venisk

Xiaomi redmi note 4

Recommended Posts

Μετά το πρώτο μου κινέζικο κινητό ήρθε η ώρα για κάτι λίγο πιο καλό, εδώ και λίγες εβδομάδες έχω στα χέρια μου το xiaomi redmi note 4.

Το κινητό φοράει τον heliο x20 της MediaTek με 64gb χώρου, 3gb ram 4100mah μπαταρία και κάμερα 13mp της samsung.

Μερικές φωτογραφίες της συσκευής!!

Dn8kbXs.jpg

lOnKwb7.jpgfgrX1qZ.jpgbEPxUlo.jpg

AHb7F3Y.jpg

Φωτογραφίες με τα link τους ώστε να δείτε περισσότερα.

NWlxchB.jpg

M4qDh5c.jpg

Link 1 Μέρα , Link 2 Νύχτα

Νομίζω ότι είναι πολύ καλές για ένα κινητό που κοστίζει λιγότερα από 200 ευρώ :)

Παρακάω score από το geekbench 4.

eOsM1td.png

 

Τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους το κινητό χτυπάει τον 820 της qualcom σε επιδόσεις cpu

 

slp9w66.png

δυστηχώς από θέμα γραφικών δεν τα πάει και τόσο καλά...

Και ένα τελευταίο για την ταχύτητα του storage του.

sTs2WpA.png

Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο εδώ μια πολύ απλή μνήμη φαντάζομαι...

Το κινητό πάει τάπα, οι εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα τα app και το λειτουργικό δεν κολλάνε ποτέ και γενικά όλο το feeling της συσκευής είναι άριστο, η ποιότητα κατασκευής του είναι κορυφαία, η μπαταρία του κρατάει πολύ, η κάμερα του τα καταφέρνει πολύ καλά, το ηχείο τού είναι δυνατό και καθαρο, η οθόνη του επίσης πολύ καλή! Το fingerprint του είναι όσο γρήγορο είναι και στο s7 edge μου και δεν κάνει λάθος.

Το μοναδικό πράγμα που με "χάλασε" είναι η vga του, δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό αλλά για παράδειγμα στο goo saga το κινητό πήγαινε απίστευτα αργα.

Κάνει άνετα για πρώτη συσκευή και αξίζει τα 180 ευρώ που έδωσα μέχρι το τελευταίο λεπτό.

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

AVE CeasarS!!!

Αν και κολασμένος χρήστης WP, οφείλω να παραδεχθώ την δουλειά που έχουν κάνει οι σχιστομάτηδες της XIAOMI.

Και επιτέλους χωρίς φασόλι κουμπί περασμένης 5ετίας...

Στα της κάμερας του κινητού που με ενδιαφέρει, βλέπω καλά αποτελέσματα. (αν και η σύγκριση με του 950 είναι καρμανιόλα για όλα τα handset μέχρι στιγμής...)

Πάντως αν δω απο μαμά XIAOMI στον εν λόγω κινητό ντρογι 7.1 θα κάνω κίνηση αγοράς (και ξεπατώματος).

 

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι, τις πρόσεξα.

ειδικότερα έχω δουλέψει και επεξεργαστεί και photo του 5s.

και πραγματικά στα χρήματα του είναι παααρα μα παααρα πολυ καλο!

για εμενα όμως που χρειαζομαι ενα handset με εφάμιλλο κλειστρο ειναι ζορικο το συγκριτικο.

κατα τα άλλα, απο τις καλύτερες επιλογές. αν όχι η καλύτερη... 

Link to comment
Share on other sites

Εγκρίνω, το είδα το κινητό από κοντά στο μαγαζί του κυρίου Νίκου, στα λεφτά του είναι μάλαμα :T:

Νίκο δυστυχώς όμως είναι Android :( Το Redmi Note 2 που έχω από πέρσι το Νοέμβρη, ξεκίνησε εδώ και κάνα μήνα και μου κάνει σκαλωματάκια, ειδικά με τον Opera στο browsing έχει θέμα. Σκέφτομαι να το γυρίσω stock να ξεμπουκώσει λίγο :(

Link to comment
Share on other sites

Quote

Νίκο δυστυχώς όμως είναι Android :( Το Redmi Note 2 που έχω από πέρσι το Νοέμβρη, ξεκίνησε εδώ και κάνα μήνα και μου κάνει σκαλωματάκια, ειδικά με τον Opera στο browsing έχει θέμα. Σκέφτομαι να το γυρίσω stock να ξεμπουκώσει λίγο :(


Όλα τα android ανεξάρτητα τα λεφτά που κάνουν τρώνε σκαλωματάκια....εγώ δεν ασχολούμε ξανά με ρομ και τέτοια, να δουλέυει όπως δουλέυει εργοστάσιο με ένα nova launcher και τέλος.

Ζάχο γελάς ε? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, venisk said:


Όλα τα android ανεξάρτητα τα λεφτά που κάνουν τρώνε σκαλωματάκια....εγώ δεν ασχολούμε ξανά με ρομ και τέτοια, να δουλέυει όπως δουλέυει εργοστάσιο με ένα nova launcher και τέλος.

Ζάχο γελάς ε? :hehe:

Εννοείται δεν περνάω ROM κτλ, με την official 5άρα MIUI είμαι από πέρσι, απλά σκεφτόμουν να του κάνω κάνα φορμάτ μπας και στρώσει :P 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ για δεύτερο τηλέφωνο γιατί το iphone παίρνει μόνο μια sim...

Για τα 170-180 ευρώ που κάνει εδώ νομίζω δεν υπάρχει αντίστοιχο που να παίζει έτσι out of the box.

Το pokemon go το πάει κομμάτια πάντως :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω ένα βίντεο από ένα app που κάνει screen recording να δείτε πόσο καλά πάει για τα χρήματα του, πέταξε ένας γείτονας μου 200 ευρώ σε ένα j5 samsung και όταν είδε πως πάει το note απελπίστηκε...πραγματικά για μάρκες κάτω από 300 ευρώ είναι όλα άχρηστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, venisk said:

Θα ανεβάσω ένα βίντεο από ένα app που κάνει screen recording να δείτε πόσο καλά πάει για τα χρήματα του, πέταξε ένας γείτονας μου 200 ευρώ σε ένα j5 samsung και όταν είδε πως πάει το note απελπίστηκε...πραγματικά για μάρκες κάτω από 300 ευρώ είναι όλα άχρηστα.

Η μητέρα ενός φίλου μου τα είχε σκάσει πριν 2 χρόνια για το S4 και μου παραπανιόταν από το καλοκαίρι ότι της σέρνεται. Μετά της έπεσε κιόλας και της είπαν ότι θέλει 80€ για να της το φτιάξουν (εγώ δεν ανακατεύομαι με digitizer, έχω χοντροδάκτυλα :hehe:). Οπότε της είπα να βάλει άλλα 100 να πάρει το Redmi Note 3 Pro και η γυναίκα έχει καταευχαριστηθεί με το πόσο γρήγορα πάει. Έχεις απόλυτο δίκιο, σε τέτοια χρήματα μόνο "κινεζιές". Με λίγα παραπάνω έπαιρνε ένα meizu που βλέπω ότι τα έχει πάει καλά σε reviews κτλ, αλλά μια χαρά είναι και με το Xiaomi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, venisk said:

 

Αν και το έβαλα στο performance mode δεν είδα καμία απολύτως διαφορά απ ότι στο balanced...όπως είπα απλά πάει τάπα :)

Τα ρολόγια είναι συνέχεια στο μέγιστο. :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now