odim

Αναβαθμιση απο fx6350 σε fx8370 ή fx8370e αξιζει???

Recommended Posts

δεν νομίζω να δεις αυτό που περιμένεις να δεις. σίγουρα θα υπάρχει ένα τσικ παραπάνω στο gaming και θα εκτελούνται κάποιες εργασίες γρηγορότερα, άλλα μέχρι εκεί.

αφού υπάρχει το σύστημα της υπογραφής, τι σκοτίζεσαι με αυτά? :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάντα τι θέλεις από το σύστημά σου. Θα βοηθούσε μια μικρή περιγραφή για τους λόγους που δεν σε καλύπτει ο τωρινός σου και θέλεις μια αναβάθμιση, για να συζητήσουμε αν αξίζει τα χρήματα ή όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάντα τι θέλεις από το σύστημά σου. Θα βοηθούσε μια μικρή περιγραφή για τους λόγους που δεν σε καλύπτει ο τωρινός σου και θέλεις μια αναβάθμιση, για να συζητήσουμε αν αξίζει τα χρήματα ή όχι :)

σκεφτομαι μελλοντικα τους 2 παραπανω πυρηνες,κυριως ασχολουμαι με streaming και gaming..

Link to comment
Share on other sites

Για gaming, δεν είναι λόγος αναβάθμισης - δύσκολα θα δεις κέρδη γιατί το IPC των πυρήνων των FX δεν διαφέρει αρκετά.

Για streaming όμως ναι, οι δυο πυρήνες θα σε βοηθήσουν σίγουρα στο encoding - αρκεί να έχεις και μια καλή ποσότητα γρήγορων μνημών σε dual channel.

Τώρα όμως μπερδεύτηκα λίγο γιατί το σύστημα της υπογραφής σου είναι άλλο, εγώ θα προτιμούσα αυτό για gaming/streaming γιατί είναι ήδη έτοιμο για την δουλειά που το θες :hehe:

Γενικά πάντως, με τους Zen να είναι "σχετικά" κοντά, θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πηγα την εκανα τελικα την αναβαθμιση και ειπα να παω απο 6350 σε 8370e,ο συγκεκριμενος επεξεργαστης δουλευει στα 3,3ghz με turbo core στα 4,3ghz,ειναι στα 95w και ειπα να παρω αυτον λογω χαμηλοτερης καταναλωσης απο τον 8370,μπαινω μεσα στο bios ειπα να κλεισω το turbo και να το σταθεροποιησω στα 4,5ghz,τον βαζω εκει ανοιγω το OCCT παταω στρες τεστ για να δω σε τι ταση δουλευει και ειναι σταθερος στο λεπτο μου ανεβασε θερμοκρασιες μεχρι 70 βαθμους και στο καπακι κλεινει ο υπολογιστης αυτοματα,τα ειδα ολα με το καλημερα,ειναι τοσο μεγαλη αυτη η συχνοτητα για τον 8370e???εχει κανεις 8370e και αν εχει πως τον δουλευει??? ειναι καλυτερο να τον δουλευω με turbo η να τον σταθεροποιησω σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα??? το turbo σε εκεινη τη συχνοτητα ανεβαινει μονο οταν ζοριζεται πολυ ο επεξεργαστης αλλιως παει μεχρι 3,6ghz απο οτι ειδα...

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι οτι εκανα μαλακια,ο συγκεκριμενος 8370e δουλευει πιο χαμηλα απο τον 8370 και σε καποια benchmark ειναι πιο πισω απο τον 6350 που ειχα επανω,για να τον κλοκαρω μονο με καλη υδροψυξη,να βαλω υδροψυξη μηπως και καταφερω να τον κλοκαρω πανω απο 4ghz??? να γυρισω πισω στον 6350?? να τον αφησω ετσι και να τον δουλεψω σε auto???

Link to comment
Share on other sites

λογικα....... οι e(conomy) επεξεργαστες μαλλον δεν εχουν το "fine-tuning" που εχουν οι αντιστοιχοι κανονικοι, για να μπορεις να τους ανεβαζεις και συχνοτητες οπως οι "κανονικοι".

