equalGO

Huge frame drops

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια, 

Ειναι η πρωτη μου φορα στο φορουμ οποτε αν το section δεν ειναι σωστο ζητω συγνωμη και παρακαλω να το μεταφερετε! Εδω και μια εβδομαδα περιπου αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

Να αναφερω οτι το pc ειναι καινουριο ~6 μηνων με τα εξης spec :
cpu i7 4790k
mobo Gigabyte z97mx gaming 5 rev 1.0
ram 8G
gpu nvidia gtx 760
ssd 120,250 

psu 750w corsair

hdd 1tb

Πριν μια εβδομαδα λοιπον εκανα φορματ σε windows 7 ultimate, αυτα που ειχα και πριν δηλαδη. Να σημειωσω οτι το pc δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα απλα για την καλη συντηρηση κτλ κανω φορματ καθε 5-6 μηνες. Ειμαι παιχτης του csgo και γνωριζω απο pc αρκετα καλα. Το csgo λοιπον εχει ενα ingame fps counter. Για να μην τα πολυλογω ενω κανονικα θα επρεπε να αποδιδει καλυτερα η τουλαχιστον το ιδιο το pc εχει φαει σκαλωμα ανεξηγητο. Ας πουμε οτι ανοιγω το pc για πρωτη φορα στην μερα. Μπαινω στο csgo menu και εχω 20 fps, οπου κανονικα θα επρεπε να ειχα 120 ακατεβατα. Δεν μιλαω για ingame fps ετσι.. Επισης το feeling στα windows ειναι μια αισθηση lag. Σαν να δουλευει το cpu στο τερμα και ζοριζεται. Τραβας ενα παραθυρο να το συρεις απο ενα σημειο σε ενα αλλο και νοιωθεις στο mouse οτι lagarei. Κανω λοιπον ενα restart μπορει και δυο και φτιαχνει ως δια μαγειας. Full fps παντου menu και ingame.Συγνωμη που σας ζαλιζω με το game αλλα αυτο το fps counter εχω και απο εκει καταλαβαινω τι γινεται (και φυσικα ακομα και στα windows οπως ειπα και πιο πανω το καταλαβαινεις αμεσως.) 

Ολα τα drivers ειναι up to date, ολα στην σωστη version, τιποτα διαφορετικο στο φορματ απο οσα κανω ολα αυτα τα χρονια κτλ κτλ. Φυσικα τα φορματ και ολες η ενεργειες που ακολουθησαν ειναι αμετρητες. Απο windows 7 σε windows 10 και 8.1 και δεν εχει τελος. Το προβλημα το ιδιο χωρις ενδειξεις προβληματος ουσιαστικα απο μετρητες και hwmonitor.Το μονο που εκανα μετα το 1ο φορματ οπου παρουσιαστηκε το προβλημα ειναι να χρησιμοποιησω ενα utlility της Intel για i7 cpu που σου κανει και καλα μια oc ρυθμιση με ετοιμα προφιλ δηλαδη του προγραμματος, το οποιο θεωρησα οτι ειναι εντελως safe αφου γινεται μεσω προφιλ της intel και σε τελικη αναλυση η διαφορα ηταν απο τα 4.4 στα 4.7, οχι τιποτα σπουδαιο δηλαδη. Ετρεξα το προγραμμα αυτο και επειτα το csgo και παρατηρησα οτι εχω αυξηση θερμοκρασιας κατα +10 βαθμους. Να σημειωσω οτι εχω υδροψυξη και οι θερμοκρασια απο τους ~50 που δουλευει σε φορτο πηγε στους ~63 μετα το και καλα oc οποτε αμεσως το εκανα disable, unistall, εξορκισμο κτλ. Και επειδη δεν ημουν σιγουρος οτι θα αλλαξει τις ρυθμισεις εκανα και ενα φορματ για την σιγουρια. Απο εκει και περα εντοπιζω οτι ξεκινησε το προβλημα αυτο. Μπορει βεβαια να ειναι εντελως τυχαιο γεγονος η χρονικη αυτη στιγμη. Επισης παρατηρησα οτι δεν δουλευουν τα shortkeys για την εισοδο στα BIOS που μεχρι τοτε δουλευαν, τουλαχιστον ειχα μπει απο οσο θυμαμαι προ φορματ. Για την ωρα εχω κατεβασει ενα utility της mobo που σε παει στα bios και εκει ολα ειναι καλα ομως απο αποψη ρυθμισεων.

Τι προβλημα ειναι αυτο που φτιαχνει με μερικα restart και εμφανιζεται την επομενη μερα, η μπορει οχι την επομενη αλλα την μεθεπομενη,η ακομα και μετα απο ενα shut down του pc και power up αμεσως μετα; Δοκιμασα να κανω update και τα bios αλλα δεν με αφηνει για καποιον λογο. Σε τελικη αναλυση δεν ειχα κανενα προβλημα προ φορματ και ξαφνικα εχω και αρκετα μεγαλο μιας και τα frame drop ειναι 100% αισθητα στα windows. Επισης εχω τρεξει benchmarks της intel για το cpu και τα περναει ολα γελοντας. τωρα η mobo η η gpu δεν γνωριζω πως μπορεις να τις τεσταρεις αφου με ενα restart επανερχεται στα φυσιολογικα. Μπερδεμα. Αν εχει ξανατυχει σε καποιον παρακαλω ας δωσει μια βοηθεια η εστω μια σκεψη γιατι το δικο μου μυαλο μεχρι εδω φτανει και ηδη εχει αρχισει να σκεφτεται πολυ κακα πραγματα γιαυτο το rig.......... 

