Recommended Posts

Τούμπανο το review!! Φοβερή καρτούλα για 1080p! Μην πάρει κανείς την reference κάρτα ούτε για αστείο!!!! Τώρα μένει να δούμε πόσο θα τιμολογήσει η Ελλάδα μας την 1060 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει η απόδοση, δεν με ενδιαφέρει το OC, δεν με ενδιαφέρουν η κατανάλωση, ο θόρυβος και οι θερμοκρασίες! Όλα μου φαίνονται αδιάφορα μπροστά στην ομορφιά της 10/10! (Ευτυχώς που δεν κάνω reviews :hehe:)

On Topic: Άν εξαιρέσεις την κακή απόδοση του Cooler και το γεγονός ότι έχει μόνο ένα 6xPin, το Reference PCB είναι αρκετά καλή κατασκευή, ειδικά το VRM(6+1). Σκεφτείτε ότι το "Premium Quality" PCB της Founders Edition έχει μόνο 5+1 VRM. Αν είχε 8xPin αντί του 6x θα ήταν τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα στον παράδεισο μήπως;

Official Statement from AMD on the PCI-Express Overcurrent Issue

"As you know, we continuously tune our GPUs in order to maximize their performance within their given power envelopes and the speed of the memory interface, which in this case is an unprecedented 8 Gbps for GDDR5. Recently, we identified select scenarios where the tuning of some RX 480 boards was not optimal. Fortunately, we can adjust the GPU's tuning via software in order to resolve this issue. We are already testing a driver that implements a fix, and we will provide an update to the community on our progress on Tuesday (July 5, 2016)."

Link to comment
Share on other sites

Official Statement from AMD on the PCI-Express Overcurrent Issue

"As you know, we continuously tune our GPUs in order to maximize their performance within their given power envelopes and the speed of the memory interface, which in this case is an unprecedented 8 Gbps for GDDR5. Recently, we identified select scenarios where the tuning of some RX 480 boards was not optimal. Fortunately, we can adjust the GPU's tuning via software in order to resolve this issue. We are already testing a driver that implements a fix, and we will provide an update to the community on our progress on Tuesday (July 5, 2016)."

Ναι αλλά δεν είναι λίγο απογοητευτικό αυτό; Δηλαδή βγάλαμε καινούργιο chip-αρχιτεκτονική σχεδίαση, πιο αποδοτικό από τα παλιά μας, αλλά oups δεν προσέξαμε τα spec οπότε θα το περιορίσουμε λίγο με driver update. Και όπως λέει στο video του pc per, διακυμάνσεις έχουν και της nvidia οι κάρτες στα ρεύματα κλπ, αλλά στους αγωγούς που έχουν σημασία τα ρεύματα είναι πολύ ασφαλή. Δεν είναι τόσο τρομερό και σοβαρό το πρόβλημα. Για μένα μεγαλύτερη γκάφα ήταν το memgate της 970. Αλλά δύσκολα συγχωρούνται λαθάκια με 25% μερίδιο στην αγορά. Για να πάει καλά η εταιρία και να ανακάμψει για το καλό όλων μας, πρέπει να δείξει λίγο στην αγορά ότι ξέρει τι κάνει και τα λαθάκια σαν αυτό καταφέρνουν το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει η απόδοση, δεν με ενδιαφέρει το OC, δεν με ενδιαφέρουν η κατανάλωση, ο θόρυβος και οι θερμοκρασίες! Όλα μου φαίνονται αδιάφορα μπροστά στην ομορφιά της 10/10! (Ευτυχώς που δεν κάνω reviews :hehe:)

On Topic: Άν εξαιρέσεις την κακή απόδοση του Cooler και το γεγονός ότι έχει μόνο ένα 6xPin, το Reference PCB είναι αρκετά καλή κατασκευή, ειδικά το VRM(6+1). Σκεφτείτε ότι το "Premium Quality" PCB της Founders Edition έχει μόνο 5+1 VRM. Αν είχε 8xPin αντί του 6x θα ήταν τέλειο.

