Kasajohn

PCI-ex BUSTED

Recommended Posts

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.... Ιδού η απορία; Πώς γλιτώνεις το εγκεφαλικό όταν μετά από ένα μήνα λήξης εγγύησης βγαζοντας την κάρτα γραφικών, σου μένει στα χέρια το PCI slot της mobo? Ω ναι βγήκε μαζί της. Βασική προϋπόθεση είναι να έχεις και άλλη μία 8χ... Χμμμ τι άλλο, πολύ ψυχραιμία, αααα ναι ιντερνέτ για να στείλεις mail στη gigabyte και ΜΠΟΥΥΥΜ.... Αφού είστε εκτός εγγύησης θα πρέπει να πληρώσετε μεταφορικά και τον έλεγχο... Και αν φτιαχτεί...

Ευχαριστώ πολύ άγιε Βασίλη... Επειδή όμως τελικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ... είπα να γίνω εγώ ο προσωπικός μου Τζιζας, όπως λέει και το άσμα των depeche. Δοκίμασα μήπως και ξανακουμπωσει το πλαστικό socket πίσω στα 164pin!!!!!!! της GB GA-Z77X-UD4H. Αλλά μετά κατάλαβα ότι είμαι ο Jesus και όχι ο Darth... Το όλο πρόβλημα είναι ότι από εκείνη τη θύρα περνάει η μάνα του και ο πατέρας του από ρεύμα γιατί προφανώς κάθεται εκεί η GPU, αυτή η φαγάνα των Amps... Σκέφτηκα για μία στιγμή να τον ανοίξω να δω λίγο σόου από λαμπιόνια αλλά είπα να κρατηθώ μήπως και το σώσω. Τι έμενε πριν τελικά πάρω τα υπογλωσσια και δώσω 170€ για μεταχειρα Ζ77; πιο πολύ υπομονή και ένα Κολλητήρι (Και λίγη σιλικόνη... Όχι όσο της Πάμελα).

Ένα ένα για κάθε άσπρη τρίχα που έβγαλα, ξεκόλλησα τα 164pin (όχι ξέρατε ότι η 16x θυρα είχε τόσα pins? HwBox βάλτο ερώτηση στο διαγωνισμό να δουμε, όχι όχι σε προκαλω) Οπότε μικροί μου καλικάντζαροι τέλος καλά όλα καλά... Η 16x έγινε bypass και πλέον παίζω τα παιχνιδάκια μου από την 8x χωρίς απώλειες από όσο είδα στα bench που εκανα...

Μην σας τύχει αλλά αν... Να ξέρετε υπάρχει λύση...

Καλές γιορτές

IMG_20161202_015420.jpg

IMG_20161202_024533.jpg

IMG_20161202_020325.jpg

received_1806009883012839.jpeg

received_1806009889679505.jpeg

received_1806009893012838.jpeg

received_1806009886346172.jpeg

Edited by Kasajohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει τύχει και σε εμένα πολλές φορές προσπαθώντας να βγάλω την gpu,  το κλιπσάκι που έχει για να απασφαλίσει η κάρτα απο το pci-e να μην πατιέται με τίποτα όση δύναμη και να έβαζα, λογικά κάτι τέτοιο πρέπει να έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Πατήθηκε το κουμπι κανονικά... Το πρόβλημα ήταν ότι στα πλάγια το slot δεν έχει πολύ χώρο... Και ενώ πατήθηκε και την σήκωσε από τη μία πλευρά ταυτόχρονα τη σφήνωσε από την άλλη... Ε και τραβά λίγο από δω τραβά λίγο από εκεί......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now