MetallicGR

AMD: 4 χρόνια θα "διαρκέσει" η αρχιτεκτονική Zen

Recommended Posts

υπαρχη το thermal margin στο amd overdrive που εχει ποιο σωστα αποτελεσματα με την αποσταση απο την μεγιστη θερμοκρασια .

1 minute ago, billpeppas said:

 

Για αρχή δεν έχεις δει ποτέ πραγματική θερμοκρασία AMD σε socket FM2/2+ AM2/AM3/+ γιατί δεν έχει καν ενσωματωμένους σένσορες της προκοπής στα Cores.

Έχει έναν κάκιστης ακρίβειας μέσα στο όλο πακέτο, ο οποίος διαβάζει ότι θέλει ( με room temp 20C διαβάζει idle temp 12C :D ).

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, NoOne said:

υπαρχη το thermal margin στο amd overdrive που εχει ποιο σωστα αποτελεσματα με την αποσταση απο την μεγιστη θερμοκρασια .

 

Τίποτα πιο σωστό δεν έχει.
Η θερμοκρασία αυτή πάλι εντελώς άκυρη είναι.

Και στο κάτω κάτω, είτε 50C είτε 100C, αν ο CPU δουλεύει αξιόπιστα και ζει 10 χρόνια ακόμα και με 24/7 @ 85C, με τις επιδόσεις εκεί που θέλουμε, στα τέτοια μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω σταματησα στον x6 1090t μεχρι εκει

Αν κανει θαυμα οπως με τους Athlon x64 & τους phenom x6 μακαρι γιατι ποτε δεν χωνεψα την intel

Ομως κοιταζετε και "λιγο" λαθος.ipc i3 6100+rx 460 γνωριζεται την κανουργια ενιαια ονομασια?

Raven Ridge με hbm memory και χωρις μαλλον εκει θα γινουν οι πωλησεις + sr3

sorry αλλα οι μονοι ενδιαφερων επεξεργαστες της intel τωρα ειναι οι hyperthreaded pentium και περισσοτερο o G4560 που θα κοστιζει μονο 64 ευρω

https://ark.intel.com/products/97143/Intel-Pentium-Processor-G4560-3M-Cache-3_50-GHz

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NoOne said:

πολυ κρα κρα κρα.αφου δεν θα παρετε AMD εσυς η φανατικη ιντελαδες γιατι πρεπει να βγαζεται χολη και ειρωνια χωρις λογο.

η ιντελ σας τα περνει για 5% και για παραπανω κλοκια που μπορει να κανουν.σας αλλαζει chipset σας πουλαει θερμαστρες τον 350 ευρω με παστουλα που βαζουμε για να βουρτσιζουμε τα δοντια.σας πουλα πινακια πανω στο σοκετ για να χαλατε τις μητρικες σας ποιο ευκολα.(καποιος που δεν ξερει)αυτα γιατι δεν τα κραζεται παρα πατε και σκατε μια περιουσια καθε φορα ;;;;;

 

Πως να μην βγει ειρωνεία όταν Zen ακούμε εδω και χρόνια και Zen δεν βλέπουμε? Και στην τελική αντί για Zen μας πληροφορούνε πόσο θα διαρκέσει, όταν καν δεν έχει αρχίσει?. :hehe:

Μετέπειτα δεν σου ακούγεται κάπως γελοίο το.......

papapermaster: "Tick tock" αυτοί?? "Tock Tock Tock" εμείς!!! ζατσ!!! :hehe:

2792297300000578-0-Famous_face_Sammy_is_

 

 

Marketing απο την λαική της Δευτέρας by AMD. :hehe: 

 

Κάτσε να αναλύσουμε τώρα πως μου τα παίρνει Intel:

Η Intel τα παίρνει απο την αγορά των ενθούσιαστ που αναβαθμίζουν κάθε χρόνο, ένα ποσοστό στην αγορά της τάξης του 1-2%?. Για τους υπόλοιπους δεν χρειάζεται να αναβαθμίσεις, ακόμα και ένας 2500k overclocked 6χρόνια cpu σκοτώνει σήμερα. Ακόμα και ο 2 core pentium που ανεβαίνει στον Θεό με overclock, ένα cpu των 60-70€ κάνει παπάδες.

Έχεις intel cpu δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση για πολλά χρόνια, κανόνας. Τραμπάκουλας speaking.

Τον Intel c2 DUO 6600 2.4Ghz τον είχα 3-4 χρόνια, αγορά μεταχειρισμένο, 3.5GHz overclocked έπαιζε 24/7.