Ελπίζω να το λες αστεία...

Ποια ομορφιά...ένα τετράγωνο πράγμα χωρίς Backplate σας κουτί από χαρτομαντιλα ένα πράμα...

Πονάνε τα μάτια μας...

Βεβαια γούστα είναι αυτά

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε άλλο thread, τα πάει πολύ καλά στο 1080p που είναι η ανάλυση που ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο. Για κάποιον όμως που ήδη έχει 290/390/GTX970 δεν αξίζει η μετάβαση, ακόμη κι αν η RX 480 έχει μικρότερη κατανάλωση. Εκνευρίστηκα πάρα πολύ με τις θερμοκρασίες της κάρτας διότι αφού έχει μικρότερη κατανάλωση από την 290Χ μου, γιατί να ζεσταίνεται τόσο πολύ και να κάνει τόσο θόρυβο; Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε και την απάντηση της NVIDIA, γιατί έχω την εντύπωση ότι η 1060 θα τη φάει λάχανο.

Όσον αφορά τις τιμές, η AMD είπε ότι τα $199/$239 είναι τα Suggested Etail Prices για 4GB/8GB αντίστοιχα. Με λίγα λόγια είναι τιμές που θα βρει κανείς μόνο σε amazon.com, newegg, ncix κτλ. Ακόμη και από alternate.de να θες να πάρεις την 4άρα, με τα μεταφορικά θα βγει 250? περίπου. Είναι μεγάλη διαφορά διότι αν η 1060 είναι τελικά καλύτερη και βγει στα 300? από εξωτερικό, αυτομάτως η 480 δεν θα αξίζει. Χώρια που η NVIDIA ανέκαθεν τα πήγαινε καλύτερα με κατανάλωση και θερμοκρασίες.

Για τις τιμές Ελλάδας δεν θα πω τίποτα διότι ο κόσμος δεν φαίνεται να καταλαβαίνει πόσα χέρια μπαίνουν στη μέση για να έρθει μια κάρτα εδώ. Φαντάζομαι ότι τα margins είναι αρκετά μικρά και ο retailer στο τέλος πρέπει κι αυτός να βγάλει κάπως ένα κέρδος. Το stock ενός τέτοιου προϊόντος του πιάνει χώρο (ώστε να είναι άμεσα διαθέσιμο), μετά πρέπει να πληρώσει για να το κάνει market (διαφήμιση/newsletter κτλ), να καλύψει όλα τα υπόλοιπα λειτουργικά του έξοδα, ΦΠΑ & το κόστος αγοράς της κάρτας. Σίγουρα ο [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] μπορεί να σας διαφωτίσει πολύ καλύτερα από μένα σε αυτό το θέμα, τόσα χρόνια μες στο χώρο.

Ανάμεικτα τα συναισθήματά μου, λόγω των θερμοκρασιών και των τιμών, σίγουρα της αξίζει που της βάλατε κάτω από 9. Μπράβο σας για το review παίδες :T:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το λες αστεία...

Ποια ομορφιά...ένα τετράγωνο πράγμα χωρίς Backplate σας κουτί από χαρτομαντιλα ένα πράμα...

Πονάνε τα μάτια μας...

Βεβαια γούστα είναι αυτά

Ενταξει...μέσα σε ένα κουτί την έχουμε όλοι...η ομορφιά στις κάρτες γραφικών είναι αδιάφορη

για εμένα μιας και δεν παίζει κανέναν ρόλο στην απόδοσή της!

