MetallicGR

Στις 23:00 το Livestream του AMD New Horizon event

Recommended Posts

Η AMD θα πραγματοποιήσει σήμερα το event της αποκάλυψης των επερχόμενων επεξεργαστών Zen, το οποίο θα γίνει στις 23:00 ώρα Ελλάδας.

Το preview event θα περιλαμβάνει εκτός από μια σε βάθος ματιά στους επεξεργαστές της νέας γενιάς ονόματι Zen θα δούμε και τις πρώτες μητρικές με το AM4 socket καθώς και demos με games και πολλά ακόμη. Στην έκθεση θα δούμε και αρκετούς συνεργάτες της εταιρίας να αποκαλύπτουν τις δικές τους προτάσεις στον χώρο που θα φέρουν νέα chipsets. Το chipset ενσωματώνει επίσης και δυνατότητες για overclocking, υποστήριξη CrossFire και SLI μέσω των PCIe τρίτης γενιάς ενώ επιπλέον controllers (USB 3.1 και το φρέσκο M.2 με NVMe support) θα βρίσκονται onboard. Επιπλέον δυνατότητες όπως overclocking των RAM θα είναι φυσικά παρούσες και θα ολοκληρώσουν τη νέα πλατφόρμα.

Το livestream θα μεταδοθεί από το site της AMD σήμερα στις 23:00 ώρα Ελλάδας.

 

 

amd157β.jpg

 

 

Πηγή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά κρατάτε μικρό καλάθι ακόμα μέχρι να κυκλοφορήσουν και να γίνουν κανονικές μετρήσεις.

Εμένα στο Blender o Haswell στα 4.5 έβγαλε 1:16.79.

Απο το βίντεο βλέπω οι 8c/16t κάνουν χρόνο 0:35 δευτερόλεπτα.

@venisk τράβα και συ ένα με τον 6core να δούμε.

Αν και περισσότερο ενδιαφέρον θα είχε το video compression που έδειξαν να βλέπαμε που είμαστε εμείς, δεν το έχουν ανεβάσει αυτό.

Στο Blender δεν έδειξαν χρόνο παρά μόνο οτι είναι στα ίδια επίπεδα ο Ryzen με τον 6900κ.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το τρέξω και στον 6600k μου να δούμε πόσο πάει και θα τα ποστάρω μαζί με τον 5930k.

Ποστάρετε και άλλοι με διάφορα cpu να δούμε παιδιά ότι έχει ο καθένας δεν κάνουμε καμία κόντρα απλά αν δούμε.

ο 5930k στα 4.5ghz και ο 6600k επίσης στα 4.5ghz και τέλος μια ο 6600k default 30sec διαφορά το 1ghz oc!!!

ryz.JPG

 

6600.PNG

6600d.PNG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In default is render test set to 200 samples quality. AMD tested the CPU Ryzen ES with 150 samples and also at 100. AMD RyZen 3.4 GHz 8C/16T got the scores

100 samples = 25s
150 samples = 36s

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?292160-****Blender-Ryzen-render-battle-benchmark****

Ένα δικό μου στα 150 samples .το αρχείο με 100 samples δεν το βρήκα και δεν ξέρω αν αλλάζει από το blender .

JsGvDgI.png

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι βρωμαγε απο την αρχή και δεν ήταν τα πόδια του Φροντο for sure! :P

Θα πέσει κράξιμο πάλι, τι την ήθελε την Hi end enthusiast κατηγορία αφου είχε πετάξει εδώ και χρόνια λευκή πετσέτα!!!! :hehe:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now