MetallicGR

Intel Kaby Lake ή AMD Zen: Ποια από τις δύο πλατφόρμες;

Upgrade Time: Intel Kaby Lake ή AMD Zen;  

22 members have voted

  1. 1. Upgrade Time: Intel Kaby Lake ή AMD Zen;

    • AMD Zen
      5
    • Intel Kaby Lake
      6
    • Θα μείνω με αυτά που έχω!
      11


Recommended Posts

Το δίλημμα της επιλογής πλατφόρμας γίνεται φέτος αρκετά ενδιαφέρον μιας και η AMD φαίνεται πως επανέρχεται στο προσκήνιο με μια νέα γενιά επεξεργαστών καθώς και μια ολοκαίνουρια πλατφόρμα που θα τους στεγάσει. Από τα όσα έχουμε ήδη ακούσει (τόσο δια στόματος της ίδιας, όσο και από τις διαρροές) η AMD φαίνεται πως έχει πραγματοποιήσει αρκετά βήματα για να έρθει κοντά στην Intel από πλευράς επιδόσεων κάτι που μένει να δούμε με την έλευση των επεξεργαστών ονόματι Zen

Η Intel από την άλλη βρίσκεται στο τρίτο σημείο της φάσης-τρενάκι "Process > Architecture > Optimization" με τους επερχόμενους Kaby Lake οι οποίοι λέγεται πως θα φέρουν σημαντικές κατασκευαστικές βελτιώσεις και όχι μόνο στο κομμάτι των επιδόσεων. Ξεκάθαρα στοιχεία για τις επιδόσεις τους δεν έχουν φυσικά γίνει διαθέσιμα όμως αυτό που γνωρίζουμε σίγουρα είναι πως προορίζονται για τη mainstream αγορά, με τις τιμές να μην ξεπερνούν σε κάθε περίπτωση τα 500 δολάρια.

Εσείς ποια από τις δύο πλατφόρμες θα επιλέξετε για το επόμενο σύστημά σας;

 

AMD_Zen_Specs.jpg

 

605-2-1.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δίλημμα(;;;;;) της επιλογής πλατφόρμας γίνεται φέτος αρκετά ενδιαφέρον (;;;;;) μιας και η AMD φαίνεται πως επανέρχεται στο προσκήνιο με μια νέα γενιά επεξεργαστών καθώς και μια ολοκαίνουρια πλατφόρμα που θα τους στεγάσει.

Ας δούμε πρώτα τη μπορούν κάνουν η ΖΕΝ και μετά βλέπουμε. Για την ώρα θα ακολουθήσω τον συνονόματο antonis

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2009 και τον core2 quad Q9550 αναβαθμισα τέλος του 2014 σε i4770k, μια πενταετία και δηλαδή, επόμενη αναβάθμιση θα παιξει σε gpu μόνο, και νέα πλατφόρμα το 2019 καλά να μα στε. Με τα σημερινά δεδομένα δεν χρειάζεται να αλλάζεις πλατφόρμα μιας και οι διαφορές είναι μικρές. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trabakoulas said:

Απο το 2009 και τον core2 quad Q9550 αναβαθμισα τέλος του 2014 σε i4770k, μια πενταετία και δηλαδή, επόμενη αναβάθμιση θα παιξει σε gpu μόνο, και νέα πλατφόρμα το 2019 καλά να μα στε. Με τα σημερινά δεδομένα δεν χρειάζεται να αλλάζεις πλατφόρμα μιας και οι διαφορές είναι μικρές. 

Γενικά, συμφωνώ αλλά αυτοί που θέλουν να αναβαθμίσουν από i5 socket 1150 (όπως εγώ) νομίζω πως είναι καλύτερα να πάνε σε αναβάθμιση πλατφόρμας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαβάσω με πολύ ενδιαφέρον τα reviews κλπ, ελπίζοντας η AMD πράγματι να έχει ανακάμψει, και μετά θα μείνω με αυτά που έχω καθώς δεν κάνω και κάτι που να χρειάζεται ιδιαίτερο CPU raw power... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now