Για τα 8GB η διαφορά των 30-40? από την υπόλοιπη Ευρώπη είναι οκ.

https://geizhals.de/?fs=RX480+8gb&in=

Για την 4άρα που ξεκινάει από 219?, δεν την βρίσκω καν στο skroutz

https://geizhals.de/?fs=RX480+4gb&in=

Στα DX12 παιχνίδια τα πάει πολύ καλά...γνικότερα όμως περίμενα

καλύτερες επιδόσεις στο σύνολό της.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε άλλο thread, τα πάει πολύ καλά στο 1080p που είναι η ανάλυση που ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο. Για κάποιον όμως που ήδη έχει 290/390/GTX970 δεν αξίζει η μετάβαση, ακόμη κι αν η RX 480 έχει μικρότερη κατανάλωση. Εκνευρίστηκα πάρα πολύ με τις θερμοκρασίες της κάρτας διότι αφού έχει μικρότερη κατανάλωση από την 290Χ μου, γιατί να ζεσταίνεται τόσο πολύ και να κάνει τόσο θόρυβο; Ας περιμένουμε λοιπόν να δούμε και την απάντηση της NVIDIA, γιατί έχω την εντύπωση ότι η 1060 θα τη φάει λάχανο.

Όσον αφορά τις τιμές, η AMD είπε ότι τα $199/$239 είναι τα Suggested Etail Prices για 4GB/8GB αντίστοιχα. Με λίγα λόγια είναι τιμές που θα βρει κανείς μόνο σε amazon.com, newegg, ncix κτλ. Ακόμη και από alternate.de να θες να πάρεις την 4άρα, με τα μεταφορικά θα βγει 250? περίπου. Είναι μεγάλη διαφορά διότι αν η 1060 είναι τελικά καλύτερη και βγει στα 300? από εξωτερικό, αυτομάτως η 480 δεν θα αξίζει. Χώρια που η NVIDIA ανέκαθεν τα πήγαινε καλύτερα με κατανάλωση και θερμοκρασίες.

Για τις τιμές Ελλάδας δεν θα πω τίποτα διότι ο κόσμος δεν φαίνεται να καταλαβαίνει πόσα χέρια μπαίνουν στη μέση για να έρθει μια κάρτα εδώ. Φαντάζομαι ότι τα margins είναι αρκετά μικρά και ο retailer στο τέλος πρέπει κι αυτός να βγάλει κάπως ένα κέρδος. Το stock ενός τέτοιου προϊόντος του πιάνει χώρο (ώστε να είναι άμεσα διαθέσιμο), μετά πρέπει να πληρώσει για να το κάνει market (διαφήμιση/newsletter κτλ), να καλύψει όλα τα υπόλοιπα λειτουργικά του έξοδα, ΦΠΑ & το κόστος αγοράς της κάρτας. Σίγουρα ο [MENTION=5]GoriLLakoS[/MENTION] μπορεί να σας διαφωτίσει πολύ καλύτερα από μένα σε αυτό το θέμα, τόσα χρόνια μες στο χώρο.

Ανάμεικτα τα συναισθήματά μου, λόγω των θερμοκρασιών και των τιμών, σίγουρα της αξίζει που της βάλατε κάτω από 9. Μπράβο σας για το review παίδες :T:

Τα έχω γράψει πολλές φορές παλαιότερα Γιώργη αλλά ο κόσμος δεν θέλει να καταλάβει πως δεν φταίνε τόσο τα καταστήματα αλλά το κράτος

για τις τιμές. Μερίδιο επίσης έχουν και οι εταιρίες aka AMD/nVidia ότα πάνε και ανακοινώνουν MSRPs που δεν είναι πραγματικές και φυσικά μετά ο κόσμος θα τα βάλει με τα καταστήματα και όχι με τις εταιρίες.

Όποιος δουλεύει σε Έλληνα διανομεα μπορεί να καταλάβει τι λέω. Όταν η AMD λέει $199 για την RX480 4GB αλλά η ASUS (και η κάθε ASUS) την πουλάει στο Πλαίσιο(και το κάθε Πλαίσιο) στα 239?, πως μπορεί να γίνει πραγματικότητα το $199?

