MetallicGR

Πως νιώθετε που το AI μπορεί να ελέγξει το έξυπνο σπίτι;

Πως νιώθετε που το AI μπορεί να ελέγξει το έξυπνο σπίτι;  

14 members have voted

  1. 1. Πως νιώθετε που το AI μπορεί να ελέγξει το έξυπνο σπίτι;

    • Ασφάλεια αφού κάποιος το προσέχει συνεχώς!
      1
    • Ένα χρήσιμο έξτρα χέρι βοήθειας όταν είμαι απασχολημένος/η.
      7
    • Αρκετές επιφυλάξεις για την ιδιωτικότητά μου.
      6
    • Άλλο;
      0


Recommended Posts

Μεγάλοι κατασκευαστές στον χώρο του AI έχουν ήδη εξαπλώσει την επιρροή τους και στο λεγόμενο έξυπνο σπίτι με προϊόντα και ιδίως λογισμικό που μπορεί να ελέγξει σχεδόν κάθε πτυχή ή κάθε έξυπνη συσκευή στον χώρο. Εκτός από τους μεγάλους όπως η Amazon με το Echo, η τεχνητή νοημοσύνη έρχεται και από άλλους κατασκευαστές με περισσότερη "πείρα" στον συγκεκριμένο τομέα.

Πρόσφατα είδαμε την Vivint, μια εταιρία που βρίσκεται πίσω από την ανάπτυξη προϊόντων για το έξυπνο σπίτι η οποία ανακοίνωσε το AI Sky που έχει τη δυνατότητα σύνδεσης σε πολλές συσκευές του smart home όπως κάμερες και πλήθος αισθητήρων. Παράλληλα μπορεί να επικοινωνήσει και με τις ψηφιακές βοηθούς όπως την Alexa της Amazon και να ελέγξει έτσι ακόμη περισσότερες συσκευές στον χώρο του σπιτιού. 

Η Vivint μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα γνωστή στην αγορά της Ευρώπης, όμως αντίστοιχες εταιρίες αρχίζουν και εξαπλώνονται ραγδαία, όσο έχουμε περισσότερα προϊόντα για το smart home και δε θα είναι απίθανο εάν μέσα στα επόμενα 5 χρόνια το σπίτι μας εκσυγχρονιστεί με τη προσθήκη σχετικού εξοπλισμού. Μέχρι τότε όμως, εσείς πως νιώθετε που ένα AI έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τις συσκευές του σπιτιού;


 

 

53.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως σε αυτό το τομέα ακόμα έχουμε δρόμο μέχρι να δούμε κάτι ολοκληρωμένο και απόλυτα σωστό. Θεωρώ ως ένα βαθμό επικίνδυνο το να χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο χωρίς τις κατάλληλες ασφάλειες που θα πρέπει να υπάρχουν για να διασφαλιστεί πως εκτός από εμένα δε το βλέπει και κάποιος άλλος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν δικλείδες στον συγκεκριμένο τομέα μιας και μιλάμε με κάτι που έχει τη δυνατότητα να σκεφτεί, αλλά επειδή βλέπω πως η τεχνολογία είναι εκεί δεν πιστεύω ότι αυτό θα αποτελέσει πρόβλημα. Οπότε το 2 από εμένα, θα βοηθήσει όταν είμαι απασχολημένος ;) 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, MetallicGR said:

Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν δικλείδες στον συγκεκριμένο τομέα μιας και μιλάμε με κάτι που έχει τη δυνατότητα να σκεφτεί, αλλά επειδή βλέπω πως η τεχνολογία είναι εκεί δεν πιστεύω ότι αυτό θα αποτελέσει πρόβλημα. Οπότε το 2 από εμένα, θα βοηθήσει όταν είμαι απασχολημένος ;) 

Τώρα θα φανώ υπερβολικός αλλά δυστυχώς για εμένα έτσι είναι. Όταν προσωπικά στοιχεία και μάλιστα στοιχεία τα οποία αφορούν την ασφάλεια του σπιτιού σου τα βγάζεις μέσα στο internet τα θέλεις, όχι εσύ προωπικά γενικά μιλάω. Αυτό που έχει και τη δυνατότητα να κλειδώνει και να ξεκλειδώνει πόρτες, να διαχειρίζεται κάμερες ασφαλείας και συναγερμούς και ότιδήποτε συστήματα ασφαλείας εγώ προσωπικά το θεωρώ επικίνδυνο να βρίσκεται έτσι εκτεθειμένο. Αν δε πάρεις τις κατάλληλες προφυλάξεις πχ να σηκώσεις ένα vpn το βλέπω να εμφανίζεται εδώ: https://www.exploit-db.com/ και μετά εκτός από εσένα θα το βλέπουν και άλλοι. Γενικότερα ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει και πόσο μάλλον αν βγαίνει και στο internet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now