Ευχαριστω για το read. Θα σας δωσω και φωτο απο το hwmonitor οταν υπαρχουν τα drop και οταν οχι. Και οταν λεω drop δεν εννοω οτι ας πουμε εχω Χ frames και πεφτουν για λιγο σε Υ frames. Μιλαω για μονιμα πεσμενα fps γενικα παντου!



Ευχομαι μεχρι να παρω καποιο reply να μην εχω πεταξει το pc απο το μπαλκονι!

EDIT : Μολις παρατηρησα στα Clocks της GPU οτι εχει μια τεραστια διαφορα.... 

 

monitor_withoutproblem1.png

monitor_withoutproblem2.png

monitor_withproblem1.png

monitor_withproblem2.png

Edited by equalGO
Link to comment
Share on other sites

2 πιθανά προβληματα. Αν δεν έχει τραβήξει φρίκη το hwmonitor, τότε τι το τροφοδοτικό σου θέλει αλλαγή, δεν δίνει σωστά ρεύματα.

Δεύτερον , μήπως καταλάθος έβαλες την οθόνη σου στην ενσωματωμένη hd4600 και όχι στην 760gtx?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, STORM1978 said:

2 πιθανά προβληματα. Αν δεν έχει τραβήξει φρίκη το hwmonitor, τότε τι το τροφοδοτικό σου θέλει αλλαγή, δεν δίνει σωστά ρεύματα.

Δεύτερον , μήπως καταλάθος έβαλες την οθόνη σου στην ενσωματωμένη hd4600 και όχι στην 760gtx?

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση. Οχι η οθονη ειναι συνδεμενη κανονικα στην gpu αν και σε μενα περασε αυτη η ιδεα οτι περνει απο onboard αλλα δεν γινεται! Οσο για το psu τι διαολο σε ενα χρονο τα φτυσε; Εχω spair psu το οποιο θα κουμπωσω σημερα να δω πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε, μετέφερα το θέμα, όλα οκ!

1. Δοκίμασε με ένα άλλο SATA καλώδιο αν έχεις τη δυνατότητα. Πολλές φορές μου χει τύχει να σέρνεται ένα PC από κακό καλώδιο. Από θερμοκρασίες πάντως είσαι οκ, εκεί πήγε το μυαλό μου αρχικά, κάποιο throttling ή κάτι αντίστοιχο, αλλά δε φαίνεται να υπάρχει τέτοιο θέμα. 

Το Hwmonitor δε το εμπιστεύομαι για τάσεις του τροφοδοτικού. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις ένα πολύμετρο να το μετρήσεις εν ώρα λειτουργίας. Αν δε μπορείς εσύ, τότε ο "κοντινότερος" φίλος σου. :) 

2. Κάνε μια επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων στο BIOS ή κάνε πρώτα ένα προφίλ με τις τρέχουσες ρυθμίσεις για να το επαναφέρεις σε περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι. Ίσως κάποια λάθος ρύθμιση μετά την απόπειρα για OC σου χαλάει την εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetallicGR said:

Καλώς σε βρήκαμε, μετέφερα το θέμα, όλα οκ!

1. Δοκίμασε με ένα άλλο SATA καλώδιο αν έχεις τη δυνατότητα. Πολλές φορές μου χει τύχει να σέρνεται ένα PC από κακό καλώδιο. Από θερμοκρασίες πάντως είσαι οκ, εκεί πήγε το μυαλό μου αρχικά, κάποιο throttling ή κάτι αντίστοιχο, αλλά δε φαίνεται να υπάρχει τέτοιο θέμα. 

Το Hwmonitor δε το εμπιστεύομαι για τάσεις του τροφοδοτικού. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις ένα πολύμετρο να το μετρήσεις εν ώρα λειτουργίας. Αν δε μπορείς εσύ, τότε ο "κοντινότερος" φίλος σου. :) 

2. Κάνε μια επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων στο BIOS ή κάνε πρώτα ένα προφίλ με τις τρέχουσες ρυθμίσεις για να το επαναφέρεις σε περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι. Ίσως κάποια λάθος ρύθμιση μετά την απόπειρα για OC σου χαλάει την εμπειρία.

Καλημερα και ευχαριστω για την μεταφορα! Εχω κανει restore default settings στα BIOS. Εβαλα το 2o psu που εχω μολις και φαινεται να πηγαινει καλα, ανοιξε καλα τουλαχιστον. Εχω ηδη μιλησει με το μαγαζι που το αγορασα και τον τεχνικο τους που ευτυχως ειναι ο πιο συνεργασιμος ανθρωπος πανω στην γη οπως φαινεται και μου ειπε να το στειλω να το μετρησει. Του εβαλα μεσα και τα καλωδια που χρησημοποιουσα μηπως βρει κατι και εκει. Επισης κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι με τα ιδια καλωδια το 2ο τροφοδοτικο δεν εδινε καθολου ρευμα στους δισκους αλλα αυτο μπορει να ειναι απλα μια διαφορετικη συνδεσμολογια πανω στις επαφες του τροφοδοτικου και των αντιστοιχων καλωδιων αφου ειναι αποσπομενα. Εβαλα τα δικα του και ειναι κομπλε. Οπως μου ειπε ο τεχνικος επισης μπορει καπιο πυκνωτακι να κανει ζημια στο psu και απλα μετα απο τα 2-3 restart που κανω, απλα ζεστενεται και κυκλοφορει παλι το ρευμα κανονικα. Θα το εχω υπο παρακολουθηση λοιπον. Παντως κρυο το psu μολις το κουμπωσα δουλεψε κανονικα χωρις throttling τουλαχιστον στα fps. Fingers crossed!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now