Έχουμε και τα μεταφορικά για την άλλη άκρη του πλανήτη που είμαστε (και για όσους πουν πως οι κατασκευαστές έχουν hub στην Ευρώπη βλέπε Γερμανία/Ολλανδία και αυτοί είναι στην άλλη άκρη του πλανήτη και πρέπει να πληρώσουν και αυτοί μεταφορικά, οπότε μετά πληρώνουμε 2 φορες μεταφορικά), και τελωνεία και αποθηκευτικά και πιστώσεις και ισοτιμία και όροι πληρωμής και είμαστε μικρή αγορά και μας δίνουν χειρότερες τιμές! Και στο κάτω κάτω, άμα είχατε και εσείς επιχειρηση, θα επιλέγατε να πουλάτε κάτι με 3% κέρδος ή θα το πηγαίνατε το 15% για να επιβιώσετε με τους φόρους που έχουμε στην Ελλάδα?

Δεν είμαι με το μέρος των καταστημάτων, ούτε των κατασκευαστών...ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας μπορεί να αγοράσει απ'όπου θέλει...γνώμη μου είναι όμως πως για διαφορές έως και 50-60? δεν θα έμπαινα στον κόπο να αγοράσω απ'έξω μιας και όλα αυτά τα ηλεκτρονικά είναι πολλές φορές ευαίσθητα και όταν έχω εγγύηση θέλω να μην χρειάζεται να κάνω 50 διαδικασίες για να μου την αλλάξουν.

Γλίτωσα 50? στην τιμή και τα έφαγα μετά σε RMA?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει πολλές φορές παλαιότερα Γιώργη αλλά ο κόσμος δεν θέλει να καταλάβει πως δεν φταίνε τόσο τα καταστήματα αλλά το κράτος

για τις τιμές. Μερίδιο επίσης έχουν και οι εταιρίες aka AMD/nVidia ότα πάνε και ανακοινώνουν MSRPs που δεν είναι πραγματικές και φυσικά μετά ο κόσμος θα τα βάλει με τα καταστήματα και όχι με τις εταιρίες.

Όποιος δουλεύει σε Έλληνα διανομεα μπορεί να καταλάβει τι λέω. Όταν η AMD λέει $199 για την RX480 4GB αλλά η ASUS (και η κάθε ASUS) την πουλάει στο Πλαίσιο(και το κάθε Πλαίσιο) στα 239?, πως μπορεί να γίνει πραγματικότητα το $199?

Έχουμε και τα μεταφορικά για την άλλη άκρη του πλανήτη που είμαστε (και για όσους πουν πως οι κατασκευαστές έχουν hub στην Ευρώπη βλέπε Γερμανία/Ολλανδία και αυτοί είναι στην άλλη άκρη του πλανήτη και πρέπει να πληρώσουν και αυτοί μεταφορικά, οπότε μετά πληρώνουμε 2 φορες μεταφορικά), και τελωνεία και αποθηκευτικά και πιστώσεις και ισοτιμία και όροι πληρωμής και είμαστε μικρή αγορά και μας δίνουν χειρότερες τιμές! Και στο κάτω κάτω, άμα είχατε και εσείς επιχειρηση, θα επιλέγατε να πουλάτε κάτι με 3% κέρδος ή θα το πηγαίνατε το 15% για να επιβιώσετε με τους φόρους που έχουμε στην Ελλάδα?

Δεν είμαι με το μέρος των καταστημάτων, ούτε των κατασκευαστών...ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας μπορεί να αγοράσει απ'όπου θέλει...γνώμη μου είναι όμως πως για διαφορές έως και 50-60? δεν θα έμπαινα στον κόπο να αγοράσω απ'έξω μιας και όλα αυτά τα ηλεκτρονικά είναι πολλές φορές ευαίσθητα και όταν έχω εγγύηση θέλω να μην χρειάζεται να κάνω 50 διαδικασίες για να μου την αλλάξουν.

