MetallicGR

Ποιο είναι το πιο "Φωτεινό" κομμάτι του PC σας;

Ποιο είναι το πιο "Φωτεινό" κομμάτι του PC σας;  

46 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το πιο "Φωτεινό" κομμάτι του PC σας;

    • Κάρτα Γραφικών
      8
    • Μητρική
      7
    • RAM
      0
    • Κουτί
      11
    • Πληκτρολόγιο
      10
    • Ποντίκι
      4
    • Headset
      0
    • Τροφοδοτικό
      0
    • SSD
      0
    • Ψύκτρα (ψύξη)
      2
    • Άλλο;;
      3
    • ΟΛΑ!
      7
    • Καθόλου!
      7


Recommended Posts

Κατά καιρούς βλέπουμε - και από τα Builds που αναδημοσιεύουμε στο HwBox - πως ο φωτισμός ενός συστήματος ίσως είναι το άλφα και το ωμέγα σε ένα high end PC. Υπάρχουν μάλιστα και πολλοί κατασκευαστές που ενσωματώνουν LED strips ή απλά LED που καλλωπίζουν το εσωτερικό τονίζοντας το γειτονικό hardware. Η μόδα έχει περάσει βέβαια από τα μονόχρωμα LED στα πολύχρωμα, aka RGB, τα οποία μερικές φορές συνοδεύονται και από έναν controller για την αλλαγή του χρώματος!

Η "μόδα" έχει περάσει σε σχεδόν κάθε κομμάτι ενός σύγχρονου συστήματος, από το βασικό Hardware που είναι η μητρική και η κάρτα γραφικών, μέχρι τα πληκτρολόγια και τα gaming headsets μας και πλέον, λίγα πράγματα μπορούμε να φέρουμε στο μυαλό μας που δε φέρουν κάποιου είδους LED! Κάπου εδώ και με την ευκαιρία των γιορτών που ούτως ή άλλως εκπέμπουν μια "πολυχρωμία", ερχόμαστε να ρωτήσουμε εσάς, να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τα LED, Έχετε στο σύστημά σας, αν ναι ποιο είναι το πιο "Φωτεινό" κομμάτι του;

 

 

189.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα το κουτί γιατί όταν κάνω build προτιμώ ένα γενικό ambient φωτισμό+φωτισμό για τα waterblocks. Αυτή τη στιγμή βέβαια εν αναμονή του OpenPC case project, μόνο τα δύο led τροφοδοσίας στην gpu και του power button ανάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο κουτί μια ταινία led με καμιά 30αριά λευκά λαμπάκια(τα οποία θέλω να αλλάξω με κόκκινα), και έχω βάλει μια ταινία led πισω από την οθόνη για να υπάρχει φωτισμός που κάνει αντίθεση το βράδυ όταν παίζω.

15628682_644793872367554_2106812909_o.jpg

Edited by Trabakoulas
photo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί με led κόκκινη ταινία και το corsair K70 RGB μου. Να προσθέσω και την οθόνη η οποία έχει φωτιζόμενο το σήματάκι της και τη βάση της.

Edited by La_MoRt
Link to comment
Share on other sites

Ότι φωτίζει από την rampage διακριτικά, επίσης φωτίζει πάρα πολύ η soundblaster...Στο κουτί και λίγο παραπάνω δεν με πειράζει αλλά πάνω στο γραφείο τίποτα! Ευτυχώς και οι 2 οθόνες μου έχουν τα led τους προς τα κάτω γιατί στις dell με τρέλαινε αυτό το πράγμα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φως στο ΠιΣί? Ουτε καν!!! έχω περάσει με ανεξίτηλο μαρκαδόρο μέχρι και τα ενδεικτικά led λειτουργίας και δίσκου, και γενικώς κάθε led όπως αυτά των ρούτερ, του NAS κλπ... Λεπτομέρεια: το πισί (και σχεδόν όλες οι σχετικές συσκευές) είναι στο σαλόνι, όπου βλέπω ταινίες με προτζέκτορα που θέλω απόλυτο σκοτάδι και όχι λαμπιόνια να φέγγουν από εδώ και από εκεί...  

υγ. τον τελευταίο καιρό κολλάω σελοτέιπ πάνω από τα led και "βάφω" αυτό για να μην βάφω τα ίδια τα led, ώστε να είναι εύκολη η επιστροφή στην αρχική κατάσταση... αυτό μετά από λάθος διάγνωση σε επίσκεψη τεχνικού ότι το ρούτερ δεν τροφοδοτείται καλά (επειδή ήταν πολύ αχνά τα -μαυρισμένα- ενδεικτικά led του) :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πω η κάρτα γραφικών γιατί έτσι όπως είναι τοποθετημένη στο testbench βλέπω μπλέ ledακια και αναλόγως τις θερμοκρασίες ανάβουν και περισσότερα οπότε βγάζουν μάτι .:hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2016 at 9:27 AM, venisk said:

Ότι φωτίζει από την rampage διακριτικά, επίσης φωτίζει πάρα πολύ η soundblaster...Στο κουτί και λίγο παραπάνω δεν με πειράζει αλλά πάνω στο γραφείο τίποτα! Ευτυχώς και οι 2 οθόνες μου έχουν τα led τους προς τα κάτω γιατί στις dell με τρέλαινε αυτό το πράγμα! 

 

Φίλε είμαι και εγώ κάτοχος της soundblaster και ενώ είναι φοβερή κάρτα αυτό το κόκκινο λαμπάκι είναι προβολέας. Προσωπικά την άνοιξα και έβαψα το λαμπάκι με μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now