μια σκεψη μου ειναι οτι, οπως επιλεγονται τα καλυτερα τσιπακια στην γαρμμη παραγωγης, και γινονται FX-9590, ετσι και τα χειροτερα τσιπακια γινονται 8320e/8370e με χαμηλοτερες συχνοτητες.

κι εγω παντως συμφωνω οτι τσαμπα εκανες την αλλαγη..!!

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι οτι εκανα μαλακια,ο συγκεκριμενος 8370e δουλευει πιο χαμηλα απο τον 8370 και σε καποια benchmark ειναι πιο πισω απο τον 6350 που ειχα επανω,για να τον κλοκαρω μονο με καλη υδροψυξη,να βαλω υδροψυξη μηπως και καταφερω να τον κλοκαρω πανω απο 4ghz??? να γυρισω πισω στον 6350?? να τον αφησω ετσι και να τον δουλεψω σε auto???

Τις συχνότητες λειτουργίας δεν τις είχες κοιτάξει πριν τον πάρεις; Για όλα τα threads το μέγιστο είναι 3,6GHz, για 1 είναι το 4,3. Χρειάζεσαι τόσο πολύ τα 8 threads; Και 4 και 4,5 φτάνει αλλά θέλει καλή ψύξη.

AMD FX-8370E CPU Review - Tom's Hardware

Link to comment
Share on other sites

Τις συχνότητες λειτουργίας δεν τις είχες κοιτάξει πριν τον πάρεις; Για όλα τα threads το μέγιστο είναι 3,6GHz, για 1 είναι το 4,3. Χρειάζεσαι τόσο πολύ τα 8 threads; Και 4 και 4,5 φτάνει αλλά θέλει καλή ψύξη.

AMD FX-8370E CPU Review - Tom's Hardware

Νομιζα οτι ειναι η βασικη εκδοση κι οτι απλα ο 8370 ειναι πιο κλοκαρισμενος,υπεθεσα οτι θα εχω καλυτερες θερμοκρασιες αλλα και την δυνατοτητα να τον κλοκαρω πανω απο 4ghz εφοσον εχει λιγοτερα watt,τελικα με την υπαρχουσα ψυξη αυτο δεν γινεται..

Φίλε τι ψυξη μπορω να παρω για να τον ανεβασω στα 4,5ghz???

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με την μητρική και το cooler που έχεις θα πρέπει άνετα να μπορεί να πάει στα 4.4GHz με κλειστώ το Turbo.

Βαλε το vcore στα 1.4v και δοκίμασε , αν είναι σταθερός στα 4.4Ghz άρχισε να κατεβάζεις vcore μέχρι εκεί που θα είναι σταθερός. Μην πέσεις κάτω από 1.35V γιατί μετά μπορεί να είναι σταθερός αλλά θα χάνεις από επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με την μητρική και το cooler που έχεις θα πρέπει άνετα να μπορεί να πάει στα 4.4GHz με κλειστώ το Turbo.

Βαλε το vcore στα 1.4v και δοκίμασε , αν είναι σταθερός στα 4.4Ghz άρχισε να κατεβάζεις vcore μέχρι εκεί που θα είναι σταθερός. Μην πέσεις κάτω από 1.35V γιατί μετά μπορεί να είναι σταθερός αλλά θα χάνεις από επιδόσεις.

σταθερος ειναι,μπαινει μεσα στα win,το θεμα ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασιες πανω απο 70 βαθμους με το stres test με αποτελεσμα να κλεινει αυτοματα ο υπολογιστης....

δευτερον επειδη ειναι λιγες ημερες απο την αγορα του σκεφτομαι να τον δωσω πισω να μου γινει η πιστωση και να παω στον 8370.

Link to comment
Share on other sites

σταθερος ειναι,μπαινει μεσα στα win,το θεμα ειναι οτι ανεβαζει θερμοκρασιες πανω απο 70 βαθμους με το stres test με αποτελεσμα να κλεινει αυτοματα ο υπολογιστης....

