MetallicGR

Η Fury X ξεπερνά τη GTX 1070 στο Battlefield 1 σε DirectX 12!

Recommended Posts

Νέες μετρήσεις του TweakTown δείχνουν τη παραπάνω κάρτα γραφικών της AMD να βρίσκεται τις περισσότερες φορές μια ανάσα πίσω από τη GTX 1070.

Το TweakTown έβαλε την Radeon R9 Fury X αντιμέτωπη με την GTX 1070 της NVIDIA στο παιχνίδι Battlefield 1 και σύγκρινε τις επιδόσεις των δύο σε DirectX 11 και DirectX 12 mode. Δεν είναι τυχαίο που ακόμη και στις πιο πρόσφατες υλοποιήσεις της AMD, βλέπουμε σταθερά την εταιρία πάνω από τις παρόμοιων επιδόσεων προτάσεις της NVIDIA στο συγκεκριμένο παιχνίδι με την ενεργοποίηση του DirectX 12

Έτσι οι νέες μετρήσεις που εμπλέκουν τις Fury X και τη GTX 1070 δείχνουν και πάλι πως με τις τελευταίες βελτιστοποιήσεις (και των δύο) η πρώτη δείχνει να ξεπερνά τη πρόσφατη κάρτα γραφικών της NVIDIA, η οποία κατασκευάζεται στην αρχιτεκτονική Pascal της NVIDIA. Η διαφορά είναι αρκετή και φτάνει μέχρι και τα 9 FPS όμως η κάρτα της AMD, ενδεχομένως λόγω της περιορισμένης μνήμης, εμφανίζει αρκετά χαμηλά minimum FPS κάτι που ίσως σημαίνει περιοδικό stuttering σε υψηλές κυρίως αναλύσεις. 

 

 

11722364_1021975957842513_2102513916860649900_o.jpg

 

116_20_fury-vs-gtx-1070-battlefield-dx11-dx12.png

 

116_21_fury-vs-gtx-1070-battlefield-dx11-dx12.png

 

 

 

Πηγή.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με τα barcharts η r9 υπερτερεί μόνο στις περιπτώσεις:

1. DX11, 4K, medium, minimum FPS (7 FPS more)

2. DX12, 1080p, medium, minimum FPS (1 FPS more)

3. DX12, 1080p, medium, average, FPS (10 FPS more) &

4. DX12, 4K, ultra, average, FPS (9 FPS more)

Οι 3 πρώτες περιπτώσεις είναι άχρηστες, αλλά και στην 4η min FPS 15!!!?

Who wins?

Και όλα αυτά μόνο για το BF1 και για να μας πουν για την επερχόμενη next generation Vega GPU της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ εστιάζει στο γεγονός ότι η Fury X υπάρχει στην αγορά για πολύ περισσότερο καιρό και παρ' όλαυτά υπάρχει ένα ακόμα game που υπερτερεί. Σίγουρα το dip στα 15 δε θα "φαίνεται ωραίο στον χρήστη, σε οποιονδήποτε χρήστη!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν βλέπουμε τα ιδια..... εγω βλέπω οτι η 1070 στα minimum frames ειναι πάντα πάνω απο την fury

τα average Δεν μου λενε τιποτα μπορει να κοπάνησε 10000 frames σε καποια φάση η fury...... δεν λέει κατι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, X4K4 said:

δεν ξερω αν βλέπουμε τα ιδια..... εγω βλέπω οτι η 1070 στα minimum frames ειναι πάντα πάνω απο την fury

τα average Δεν μου λενε τιποτα μπορει να κοπάνησε 10000 frames σε καποια φάση η fury...... δεν λέει κατι.

Το ότι μπορεί να κοπάνισε μόνο μια φορά το minimum σου λέει κάτι ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now