Γλίτωσα 50? στην τιμή και τα έφαγα μετά σε RMA?

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα, με τη διαφορά ότι δε φταίνε τόσο τα retail καταστήματα αλλά οι εισαγωγείς. Αν δούμε τις χονδρικές τιμές + φπα είναι πολλές φορές μεγαλύτερες από τις λιανικές μεγάλων αλυσίδων που κάνουν κατευθείαν εισαγωγή.

Αυτό όμως που δε μπορώ να καταλάβω μετά από τόσα χρόνια είναι αν πχ η RX480 των 199$ γίνεται στην Ελλάδα 239?, γιατί το XBOX έχει πχ 299? παντού?? Άρα μήπως φταίνε και οι εταιρείες που δε σφίγγουν τα λουριά όπως στη περίπτωση της Microsoft?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα, με τη διαφορά ότι δε φταίνε τόσο τα retail καταστήματα αλλά οι εισαγωγείς. Αν δούμε τις χονδρικές τιμές + φπα είναι πολλές φορές μεγαλύτερες από τις λιανικές μεγάλων αλυσίδων που κάνουν κατευθείαν εισαγωγή.

Αυτό όμως που δε μπορώ να καταλάβω μετά από τόσα χρόνια είναι αν πχ η RX480 των 199$ γίνεται στην Ελλάδα 239?, γιατί το XBOX έχει πχ 299? παντού?? Άρα μήπως φταίνε και οι εταιρείες που δε σφίγγουν τα λουριά όπως στη περίπτωση της Microsoft?

Το xbox έχει 299 γιατί αυτή την τιμή έχει ορίσει σαν κανόνα η microsoft και χάνει λεφτά από αυτό η ίδια και δεν επιβαρύνει τα καταστήματα λιανικής. (με το πρώτο xbox έχανε 120 δολάρια με κάθε κονσόλα, γιατί μετά την πρώτη μείωση η τιμή ήταν κάτω από το κόστος του hardware) Ο λόγος που θέλει και χάνει λεφτά από το hardware είναι επειδή θέλει μερίδιο αγοράς και θέλει να βγάλει λεφτά από πωλήσεις software and services. Δηλαδή games, dlc, xbox live memberships κλπ.

Η amd (μέσω hardware partners) από την άλλη θέλει μερίδιο αγοράς, αλλά θέλει και κέρδη από το hardware και για αυτό θέτει μια προτεινόμενη τιμή που νομίζει ότι με τις πωλήσεις που περιμένει θα έχει κέρδος η ίδια, χωρίς να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τους μεταπωλητές, αλλά αφήνει χώρο για να βγάλουν κέρδος και οι τελευταίοι. Και για αυτό τα καταστήματα βάζουν την τιμή που μπορούν για να επιβιώσουν.

Δυστυχώς όποιος και να φταίει για τις τιμές στην Ελλάδα, το σύστημα έχει εδρεωθεί πλέον και λειτουργεί σαν συνήθεια. Υπάρχει δηλαδή κατεστημένο που έχει καθιερωθεί. Όλοι μα όλοι χρεώνουν όσο τους παίρνει. Αν οι εισαγωγείς έχουν "καρτέλ" ή μονοπώλιο και χρεώνουν παραπάνω είναι επειδή μπορούν και το κάνουν όλοι και το έχουμε δεχτεί όλοι εδώ και χρόνια. Αλλά και οι εισαγωγείς αν το παρακάνουν στην εκμετάλλευση θα τα βρουν σκούρα. Οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος στην αλυσίδα που το παρακάνει. Μπορεί να κάνω και λάθος. Μην ξεχνάμε όμως ότι στον καπιταλισμό και την ελεύθερη αγορά δεν κάνεις ότι κάνεις για την ψυχή της μάνας σου.

Θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορεί κάποιος να περιγράψει βήμα βήμα την διαδρομή και κόστος μιας RX 480 από το κουτί της στην γραμμή παραγωγής μέχρι τα χέρια του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα, με τη διαφορά ότι δε φταίνε τόσο τα retail καταστήματα αλλά οι εισαγωγείς. Αν δούμε τις χονδρικές τιμές + φπα είναι πολλές φορές μεγαλύτερες από τις λιανικές μεγάλων αλυσίδων που κάνουν κατευθείαν εισαγωγή.

Αυτό όμως που δε μπορώ να καταλάβω μετά από τόσα χρόνια είναι αν πχ η RX480 των 199$ γίνεται στην Ελλάδα 239?, γιατί το XBOX έχει πχ 299? παντού?? Άρα μήπως φταίνε και οι εταιρείες που δε σφίγγουν τα λουριά όπως στη περίπτωση της Microsoft?

Εγώ πάλι νομίζω πως φταίνε οι κατασκευαστές.

Πως η AMD λέει πως η RX480 έχει MSRP $199 και δεν κάνει τόσο ούτε στο newegg αλλά ούτε και στο Amazon?

Πως η nVidia λέει πως η GTX1080 έχει $599 και συμβαίνει το ίδιο?

Μήν κοιτάς που η RX480 ξεκινάει από $239 και η GTX1080 ξεκινάει από $699 και λές πως η AMD λύσεις είναι

πιο κοντά στα MSRPs. Πάει ποσοστιαία αυτό, οπότε η αναλογία είναι σχεδόν η ίδια βάση τιμής.

Δες πως οι κατασκευαστές ανακοινώνουν MSRPs που δεν μπορούν να τις ματσάρουν ούτε τα δύο μεγαλύτερα καταστήματα

στον κόσμο.

Το XBOX τώρα είναι άλλη κατηγορία. Είναι ένα προϊόν που παράγεται μαζικά και έχει fixed κόστος για την εταιρία.

Η εταιρία έχει να φτιάξει ένα και μόνο προϊόν. Όπως συμβαίνει και με το PS4, όπως συμβαίνει και με άλλα τέτοια προϊόντα.

Το θέμα είναι η στρατηγική που έχει αποφασίσει κάθε εταιρία βάση market share, προσφορών, παρεχόμενων υπηρεσιών, κέρδους ή μελλοντικού πλάνου.

Όσον αφορά τις χονδρικές τιμές + ΦΠΑ των εισαγωγέων > από τις λιανικές μεγάλων αλυσίδων, αυτό έχει να κάνει καθαρά με τον όγκο που μπορεί και διακινεί ο καθένας. Όταν ο Retailer μπορεί να αγοράσει 200x RX480 και ο εισαγωγέας 50x RX480 για όλο του το δύκτιο, τότε είναι λογικό ο retailer να έχει καλύτερη τιμή και μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους έναντι του εισαγωγέα που θα έχει σαφώς χειρότερη τιμή και εν τέλει θα πρέπει να έχει και αυτός κάποιο κέρδος αλλά να πρέπει να το μοιραστεί με τον πελάτη του που σίγουρα δεν θα είναι ο retailer που πάει απευθείας.

Και από την άλλη, οι εταιρίες μειώνουν τα έξοδα τους και δεν θέλουν ούτε μπορούν να πουλάνε 5 κάρτες σε 25 διαφορετικούς πελάτες σε μια μικρή αγορά όπως η Ελληνική. Αυτό σημαίνει περισσότερα έξοδα logistics, περισσότερο προσωπικό (πωλήσεις, λογιστήριο, αποθήκη).

Τέλος, όταν οι παραεισαγωγές ανθίζουν, λογικό είναι όλο το marketing budget που αντιστοιχεί στις πωλήσεις να πηγαίνει στην χώρα που έκανε την πώληση και όχι στην εκάστοτε χώρα και έτσι αντί να μεγαλώνει το sales out της Γερμανίας πχ και να αποκτά αγοραστική δύναμη και να μικραίνει της Ελλάδας.

