AbyssD

Αναβαθμιση σε Ram

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εχω το εξης ερωτημα σε μια αναβαθμιση που θελω να κανω στην Ram

Εχω αυτες τις 2 Ram απο το πρωτο μου build που δεν ηξερα τιποτα σχεδον απο PC Build, και ειχα παρει πρωτα την μια στα 4gb και μετα παρηγγειλα την ιδια ξανα στα 4gb αλλα με πηρε το καταστημα τηλεφωνο και μου ειπε οτι δεν την εχουν και να βαλω μια παρομοια οπως και εκανα.

Το θεμα ειναι οτι ειναι 2 διαφορετικες Ram ιδιας μαρκας αλλα με διαφορετικο CL και ρευμα, και θελω να βαλω αλλα 8GB γιατι εχει αρχισει και freezarei η οθονη για 2-3 δευτερολεπτα καθως παιζω και εχω και browser ανοιχτο. Μπορω να βαλω μια απο Skroutz Hyper-X Fury στα 4GB η αυτην εδω? http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/ram/813304-hyperx-fury-blue-8gb-ddr3-1600mhz/

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Link to comment
Share on other sites

Hmm θα τολμήσω να πω - βλέποντας τα specs του PC σου που είναι πολύ αξιόλογα - ότι το πάγωμα δε θα στο λύσει η αναβάθμιση μνήμης εκτός εάν μας πεις που στο κάνει ή εάν έχεις screenshot από τον task manager.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MetallicGR said:

Hmm θα τολμήσω να πω - βλέποντας τα specs του PC σου που είναι πολύ αξιόλογα - ότι το πάγωμα δε θα στο λύσει η αναβάθμιση μνήμης εκτός εάν μας πεις που στο κάνει ή εάν έχεις screenshot από τον task manager.

Δυστυχως δεν εχω Screenshot απο την συγκεκριμενη στιγμη που το κανει.. Παιζω με MSI Afterburner ανοιχτο και συνηθως μου το κανει αυτο οταν η Ram ειναι χρησιμοποιημενη στα 7500 καμια φορα και στα 7000 ισως και λιγοτερο. Υπεθεσα οτι ειναι η Ram αλλα εχω υποψιες και για τον σκληρο.. Το παιχνιδι ειναι το Planetside 2 αλλα το εχει κανει και στο Far Cry Primal

Link to comment
Share on other sites

Για δες αν μπορείς να αλλάξεις sata και power καλώδιο στους δίσκους να το αποκλήσουμε και αυτό και μετά βλέπεις για άλλο τροφοδοτικό για να δούμε από παροχή ρεύματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα αλλαξω οταν το ανοιξω για καθαρισμα, τροφοδοτικο δεν νομιζω να φταιει, Evga Supernova G2 850w ειναι παρα πολυ καλο και δεν πιστευω οτι προοερχεται απο εκει το προβλημα.. Η σκληρος ειναι η Ram

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος φαίνεται οκ. Δες και το health του με κάποιο software. Εφόσον φτάνεις στα 7.5GB που λες τότε εκεί ξεκινάνε τα δύσκολα μιας και γράφει στον δίσκο πιο συχνά. Και όταν αυτός είναι μηχανικός αρχίζουν τα χειρότερα :P Η έξτρα μνήμη τότε θα κάνει τη δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2017 at 5:09 PM, MetallicGR said:

Ο δίσκος φαίνεται οκ. Δες και το health του με κάποιο software. Εφόσον φτάνεις στα 7.5GB που λες τότε εκεί ξεκινάνε τα δύσκολα μιας και γράφει στον δίσκο πιο συχνά. Και όταν αυτός είναι μηχανικός αρχίζουν τα χειρότερα :P Η έξτρα μνήμη τότε θα κάνει τη δουλειά.

@MetallicGR Να βαλω μια τετοια λες να εχω θεμα ασυμβατοτητας? Εχω 10€ σε ποντους στο Gearbest οποτε με συμφερει. http://www.gearbest.com/memory-cards/pp_327952.html

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MetallicGR said:

Από το gearbest μνήμες βρε συ; Κάντα κάτι άλλο τα 10€ εκεί :P

 

Κάποιος από αυτούς παίζει να την έχει.

https://www.skroutz.gr/s/4719059/HyperX-Fury-Blue-4GB-DDR3-1600MHz-HX316C10F-4.html

Κατονοω την ανησυχια σου σχετικα με Κινεζομαγαζο και μνημες, αλλα το Gearbest και αλλα παρομοια δεν πουλανε μουφες, εχει την ιδια εγγυηση με τα Ελληνικα καταστηματα, δηλαδη εφορου ζωης και εχει και serial number για την γνησιοτητα της.. Τωρα αν μου ερθει χαλασμενη θα ειμαι ατυχος απλα..

Ειμαι πολυ στενα οικονομικα αλλιως δεν θα το σκεφτομουν καν θα επαιρνα απο Ελλαδα.. Απλα απο Ελλαδα θελω 40€ με μεταφορικα για μια 4gb ram, ενω για την συγκεκριμενη θελω 35€ ουσιαστικα και παιρνω 8gb. Το μονο μου θεμα ειναι αν θα ειναι συμβατη η οχι με αυτες τις 2 που εχω ηδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MetallicGR said:

Έχω δοκιμάσει στο παρελθόν διαφορετικές πυκνότητες στο παρελθόν και σε "κακή" μητρική και έπαιξε οπότε θεωρώ πως θα παίξει και σε σένα. Δεν είναι 100% όμως.

Καλως! Τουλαχιστον να δουλεψει με 1 απο τις 2, δηλαδη να εχω 12GB αντι για 16GB και θα ειμαι ικανοποιημενος και ετσι.. Στην χειροτερη την πουλαω..

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και τις συμβουλες σου, οπως και τα υπολοιποα μελη που βοηθησαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, ηρθε η Ram εχθες την εβαλα μεσα την αναγνωρισε μετα απο 1-2 προσπαθειες, αλλα μου εχει κανει 3-4 crash το PC το λεγομενο Boot Loop, υπαρχει κατι που μπορω να κανω πχ απο Bios?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MetallicGR said:

Η μητρικη πρέπει να έχει memok button. Πάτα το.

Εαν μπορεις εξηγησε μου τι να κανω ακριβως, βαζω τις Ram με κλειστο το PC εννοειται, το ανοιγω, παταω το memok button για 3 δευτερολεπτα μεχρι να αναβοσβησει και μετα το αφηνω να bootarei μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Στείλε και ένα cpuz να δουμε τα timings και τη συχνότητα που τρέχουν. Το memok ακολουθεί τα πρότυπα του JEDEC κάτι που σημαίνει ότι ίσως να μην τις αξιοποιείς πλήρως,. Μικρές διαφορές βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, MetallicGR said:

Στείλε και ένα cpuz να δουμε τα timings και τη συχνότητα που τρέχουν. Το memok ακολουθεί τα πρότυπα του JEDEC κάτι που σημαίνει ότι ίσως να μην τις αξιοποιείς πλήρως,. Μικρές διαφορές βέβαια.

 

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now