La_MoRt

HD5450 ASUS

Recommended Posts

Γεια σας ρε παλικάρια,

Για δώστε σας παρακαλώ τα φώτα σας στο παρακάτω πρόβλημα να δούμε αν θα βρούμε καμιά άκρη:
Το πρόβλημα έχει ως εξής, σε μηχανήματα DELL Optiplex 3020 M/T-3010 M/T η εν λόγω κάρτα γραφικών κατά διαστήματα σε άκυρες στιγμές μαυρίζει η οθόνη και επανέρχεται με το ακόλουθο error message: "display driver stopped responding and has recovered". Να πω ότι το πρόβλημα σύνήθως παρουσιάζεται σε υπολογιστές με 2 οθόνες επάνω στη κάρτα οπότε μήπως ξεμένει από μνήμη; Έχω δοκιμάσει να κλείσω τα S από το BIOS μήπως ήταν θέμα sleep mode, έχω δοκιμάσει να αλλάξω drivers μήπως πάλι κάτι εκεί έφταιγε, Έχω γυρίσει από το power options σε performance mode τους υπολογιστές αλλά δεν έχει λυθεί. Τελικά κατέληξα στο να δοκιμάσω και άλλη κάρτα για να δω αν θα παίξει σωστά και μέχρι στιγμής με τη GT 730 που δοκίμασα πάει μια χαρά. Πιθανολογώ ότι μάλλον αυτή η κάρτα δεν είναι και για πολλά πολλά και μάλλον για αυτό το κάνει, αλλά για πείτε μήπως έχετε καμία άλλη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη ασυμβατότητα με τη μητρική, είναι μια ιδέα. Αλλά να κρασάρει τον driver; Hmm μάλλον από κάτι άλλο σκαλώνει. Κλασικά, εάν κάνει τα ίδια και σε άλλο PC τότε αποδημεί σιγά σιγά. :P 

Τσέκαρε και το ενδεχόμενο κάποιο software να επηρεάζει τα clocks της..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τη κάρτα αυτή τη χρησιμοποιώ σε 3-4 PC διαφορετικά και τις έχω πάρει όλες καινούριες και όλες κάνουν το ίδιο θέμα. Η ασυμβατότητα δε νομίζω να υφίσταται γιατί είναι προτεινόμενη από την ίδια τη DELL για αυτό και τη προτίμησα. Το κούλο είναι ότι η GT 730 δεν είναι στις προτεινόμενες κάρτες και παίζει απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής απλά τη φοβόμουν γιατί δεν ήξερα αν θα τη σηκώσει το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Και πρόσφατοι και προηγούμενοι και πριν τους crimson και μετά και τα πάντα όλα. Από drivers θα ήθελα να πιστέψω πως το έχω εξαντλήσει το θέμα αλλά ποτέ δε ξέρεις κιόλας. Εγώ υπολογίζω πως κατά πάσα πιθανότητα επειδή είναι πολύ χαμηλών επιδόσεων η συγκεκριμένη "κρεμάει" με 2 οθόνες γιατί με την 730 παίζει κομπλέ χωρίς θέματα.

Link to comment
Share on other sites

το  ειχα και εγω  "display driver stopped responding and has recovered" με μια αζους 960...ψιλο αποδημήσει σιγά σιγά.

 Οσο για αλλο συστημα θα εχει ησυχία μερικες μερες η εβδομαδες μεχρι να στο εμφανίσει και εκει.

Edited by Dimitrios1971
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Dimitrios1971 said:

το  ειχα και εγω  "display driver stopped responding and has recovered" με μια αζους 960...ψιλο αποδημήσει σιγά σιγά.

 Οσο για αλλο συστημα θα εχει ησυχία μερικες μερες η εβδομαδες μεχρι να στο εμφανίσει και εκει.

Το να βγαίνει off σιγά σιγά το καταλαβαίνω αλλά πως εξηγείς αυτό να συμβαίνει σε 4 υπολογιστές με τα ίδια χαρακτηριστικά και τις ίδιες κάρτες καινούριες κιόλας; Όλες βγαίνουν off;

22 minutes ago, MetallicGR said:

Δε νομίζω πάντως να τίθεται θέμα "κρεμάσματος". Η κάρτα έχει δύναμη να προβάλλει σε δύο οθόνες.

Αν δεν είναι κρέμασμα τότε θέλει διάβασμα από παππά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Αν δεν είναι κρέμασμα τότε θέλει διάβασμα από παππά.

Και στο μαγαζί σε πολλά αυτοκίνητα κυρίως Γερμανίκα το έχω πει αυτό, ότι ο μόνος τρόπος είναι κανένας αγιασμός :hehe:

Δεν υπάρχει τρόπος να εξαντλήσεις ένα θέμα με driver μέχρι να κάνεις format...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει και φορμάτ και τα πάντα όλα, άμα σου λέω το θέμα είναι με τη συγκεκριμένη κάρτα, για κάποιο λόγο που ακόμα δε μπορώ να καταλάβω κάτι δε του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now