δευτερον επειδη ειναι λιγες ημερες απο την αγορα του σκεφτομαι να τον δωσω πισω να μου γινει η πιστωση και να παω στον 8370.

με τετοια ψυκτρα και ανεβαζει 70...? περιεργο....!! νταξ, δεν ειναι και απο τις κορυφαιες επιλογες, αλλα ειναι πολυ καλη αφτερμαρκετ ψυκτρα..!! αν και ο FX θελει πολυ δυνατη ψυκτρα για να κανεις OC..!!

ή μαλλον η ψυκτρα δεν ειναι αρκετη τοτε, διοτι αν και καλοκαιρι, δεν θα επρεπε να ανεβαζει 70....!! λες και εισαι με την εργοστασιακη.....!!!

ή δεν ειναι τοποθετημενη καλα..! η παστα ειναι σωστη? ξεκινα απο τον ελεγχο της εγκαταστασης. κοιτα αν ολα ειναι καλα....

εγω του εχω μια Zalman-CNPS10X-Performa πανω, και δεν καταλαβαινει τιποτα ..!!! εχω πατησει τα 4.4ghz χωρις πολυ ψαξιμο, με θερμοκρασιες MAX 56c...!

Edited by cabdik
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα μακρια απο Ε εκδοσεις επεξεργαστων amd,καταρχην δεν κλοκαρονται ευκολα,εχουν μειωμενες αποδοσεις,γενικα ειναι προβληματικοι.....λιγο πανω απο τη συχνοτητα του κι ανεβαινει η θερμοκρασια σαν τρελη...μην σας ξεγελανε τα watt ετσι την πατησα εγω..

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα μακρια απο Ε εκδοσεις επεξεργαστων amd,καταρχην δεν κλοκαρονται ευκολα,εχουν μειωμενες αποδοσεις,γενικα ειναι προβληματικοι.....λιγο πανω απο τη συχνοτητα του κι ανεβαινει η θερμοκρασια σαν τρελη...μην σας ξεγελανε τα watt ετσι την πατησα εγω..

Καλά μην λέμε οτι θέλουμε, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. Επειδή εσύ δεν κατάφερες να κάνεις overclocking δεν σημαίνει οτι δεν γίνονται οι E overclocking ή οτι είναι προβληματικοί.

________________________________

4,8GHz

AMD FX-8320E Overclocking

At the end of the day, we rose from a 3.2 GHz base frequency all the way up to 4.8 GHz, a +50% overclock.

...

As always, your mileage may vary.

4,6GHz

AMD FX 8320E processor review - Overclocking With AMD FX

We now incrementally increase the CPU base multiplier and end up at a bus speed of 200 x 23 multiplier - 4600 MHz.

4,7GHz

AMD FX-8320E CPU & MSI 970 Mobo Review » Page 4 - AMD FX-8320E CPU & MSI 970 Mobo: Setup & Overclocking - Overclockers Club

Overclocking the AMD FX-8320E was one of the simplest overclocks I've ever performed.

...

I started inching my way down towards stability, which arrived at 4.7GHz.

4,99GHz (!)

AMD FX 8370 & FX 8370E Review » Page 3 - AMD FX 8370 & FX 8370E Testing: Setup & Overclocking - Overclockers Club

As such, the day in day out setting for the FX-8370E is more along the lines of 4.99GHz using up to 1.5v

4,8GHz unstable, 4,6GHz τελικό

AMD FX 8320E Processor Review | Pure Overclock | Page 4

After that we wanted to push its limits a bit more, so we moved to 4.8GHz with a 1.4 Vcore and 1.30 volts on the NB. At this point things started to get a little unstable. More importantly, we were close to the chipʼs thermal roof with the Notcua D15 air cooler. We backed it down a bit and went to 4.6GHz with 1.38 on the Vcore and 1.25 on the NB voltage and we gained FULL stability. At this point we were pretty amazed at what this FX 8320E was able to handle especially with the Air Cooler. We didnʼt even hit the thermal limit.

