MetallicGR

Που πιστεύετε ότι βρίσκονται οι επιδόσεις της AMD RX 480 σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

Που πιστεύετε ότι βρίσκονται οι επιδόσεις της AMD RX 480 σε σχέση με τον ανταγωνισμό;  

57 members have voted

  1. 1. Που πιστεύετε ότι βρίσκονται οι επιδόσεις της AMD RX 480 σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

    • Κάτω από τη GTX 970
      5
    • Μεταξύ των GTX 970 & GTX 980
      36
    • Μεταξύ των GTX 980 & GTX 980 Ti
      15
    • Παράλληλα με τη GTX 1070
      0
    • Άλλο;
      1


Recommended Posts

Τις τελευταίες εβδομάδες έχει δημιουργηθεί τεράστιο ενδιαφέρον στην αγορά των καρτών γραφικών τόσο με την αποκάλυψη των νέων GTX 10 Series από την NVIDIA όσο και η σταδιακή πτώση των τιμών σε συγκεκριμένα μοντέλα της προηγούμενης σειράς της. Η AMD από την άλλη ετοιμάζει για κυκλοφορία προς το τέλος του μήνα τη νέα RX 480, μια κάρτα που υπόσχεται επιδόσεις που θα φτάνουν το "minimum VR Spec", κάτι που έχει οριστεί λίγο πριν τη κυκλοφορία των πρώτων VR headset από τους μεγάλους παίκτες του χώρου όπως η Oculus VR και η HTC.

Οι επιδόσεις της συγκεκριμένης, η επαναστατική λιθογραφία και τιμή υπόσχονται ένα αρκετά value for money προϊόν κάτι που επιβεβαιώνεται από τα μέχρι στιγμής leaks (1, 2) τα οποία έχουμε πρόσφατα δημοσιεύσει, ενώ πάντοτε αναφέρουμε πως τα εκάστοτε αποτελέσματα θα πρέπει να λαμβάνονται με μερικές επιφυλάξεις, τουλάχιστον μέχρι το προϊόν να κυκλοφορήσει επίσημα στην αγορά.

Η κάρτα έχοντας προτεινόμενη τιμή $199 για τη βασική έκδοση των 4GB GDDR5 αναμένεται να στεφθεί νικήτρια στη παραπάνω κλίμακα τιμών. Κάπως έτσι φτάνουμε στο εξίσου κρίσιμο ερώτημα της 25ης εβδομάδας του έτους: Που πιστεύετε ότι βρίσκονται οι επιδόσεις της AMD RX 480 σε σχέση με τον ανταγωνισμό;

[img_alt=Που πιστεύετε ότι βρίσκονται οι επιδόσεις της AMD RX 480 σε σχέση με τον ανταγωνισμό;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture64200.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Ποντάρω στο Μεταξύ των GTX 970 & GTX 980

Όλα τα υπόλοιπα με εξαίρεση τη πρώτη επιλογή μου φαίνονται πολύ αισιόδοξα. Κάπου εκεί ανάμεσα θα πέσει και ΕΑΝ κλοκάρει θα ξεπεράσει για λίγο την 980.

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερη από 970 πιστεύω κι εγώ, οπότε μεταξύ 970 και 980. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να ακουμπά την 980 :P

Ας έρθει αυτή σε καλή τιμή και τα συζητάμε :D

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ως προς τι; Υποτίθεται πριν βγούνε οι νέες κάρτες οι φήμες οργιάζουν και είναι καλύτερες απο τα προηγούμενα μοντέλα. Με αυτές τις αποδόσεις αν ισχύουν θα είναι καλύτερα να πάρεις r9 390. Α ρε AMD κάθε πέρυσι και καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα έχει ίδιες επιδόσεις με 290Χ και 390Χ, πχ στο GTA 5 είναι 6FPS πάνω από την 290Χ μου σε 1080p ανάλυση.

Η 480Χ θα γίνει ο βασιλιάς του 1080p με λίγα λόγια. Από 'κει και πάνω, nvidia μόνο με βάση αυτά που έχουμε δει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγο καλύτερες επιδόσεις. Ίσως με καλύτερα cooler και overclock να αξίζει περισσότερο, αλλά βλέπω περισσότερο το θέμα τιμής μετά. Είναι ίδιες επιδόσεις με 970 αλλά ενα δολάριο per frame καλύτερα από 970. Έχουμε νέο βασιλιά στα 1080p, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί από αυτό...

btw μήπως πρέπει να πέσουν οι τιμές από τις παλιές AMD πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now