odim

αλλαγή πάστας σε Gigabyte 1060 xtreme gaming 6gb

Recommended Posts

Ηθελα να βγαλω την ψυκτρα στην καρτα γραφικων μου για να αλλαξω παστα γιατι η εργοστασιακη ειναι για τα μπαζα(καποιες φορες ξερενεται) και διαπιστωσα οτι εκτος απο τις εξωτερικες βιδες που ειναι 7 εχει και 4 απο τη μεσα μερια χωρις να υπαρχει προσβαση,στο εργοστασιο πως την βιδωσαν δε μπορω να καταλαβω,τελικα την εβαλα παλι πισω στο pc και συνεχισα τη λειτουργια της,τι να κανω??? εαν καποιος ειχε παρομοια περιπτωση περιμενω να μου πει..

Link to comment
Share on other sites

ενω επαιζα assassin creed rogue μου εκανε δυο φορες restart το pc,εχω καλο τροφοδοτικο με περισσοτερα watt απο αυτα που απαιτει η καρτα για να δουλεψει απροβληματιστα,ειπα μηπως φταιει η εργοστασιακη παστα και εχει ξεραθει οποτε ανεβαζει θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει αυτό που λες ρε φίλε....βάλε το hwmonitor και βγαίνε στο desktop και κοίτα τα max της κάρτας... δεν υπάρχει περίπτωση να σου κλείνει το pc γι αυτό τον λόγο, πότε να προλάβει να ξεραθεί η πάρτα ούτε χρόνο δεν υπάρχει η κάρτα σου!!

 

Επίσης για να σε βοηθήσω τρέξε αυτό από safe mode.. και ξαναπέρασε τους drivers λογικά κάτι δεν έχει κάτσει σωστά :)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον το ενδεχόμενο να σου κλείνει απότομα η κάρτα φίλε μου.

Πρώτα αυτές οι κάρτες θα σου ρίξουν τα ρολόγια στο θεό για να μην ζεσταίνονται.

Μετά θα σου πετάξει error o driver και μετά θα κλείσει.

Και σε περίπτωση που έκλεινε από θερμοκρασία χωρίς να προλάβεις να δεις error θα στο έβγαζε στην επόμενη εκκίνηση του υπολογιστή σου.

Οπότε κάτι άλλο είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και το Recommended PSU για την gpu σου είναι 400W, από τη στιγμή που σου κάνει restart χωρίς error, πιο πολύ μου μοιάζει σε θέμα τροφοδοσίας.

 

Το συγκεκριμένο PSU είναι κατηγορία 80+ bronze με το efficiency να παίζει από 81-88% με το peak στο 50% load.

58c68a8f3d7e8_Screenshot(3).thumb.png.a18f7acba09fcb246d7a71202a8bda0f.png

 

Από όσο είδα η gpu σου σε gaming έχει ανάγκη περί τα 150w ενώ σε full load μέχρι 242 (OCed σε 3d Mark Fire strike).

 

Κάνε ένα τσεκ στις ανάγκες ισχύος του συστήματός σου, πολύ περισσότερο αν έχεις κάτι clockαρισμένο και πολλά hw φορεμένα, και έναν έλεγχο στο PSU για την ορθή λειτουργία του.

 

https://www.hwbox.gr/guides/38815-guide-psu.html?showall

 

Το πιο εύκολο είναι να δανειστείς ένα μεγαλύτερης ισχύος τροφοδοτικό και να το δοκιμάσεις στο pc σου.

 

Εν τω μεταξύ αυτά τα ECO, green etc, όπως το PSU σου, προσωπικά δεν τα συμπάθησα ποτέ στον τομέα των PC.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό entry level είναι και βρίσκεται στην tier 3 list με κινέζικα και ταϊβανέζικα capacitors :/.

 

Btw, μακάρι να είναι κάτι άλλο απλό χωρίς κόστος.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι είδους restart είναι αυτό και με ποιο τρόπο το έκανε. Όπως είπε ο crusty δεν κλείνει έτσι απότομα από θερμοκρασίες το σύστημα.

 

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα και δυο χρόνια να περάσουν δεν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος να αλλάξεις την πάστα - δεν ξεραίνονται τόσο εύκολα οι πάστες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οταν βαζω κατι στο μυαλο μου θελω να γινει,ετσι λοιπον καθισα σημερα και επιτελους αλλαξα παστα αλλιως δεν ησυχαζα,ειδα διαφορα με την mx4 7-8 βαθμους κατω,αξιζε τον κοπο πιστευω γιατι η mx4 ειναι αθανατη απο θεμα αντοχης χρονου,ολα καλα λοιπον κι αν μου κανει restart παλι θα σας ενημερωσω,τοτε θα ειμαι σιγουρος για το τροφοδοτικο..

Edited by odim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με το πολύ μπαρντον, άλλα τι κατάφερες? έχεις δει κάποια ουσιώδη διάφορα στο gaming? ή άπλα ήθελες να έχεις κάποιες συγκεκριμενες θερμοκρασίες?o.O

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει διαφορα στο gaming και συμφωνα με το psu calculator μου βγαζει συνολικη ισχυ στα 450 watt δηλαδη εχω περιθωριο για αλλα 200watt,να πεις οτι ειναι κανενα τροφοδοτικο της πλακας...enermax ειναι μια απο τις καλυτερες εταιρειες στην αγορα,οσο για τις θερμοκρασιες ειδα μια μικρη πτωση με την mx4.

Edited by odim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now