ RIPJAWS V DUAL CHANNEL KIT (PER.557677) (κιτρινομάγαζο)

GPU δεν ξέρω αν έχει νόημα είχα πάνω μία gtx 980ti.

Και ένα τελευταίο θέμα που μάλλον είναι σχετικό. Ο επεξεργαστής υπήρχε στο παρελθόν (Ιανουάριος) o/c 4.8 για κάτι benchmark αλλά για περίπου 1 εβδομάδα χωρίς θέμα με θερμοκρασίες ενώ το προηγούμενο σάββατο τον πήγα 5ghz για περίπου 1 ώρα με μέγιστη θερμοκρασία 50c.

A ) έχει καεί και η cpu και η mobo η απλά δεν ξέρω τι μου γίνεται?

Β )είναι ήδη στο service οι εγγυήσεις πάνε?

Ευχαριστώ πολύ αλλά την έκανα τη μ#@!#@α.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς GPU ξεκινάει το PC; Δε το αναφέρεις ξεκάθαρα.

Το csm initialization το κάνει συνήθως για compatibility με μερικές κάρτες, τουλάχιστον απ' ότι έχω δει στο lab.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς GPU ξεκινάει το PC; Δε το αναφέρεις ξεκάθαρα.

Το csm initialization το κάνει συνήθως για compatibility με μερικές κάρτες, τουλάχιστον απ' ότι έχω δει στο lab.

όχι συνέδεσα την οθόνη στη motherboard (6700κ) και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Απλά άλλαζε τον error στη mobo.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτην τελείως από τον υπολογιστή. Και τα καλώδια του ρεύματος. Κάνε clear cmos και boot.

Τα codes δείχνουν κάτι με το system agent.

Σαν τελευταία λύση, reseat το cpu στο socket και φρόντισε να μη το παρασφίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτην τελείως από τον υπολογιστή. Και τα καλώδια του ρεύματος. Κάνε clear cmos και boot.

Τα codes δείχνουν κάτι με το system agent.

Σαν τελευταία λύση, reseat το cpu στο socket και φρόντισε να μη το παρασφίξεις.

Το δοκίμασα και αυτό, να βγάλω κάρτα clear cmos κτλ και είχε την ίδια συμπεριφορά. Ευτυχώς η δυστυχώς το έστειλα στο service γιατί είχαν εγγύηση(?) οπότε θα μάθουμε μελλοντικά τι είχε, η θα ειναι στραβωμένο κάποιο pin :mad-new:

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφού το έστειλες στο service γιατί να κάνουμε υποθέσεις αφού δεν μπορείς να δοκιμάσεις τίποτα?

Έχεις δίκιο, αλλά επειδή γνωρίζετε περισοτερα από εμένα σας περιέγραψα την κατάσταση και έθεσα 2 ερωτήσεις εάν καποιος μπορεί να βγάλει συμπέρασμα. Περισότερο λόγω άγχους καθώς ο υπολογιστής είναι σχετικά καινούργιος και στη χειρότερη περίπτωση θα πρέπει να ξαναμπώ σε έξοδα(περίοδος που είναι)

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και τον πήγες πίσω δε το συζητάμε. Εφόσον τον έστησαν αυτοί τότε πιθανότατα θα ευθύνονται εκείνοι και όχι εσύ.

Εγώ τον έστησα τον προηγούμενο Οκτώβρη. Απλά είχα αγοράσει τα parts απο συγκεκριμένο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

cpu ήταν τελικά. Τον άλλαξαν εντός εγγύησης. Από το o/c λέτε ε? Πάντως όταν κάηκε ήταν stock. Λίγο κουφό μου φαίνεται τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

cpu ήταν τελικά. Τον άλλαξαν εντός εγγύησης. Από το o/c λέτε ε? Πάντως όταν κάηκε ήταν stock. Λίγο κουφό μου φαίνεται τέλος πάντων.

Ήρθε η ώρα του απλά. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

silicon lottery.

:hehe: Ακούγεται αστείο ναι αλλά με λίγες λέξεις είναι ότι είπες εδώ^. Μπορεί να έδινε η μητρική ψηλότερη τάση στο SA ή να μην είχε πατήσει καλά στο socket. Αλλά σου είπα αυτός ο κωδικός κάτι με το system agent μου ακούστηκε, κατ' επέκταση με το CPU. ;)

Link to comment
Share on other sites

1388 marks xtu stock, καλός φαίνεται αυτός. Ελπίζω να μην τον κάψω και να ανοίξω κάνα thread να κλαίγομαι πάλι. Ευχαριστώ όλους. Τελος καλό, όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σας φαινεται παραξενο οτι καηκε ο "skyshit"?Tα προβληματα τους ειναι γνωστα(μην τα ξαναλεμε)!!!Βεβαιως ο φιλος εδωσε 400+ ευρω για την "αξιοπιστια" και την "εγγυηση" της ιντελ που μη σεβομενη τον πελατη εβγαλε στην αγορα επεξεργαστες τους οποιους δεν τεσταρε οπως οφειλε να κανει......(ελπιζω να μην διαγραφει και αυτο δεν βριζω)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι η κλασική περίπτωση ατόμου με σαξο που την λέει σε άτομα με AUDI / BMW / FERRARI / LAMBO όταν τα αυτοκίνητα τους βγάζουν προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, κοιτάω λίγο τα voltage σε stock επειδή έχω τρελαθεί λίγο στο hwmonitor και στο hwinfo και stock σε stress test παιρνω τιμές 1,393min κ 1.412 max και στο άλλο 1.423 max. Λίγο πολύ δεν είναι? να βγάλω το adaptive και να του δώσω σταθερό στο bios να ησυχάσω?

(οι τιμές είναι για VID όχι Vcore)

Edited by spirosliv
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now