Όλα αυτά είναι πολύ χονδρικά όπως τα εξήγησα. Κάθε εταιρία έχει την δική της στρατηγική και guidelines και κρίνει από μόνη της τι την συμφέρει να κάνει και σε ποια αγορά να μπει...ή να μην μπει...

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Στο newegg υπάρχουν 4GB εκδόσεις που όντως έχουν 199$, όσο είναι η MSRP, όπως και οι περισσότερες 8GB έχουν 239$.

Όταν και αν πέσουν οι τιμές ώστε να αξίζει η αγορά (κάτω από 270? θα πω), αξίζει να αναβαθμίσω από Radeon HD 6770 έχοντας Phenom II X4 810 + 12GB DDR3 ή θα είναι major bottleneck? Αν ναι, λογικά πάω για 4GB? (main resolution 1680*1050) Σε review είδα πολύ μικρές (if any) διαφορές μεταξύ τους. Ξέρουμε πότε έρχονται custom 4GB υλοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα ναι σαφώς λιγότερες θαρρώ από τις 8άρες αλλά δύσκολο να έχουν και την ίδια MSRP (199). Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου οι custom 4ρες. Μονολεκτικά αξίζει ναι + με βάση το σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο newegg υπάρχουν 4GB εκδόσεις που όντως έχουν 199$, όσο είναι η MSRP, όπως και οι περισσότερες 8GB έχουν 239$.

Όταν και αν πέσουν οι τιμές ώστε να αξίζει η αγορά (κάτω από 270? θα πω), αξίζει να αναβαθμίσω από Radeon HD 6770 έχοντας Phenom II X4 810 + 12GB DDR3 ή θα είναι major bottleneck? Αν ναι, λογικά πάω για 4GB? (main resolution 1680*1050) Σε review είδα πολύ μικρές (if any) διαφορές μεταξύ τους. Ξέρουμε πότε έρχονται custom 4GB υλοποιήσεις?

+1. My bad! Είχε αυτόματο φίλτρο στα featured και όχι στο lowest price!

Τουλάχιστον λοιπόν η AMD ματσάρει την προτεινόμενη λιανική της...σε ένα κατάστημα σε όλο τον κόσμο (μπορεί και σε 2-3 ακόμα).

Στην ανάλυση που γράφεις η κάρτα θα είναι αραχτή [MENTION=1152]caution[/MENTION] TM. To CPU θαρρώ πως θα είναι bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η 470 (πότε με το καλό?) ή η 480 με τιμές μετά-1060 εποχής είναι καλύτερα. [MENTION=1152]caution[/MENTION] με HD 6000 series έχω κολλήσει και σε παλιά drivers.. Λέτε να παίζει ήδη ρόλο στις επιδόσεις?

Επίσης αξίζει η αναβάθμιση σε κάποιο FX CPU με μεγαλύτερο IPC?

Στον i3 6100 του αδερφού μου θα υπάρχει σαφώς μικρότερο (if any σε full HD) bottleneck?

Link to comment
Share on other sites

( Οι FX δεν ήταν να πεις ότι είχαν μεγαλύτερο IPC, απλά μπορούσες να ξεχειλώσεις με overclock το τελευταίο γράμμα (IPC) και να δεις διαφορές, ναι. Κοντολογίς, αν βρεις κανένα ΤΕΡΜΑ φθηνό 6300/8320 σε αγγελία και το λέει η μητρική σου το 4.5GHz, και εφόσον έχεις ήδη αρκετή μνήμη, και υπολογίζοντας να σκοτώσεις και τον Phenom, και αν έχεις και ψύκτρα τότε ναι: με όλα αυτά τα "και", η αναβάθμιση λογικά θα σου κοστίσει ~50/80 ευρώ και δεν σε χαλάει για την ανάλυση που παίζεις ;) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now