MetallicGR

Τέλος του extended support για τα Windows 7!

Recommended Posts

Από εδώ και στο εξής η Microsoft δε θα προσφέρει υποστήριξη για το λειτουργικό του 2009 και προτρέπει τους χρήστες να βρουν μια εναλλακτική, για λόγους φυσικά ασφαλείας.

Τα Windows 7 εξακολουθούν να είναι το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των χρηστών PC στον κόσμο, κάτι που επισημαίνουν συνεχώς οι έρευνες του διαδικτύου. Στη λίστα βρίσκονται βέβαια και τα Windows XP που παρά τις εκκλήσεις της Microsoft εξακολουθούν να βρίσκονται στο 30% των υπολογιστών στον κόσμο. Παρά το γεγονός πως η Microsoft προσπάθησε απεγνωσμένα σε μερικές περιπτώσεις να φέρει τους χρήστες από τα Windows 7 στα 10, οι έρευνες εξακολουθούν να δείχνουν πως τα 7 αποτελούν ένα από τα καλύτερα OS που έχει βγάλει η Microsoft. 

Η έλλειψη υποστήριξης πιθανόν να μη σημαίνει τίποτα για αρκετούς που θα εξακολουθήσουν να χρησιμοποιούν στο καθημερινό και μη σύστημά τους το εν λόγω λειτουργικό σύστημα μιας και security updates θα δίνονται κανονικά μέχρι και της 14η Ιανουαρίου του 2020. Σημειώνεται επίσης πως η αντίστοιχη υποστήριξη για τα Vista θα λήξει στις 11 Απριλίου του τρέχοντος έτους, ένα λειτουργικό που ενδεχομένως έχει ξεγραφτεί από την ιστορία πολύ καιρό πριν. 

 

 

 

63.jpg

 

 

 


Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 10ρια τα έβαλα τον Αύγουστο, είπα να τα δώσω μια ευκαιρία ακόμα για να δω πως έχουν εξελιχθεί σε σχέση με παλιότερη εγκατάσταση που είχα κάνει και δεν τα κράτησα. Αυτές τις μέρες με ταλαιπωρεί αφάνταστα ένα update 1607(1gb) αν θυμάμαι καλά, το οποίο δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Έτσι λοιπόν κάθε φορά που πάω να κλείσω το pc πάει να κάνει αναβάθμιση προετοιμάζοντας το σύστημα, και κάνει το Pc να κλείσει κάνα 5 λεπτο. Με το που μπαίνει πάλι windows πετάει μήνυμα οτι απέτυχε η εγκατάσταση του update και άντε πάλι απο την αρχή. Έψαξα λίγο στο internet για λύση αλλά δεν βρήκα.

Στο δια ταύτα λοιπόν, είμαι 110% έτοιμος να γυρίσω στα 7ρια, ας όψεται που περιμένω ένα κομμάτι hardware και θέλω να κάνω κάποιες μετρήσεις αλλιώς.... :P 

Link to comment
Share on other sites

Έίσαι τόσο άσΚετος όσο εγώ με τα lol wow και άλλα τέτοια...

Τα 10 είναι το καλύτερο λειτουργικό που έφτιαξε ποτέ η microsoft!! Ο μόνος λόγος που θα κάνω format τώρα είναι το ότι ο 961 είναι nvme αλλιώς θα έκανα ένα clone και τέλος!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, venisk said:

Έίσαι τόσο άσΚετος όσο εγώ με τα lol wow και άλλα τέτοια...

Ουυυυυ άσΚετε!!!! :hehe:

Προσπαθώ να αποφύγω το format οσο ο διάολος το λιβάνι, αλλά μου χουν σπάσει τα νεύρα δεν την παλεύω άλλο, με αυτά τα updates η microsoft τα χει κάνει μαντάρα. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, venisk said:

Έίσαι τόσο άσΚετος όσο εγώ με τα lol wow και άλλα τέτοια...

Τα 10 είναι το καλύτερο λειτουργικό που έφτιαξε ποτέ η microsoft!! Ο μόνος λόγος που θα κάνω format τώρα είναι το ότι ο 961 είναι nvme αλλιώς θα έκανα ένα clone και τέλος!!

 

 

Off topic, αλλά;

To πρόβλημα που βρίσκεται; στα windows, στο λογισμικό για clone η σε κάποιον nvme driver τις samsung;

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vroom said:

Off topic, αλλά;

To πρόβλημα που βρίσκεται; στα windows, στο λογισμικό για clone η σε κάποιον nvme driver τις samsung;

Δεν είναι πρόβλημα. Από drive Μ.2 με AHCI πάει σε drive M.2 NVMe. Αλλαγή πρωτοκόλλου  διασύνδεσης σημαίνει no boot. Εγώ που έκανα clone από Μ.2 NVMe σε ίδιο M.2 NVMe έπαιξε μια χαρά. 

Για να λέμε τα πράγματα όπως είναι δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που θα κάνει ο Venisk αλλά είμαι 99.9% σίγουρος πως δεν θα παίξει. Δεν έχει παρά να δοκιμάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν κάνεις ένα Image τον nvme drive σε έναν δίσκο και μετά ένα restore στον nvme λογικά δεν θα εχεις κάποιο θέμα, εκτός απο drivers. Στο ενδιάμεσο εχεις και χρόνο να κάνεις και secure erase το nvme drive.

