MetallicGR

Πόσους CPU Cores χρειάζεστε - τελικά;

Πόσους CPU Cores χρειάζεστε - τελικά;  

56 members have voted

  1. 1. Πόσους CPU Cores χρειάζεστε - τελικά;

    • That Sempron Guy
      1
    • Dual Cores
      1
    • Quad Cores
      20
    • Hexa Cores
      9
    • Octa Cores
      14
    • Deca Cores
      0
    • Deca+ Cores
      11


Recommended Posts

Από το 2007, ένας mainstream αριθμός πυρήνων είναι οι τέσσερις, κάτι που εκτός του ότι συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, ίσως αλλάξει αρκετά σύντομα μιας και οι εταιρίες πιέζουν για υιοθέτηση περισσότερων πυρήνων στους επεξεργαστές. Βέβαια οι ανάγκες της πλειοψηφίας των χρηστών καλύπτονται άνετα ακόμη και από έναν τετραπύρηνο, όμως υπάρχει και ένα σημαντικό ποσοστό που θέλει πολλούς πυρήνες για multitasking ή για επαγγελματικές δραστηριότητες, όπως το rendering.

 

Εσείς πόσους χρειάζεστε και τι CPU έχετε αυτή τη στιγμή;

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσους χρειάζονται για να μην ζοριστεί το μηχάνημα και να κάνεις όλες τις δουλειές σου αξιοπρεπώς οπότε οι 4 έπρεπε να είναι το στάνταρ πλέον και οι 8 η μέση κατάσταση ...

Link to comment
Share on other sites

6700k τώρα αν και έχω περάσει από 3930k.  Γενικά δύναμη να υπάρχει και ας κάθεται! 4-6 πυρήνες αυτή τη στιγμή καλύπτουν το 99% των αναγκών όλων των οικιακών/επαγγελματιών χρηστών.  Τα υπόλοιπα είναι η δίψα μας για περισσότερη δύναμη.  

Link to comment
Share on other sites

4790k έχω. Χρειάζομαι 4 με hyper για 3d CAD work, αλλά αν υπήρχαν φθηνότεροι 8 core νομίζω όλοι θα ήμασταν πιο χαρούμενοι. Όνειρο ένας 8 core 16 threads στα 3 GHz 500 euro και μετά με ξύπνησε η intel.

Link to comment
Share on other sites

Deca+ Cores

 

Και οι 8 που έχω δεν φτάνουν!! Δεν έχει σημασία πόσοι είναι απλά δεν φτάνουν!! :) Βλέπω στα games στον task manager κουνάνε και τα 16 κουτάκια!! Αν είναι δυνατόν αχόρταγα games!!!

Edited by venisk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό 4 και χρειάζονται

Στο raspberry επίσης 4 και μακάρι να ήταν και δυνατότεροι (έχω και μονοπύρηνα όμως, πρώτης γενιάς)

στα 3 όμως κύρια μου ΠιΣιά την βγάζω με 2C/4T και δεν μπορώ να πω ότι ζορίζονται και πολύ... αλλά ΟΚ κάνω πολύ απλή χρήση... και αυτο που πραγματικά τα ξελασπώνει είναι οι SSDs... 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει και 4 καλοί είναι αλλά θα ήθελα 8 ενω τώρα έχω 2 :P

Παλέυεται με το ssd για internet και να παρακολουθώ hwbox youtube τα είδωλα και για video convert κτλ δουλεύει βραδινή βάρδια.

Link to comment
Share on other sites

οσο περισσοτεροι, τοσο καλυτερα....!!    

 

αν και δεν παιζει ρολο μονο η ποσοτητα, αλλα και η ταχυτητα,  ο χρονος μας εχει δειξει οτι οι περισσοτεροι πυρηνες ειναι προτιμοτεροι.  

εγω παιζω και με 3/4πυρηνο και με 8πυρηνο. μεχρι στιγμης οι καθημερινες αναγκες, που περιλαμβανουν και περιστασιακο gaming, καλυπτονται με τον 3/4core.

οταν χρειαστω κατι πιο βαρυ (Rendering) τοτε παω στον 8πυρηνο..!! 

 

ομως... θα πρεπει να ακολουθει τις προδιαγραφες και το υπολοιπο συστημα, μην επαναπαυομαστε στους πυρηνες.

Π.Χ. δεν μπορει να εχεις 8πυρηνο, με 1 gb ram και δισκο 5400...!   θα σερνεται το συμπαν...!! ακραιο παραδειγμα, αλλα το φερνω, για να τονισω αυτο που λεω...!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now