MetallicGR

AMD Ryzen - Yay or Nay;

AMD Ryzen - Yay or Nay!  

59 members have voted

  1. 1. AMD Ryzen - Yay or Nay!

    • Yay!
      52
    • Nay!
      7


Recommended Posts

Ο κόσμος φαίνεται πως περιστρέφεται γύρω από τους Ryzen τη τελευταία περίοδο με όλα τα leaks να οδηγούν στο συμπέρασμα πως οι επεξεργαστές πρόκειται για αρκετά ενδιαφέροντα κομμάτια. Οι πιο πρόσφατες φήμες, leaks και πληροφορίες δείχνουν πως οι Ryzen θα είναι αρκετά ανταγωνιστικά προϊόντα σε σχέση με τους αντίστοιχους Intel που κυκλοφορούν. Άλλου είναι κοντά σε επιδόσεις και αλλού βρίσκονται ελάχιστα πίσω ανάλογα με την εφαρμογή και το αντίστοιχο benchmark.

 

Για παράδειγμα πρόσφατες πληροφορίες σχετικά με τον 1600X δείχνουν πως βρίσκεται ελάχιστα πιο ψηλά στο Cinebench R11.5 από τον 6800K της Intel με κόστος μόλις $259 (MSRP). Αν και αποτελεί σίγουρα απλά έναν αποτέλεσμα σε benchmark, οι επιδόσεις τους αναμένονται στα ίδια επίπεδα και σε άλλες πολυνηματικές εφαρμογές ενώ λέγεται πως σε gaming και real world χρήση οι επιδόσεις θα είναι ελαφρώς χαμηλότερες, κερδίζοντας όμως στο price/performance. Με τη κυκλοφορία τους να αναμένεται σε μερικές εβδομάδες, εσείς τι πιστεύετε για τους Ryzen, Yay or Nay;

 

 

 

7ef55612e556.jpg.df696ac1aa068def288b601795502c8a.jpg

 

 

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλούς.

 

Εγώ αυτό που θέλω να δω στους Ryzen είναι το multi-threaded performance. To single threaded μπορεί να είναι μια άλλη ιστορία και να μην φτάνει τους Sky/Kaby Lake, αν είναι όμως σε αποδεκτά επίπεδα νομίζω αρκεί.

 

Σκέφτομαι πως με 1700Χ μπορεί να δούμε VFM μηχανάκια έτοιμα για video-rendering - game streaming, κάτι που τα mainstream Intel δεν κάνουν και τόσο εύκολα σε αυτά τα λεφτά.

 

Αρκεί βέβαια να μην έχουμε πυρήνες οι οποίοι σε δύναμη είναι ισάξιοι με τους Snapdragon.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Yay. Καλή τη πίστει, γιατί όλα είναι υποθετικά ακόμα με πολλά if, καθώς τα μόνα που βλέπω είναι φήμες, leaks, σκόρπια benches & τιμές. Σε αναμονή των τελικών tests για μια overall εκτίμηση για να πούμε το πολυπόθητο τελικό yes με τις πολλαπλές θετικές επιπτώσεις του.

Edited by stavros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Αναρωτιέμαι πόσο κολλημένος πρεπει να είναι κάποιος για να ρίξει αρνητική?

 

Quote

Πολλούς.

 

Εδώ ένας! :) 

 

Ας με διαψεύσει όταν βγει με το καλό.

 

Quote

Αρκεί βέβαια να μην έχουμε πυρήνες οι οποίοι σε δύναμη είναι ισάξιοι με τους Snapdragon.

 

....."μα είναι φτήνό΄".... η γνωστή ατάκα που δικαιολογεί τα τελευταία 10 χρόνια την amd για τις πατάτες που βγάζει μακάρι να κάνει το μπαμ πας και συνέλθει η intel αλλά έχουμε έλειψη θαυμάτων τελευταία!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράω πίσω από το δάχτυλό μου και δεν έχω πρόβλημα να πω αυτό που πιστεύω! Σιγά μην χαϊδεύω και αυτάκια επειδή η amd αποφάσισε να βγάλει ένα καλό cpu μετά από τόσα happy medium cpuδάκια της σειράς. Θέλω να είναι καλοί οι ryzen για την τσέπη μου όχι για την amd, όμως δεν είναι εύκολο να το πιστέψω μετά από τόσες αποτυχίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2017 at 8:57 PM, venisk said:

 

 

Εδώ ένας! :) 

 

Ας με διαψεύσει όταν βγει με το καλό.

 

 

....."μα είναι φτήνό΄".... η γνωστή ατάκα που δικαιολογεί τα τελευταία 10 χρόνια την amd για τις πατάτες που βγάζει μακάρι να κάνει το μπαμ πας και συνέλθει η intel αλλά έχουμε έλειψη θαυμάτων τελευταία!!

Καλό είναι να είσαι φαν μιας εταιρίας αλλά πολύ καλύτερο είναι να θες να υπάρχει ανταγωνισμός και προοδός στην τεχνολογία.Κάτι που η amd φαίνεται πως κάνει το τελευταίο διάστημα όσο αναφορά τους cpus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now