Δεν βλέπω κάποιο λόγο γιατί κάποιος να πάει απο nvme σε sata, εκτός αν ο @venisk έχει κάποιο άλλο λόγο η σκοπώ που θέλει να κάνει αυτοί την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, venisk said:

Από 951 πάνω σε 961 πάω δεν κατάλαβα τι γράφεις φίλε, που κολλάει η sata?

Να δοκιμάσω για την εμπειρία?

ΟΚ νόμιζα οτι για κάποιο λόγο πας απο nvme  σε sata, γράψε λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, venisk said:

Ρε έχω m2 στο κατεβαστήρι.... ο @venisk sata?? :hehe:

OK αλλά για εχεις μοναδικές εμπειρίες πρέπει εν έτη 2017 να βάλεις win10 se 2,5" 5400RPM HDD :P να πας πίσω στο 2000 :hehe:.

Τεσπα αρκετά με της σαχλαμάρες μου.

Ελπίζω σύντομα να βάλω έναν m.2 nvme, γιατί αυτο το άδειο slot στην μητρική φαίνεται άσχημα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16.1.2017 at 4:08 PM, Trabakoulas said:

Τα 10ρια τα έβαλα τον Αύγουστο, είπα να τα δώσω μια ευκαιρία ακόμα για να δω πως έχουν εξελιχθεί σε σχέση με παλιότερη εγκατάσταση που είχα κάνει και δεν τα κράτησα. Αυτές τις μέρες με ταλαιπωρεί αφάνταστα ένα update 1607(1gb) αν θυμάμαι καλά, το οποίο δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Έτσι λοιπόν κάθε φορά που πάω να κλείσω το pc πάει να κάνει αναβάθμιση προετοιμάζοντας το σύστημα, και κάνει το Pc να κλείσει κάνα 5 λεπτο. Με το που μπαίνει πάλι windows πετάει μήνυμα οτι απέτυχε η εγκατάσταση του update και άντε πάλι απο την αρχή. Έψαξα λίγο στο internet για λύση αλλά δεν βρήκα.

Στο δια ταύτα λοιπόν, είμαι 110% έτοιμος να γυρίσω στα 7ρια, ας όψεται που περιμένω ένα κομμάτι hardware και θέλω να κάνω κάποιες μετρήσεις αλλιώς.... :P 

1τον Κανε ένα default στην μητρική και κανε εγκατάσταση  απλα και μετα ρυθμισε οτι θες.

2ον Φορμαρε αν εχεις την δυνατότητα τον δισκο σε αλλο pc

3ον εγκατασταση χωρις σύνδεση ι-νετ και αποσυνδιση ολλων των συσκευων -εκτος ποντικού και πληκτρολογίου. Μερικες φορες ο σερβερ της μικροτσουλας περναει αρχαία τρεχαντήρια με αποτελεσμα αυτο που λες.

Αντε καλη επιτυχία στην ταλαιπωρια νεας εγκατάστασης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cumulative Update for Windows 10 Version 1607 for x64-based Systems (KB3213986)

Αυτό είναι το update, είναι περίπου 1gb, το έχω κατεβάσει και manual, το έκανα εγκατάσταση αλλά @@ρια μου κάνει τα ίδια.

Έκανα και sfc/scannow , έκανα και DISM /online /cleanup-image /restorehealth αλλά @@ρια.

Αυτό θέλω να κάνω τώρα μπας και δούμε άσπρη μέρα:

2. If KB3213986 failed to install with 'We couldn't complete the updates. Undoing changes' stuck error

Please fix it by performing Automatic Repair

1) Press Shift and click Restart to boot you into the Advanced startup options screen.
2) Open Settings -> Update & Security -> Recovery -> Advanced startup -> Restart now.
3) Type shutdown /r /o in an elevated CMD prompt to reboot your computer into Advanced Boot options.
4) Boot into Windows 10 with your Installation Media or Recovery Drive. Select Repair your computer and the Advanced startup options will appear.
5) Run Command Prompt as administrator. In the CMD box that appears on the computer screen, enter the following strings of text, one at a time, and hit Enter.

net stop wuauserv
net stop bits

 

Link to comment
Share on other sites

Αι καλα.

21 hours ago, Trabakoulas said:

 

net stop wuauserv
net stop bits

 

Αι καλα. Το εχω και σε μεγαλητερη εκδοση..αμ τ ο θες..και στα ελληνικα

Π

Πως να επαναφέρετε εντελώς το Windows Update (γνωστο ως και παρθενοποίηση) :P

0_gxj4o_SYVjts_KAHWb.png

 

Εάν τα δεδομένα του Windows Update καταστραφεί και το σύνολο των συστατικών της Ενημέρωσης μέσου του Windows Update δεν είναι πλέον δυνατόν ο παρακάτω τρόπος ίσως να είναι η λύση.

1. Ξεκινήστε τη γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή (Εκτέλεση ως διαχειριστής).

2. Πληκτρολογήστε τις ακόλουθες οδηγίες στο παράθυρο της γραμμής εντολών.

net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:\Windows\System32\catroot2 catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver

Προσοχή: Κάθε εντολή πρέπει να επιβεβαιωθεί από το πλήκτρο Enter.

Στη συνέχεια κλείστε το παράθυρο γραμμής εντολών.

Προαιρετικά: Στα Windows θα πρέπει να γίνει επανεκκίνηση.

 

Edited by Dimitrios1971
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now