Τον Intel Q9550 2.8GHz τoν είχα κρατήσει 5 χρόνια,μεταχειρισμένος και αυτός, 3.8GHz overcloked έπαιζε 24/7.

Τον i4770k τον έχω ήδη 2 χρόνια και θα μείνει άλλα 3-4 3.5GHz, μεταχειρισμένος και αυτός, 4.5GHz overcloked παίζει 24/7.

Τελικά ποιος τα παίρνει απο ποιόν? Εγώ ξέρω μια παροιμία που λέει " Η φτώχεια τρώει τον παρά" αν την έχεις στα υπόψη.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, venisk said:

Αλλά όπως και τα intel cpu δεν ανεβάζει θερμοκρασία.

 

Τι λες σοβαρά ??? 105C TjMax έχουν οι Ivy/Haswell/Skylake κλπ, πως δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες ?? Με Default Cooler όλοι δουλεύουν πάνω από 70-80c και αν βάλεις AVX256 κάνουν και Throttling down.

Link to comment
Share on other sites

70-80c δεν είναι και 90 σοβάρα :)  Default χωρίς oc με την εργοστασιακή όπως τον αγοράζεις από την στιγμή που τον πειράξεις τελειώσε το νόημα αυτής της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billpeppas said:

 

Για αρχή δεν έχεις δει ποτέ πραγματική θερμοκρασία AMD σε socket FM2/2+ AM2/AM3/+ γιατί δεν έχει καν ενσωματωμένους σένσορες της προκοπής στα Cores.

Έχει έναν κάκιστης ακρίβειας μέσα στο όλο πακέτο, ο οποίος διαβάζει ότι θέλει ( με room temp 20C διαβάζει idle temp 12C :D ).

Bill άστο δεν το έχεις με τους AMD, μια χαρά δουλεύει ο Σενσορας. Οι μητρικές φταίνε όχι το CPU, στις ASUS με το δικό του πρόγραμμα μια χαρά βλέπεις τις σωστές θερμοκρασίες.

 

6 minutes ago, venisk said:

70-80c δεν είναι και 90 σοβάρα :)  Default χωρίς oc με την εργοστασιακή όπως τον αγοράζεις από την στιγμή που τον πειράξεις τελειώσε το νόημα αυτής της συζήτησης.

Έχω τρέξει τον δικό μου 3770Κ (Default) με το Default Cooler μέσα στο PC Case και όχι σε Benchtable και έφτασε 95C+  με 25C θερμοκρασία δωματίου. Το καλοκαίρι κάνει Throttling down ;)

Link to comment
Share on other sites

Default, αν τον ανεβάσω έστω και λίγο κάνει Throttle down πιο γρήγορα. Αλλά όπως είπε και ο Bill, έτσι είναι σχεδιασμένοι δεν παθαίνουν τίποτα οπότε στα @@ρια μου.  Αλλά ότι ανεβάζουν παραπάνω θερμοκρασία από τους AMD FX είναι 100% αληθές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, billpeppas said:


Και στο κάτω κάτω, είτε 50C είτε 100C, αν ο CPU δουλεύει αξιόπιστα και ζει 10 χρόνια ακόμα και με 24/7 @ 85C, με τις επιδόσεις εκεί που θέλουμε, στα τέτοια μας.

Αυτά δεν τα έλεγες όμως και για τους turion και turion ultra , athlon mobile, phenom mobile, όταν τα chip αυτά είχαν tjmax τους 100c ..... και δούλευαν στους 60-80c. 

Και παίζουν ακόμα, μετά από 7-8-10 χρόνια, αλλά ...Δεν ήταν intel βρε παιδί μου για να το κάνουμε αβαβα....

Να τα λέμε και αυτά .....

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Quote

Τελικά ποιος τα παίρνει απο ποιόν? Εγώ ξέρω μια παροιμία που λέει " Η φτώχεια τρώει τον παρά" αν την έχεις στα υπόψη.

Βαρύ αλλά δυστυχώς έτσι είναι :( 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, adtakhs said:

Αυτά δεν τα έλεγες όμως και για τους turion και turion ultra , athlon mobile, phenom mobile, όταν τα chip αυτά είχαν tjmax τους 100c ..... και δούλευαν στους 60-80c. 

Και παίζουν ακόμα, μετά από 7-8-10 χρόνια, αλλά ...Δεν ήταν intel βρε παιδί μου για να το κάνουμε αβαβα....

Να τα λέμε και αυτά .....

Επειδή από την βιασύνη σου να κατηγορίσεις λες βλακείες, βρες μου ένα post μου που κατηγορώ τις CPU που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now