4,5GHz χωρίς πολλά πολλά, 5GHz for shits and giggles

Overclocking AMD's FX-8370E To 4.5 GHz

For some reason, everyone seems to want to hit a nice, round 4.5 GHz when they overclock. ... We even managed 5 GHz long enough to boot into Windows. That required an unsafe 1.5 V though, which is unreasonable for running benchmarks.

...

The core voltage at 4.5 GHz was set to 1.315 V in the BIOS, resulting in an actual reading of 1.26 V.

Link to comment
Share on other sites

Και ο 8370 ανεβαζει θερμοκρασιες για πλακα σε κατασταση OC,ακομη και σε 4.3ghz σταθερα πηγαινει πανω απο 70 βαθμους και κλεινει το PC,πως τους εχει κανει ετσι η amd???με υδροψυξη 150? κατι μπορεις να κανεις........κατι αλλο οταν τον εχω σε normal και turbo core για να μου δωσει ολο το turbo δηλαδη να φτασει max στα 4.3ghz πρεπει να εχω ενεργοποιημενο απο bios το c6 state,χωρις αυτο δε γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Με τι τάση είναι εκεί; Γενικά δε θα πρεπε να ξεπερνάς τους 70 στον συγκεκριμένο. Σε πολλά AMD ισχύει το ίδιο.

Λύση 1. Ρίχνεις τη τάση

Λύση 2. Ρίχνεις το multi/FSB.

Link to comment
Share on other sites

Και ο 8370 ανεβαζει θερμοκρασιες για πλακα σε κατασταση OC,ακομη και σε 4.3ghz σταθερα πηγαινει πανω απο 70 βαθμους και κλεινει το PC,πως τους εχει κανει ετσι η amd???με υδροψυξη 150? κατι μπορεις να κανεις........κατι αλλο οταν τον εχω σε normal και turbo core για να μου δωσει ολο το turbo δηλαδη να φτασει max στα 4.3ghz πρεπει να εχω ενεργοποιημενο απο bios το c6 state,χωρις αυτο δε γινεται???

μαλλον κατι δεν κανεις σωστα..! 70β ειναι πολλοι για τετοια ψυκτρα..!!

κανε αυτα που σου λεει ο Metallic και ξανατσεκαρε θερμοκρασιες. επισης κοιτα το airflow του κουτιου σου..!

Link to comment
Share on other sites

Με τι τάση είναι εκεί; Γενικά δε θα πρεπε να ξεπερνάς τους 70 στον συγκεκριμένο. Σε πολλά AMD ισχύει το ίδιο.

Λύση 1. Ρίχνεις τη τάση

Λύση 2. Ρίχνεις το multi/FSB.

με τον 6350 πηγαινε χωρις προβλημα,τωρα με 8370e και 8370 ανεβαζει θερμοκρασιες στο λεπτο κι εχω απο πανω απο το pc το air condition,δε καταλαβαινει τιποτα,εβαλα αλλον ενα ανεμιστηρα κατω να δινει αερα και εναν ακομη πανω να βγαζει αερα συνολο 5 ανεμιστηρες,η θερμοκρασια του κουτιου επειδη εχω αισθητηρα ειναι απο 25-30 βαθμους,αυτη την εποχη ειναι πολυ καλα,εριξα την ταση απο 1.38v στο 1.35v χωρις αποτελεσμα,το cpu/nb ειναι το multi/fsb?? μπορεις να πειραξεις το bus απο 200 σε 280 αντι το multi του επεξεργαστη,το εκανα χωρις αποτελεσμα,παλι ανεβαζει θερμοκρασιες..

Link to comment
Share on other sites

Τότε ίσως το mounting της ψύκτρας δεν είναι σωστό.

Καπτεν εφοσον η ψυκτρα δεν κανει καλη εφαρμογη αν την αλλαξω και βαλω την wraith cooler τη νεα εργοστασιακη ψυκτρα που συνοδευεται με τον επεξεργαση θα δω διαφορα??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now