odim

Προβλημα..

Recommended Posts

Λοιπον εν ωρα λειτουργιας εκανα μια απερισκεπτη ενεργεια,το ανεμιστηρακι της ψυκτρας CPU εχει δυο υποδοχες,η μια ηταν κουμπωμενη στη μητρικη και αλλη επειδη ακουμπουσε στο πανω ανεμιστηρακι πηγα να το τραβηξω με ενα κατσαβιδι χωρις να θελω ακουμπησα με το κατσαβιδι τις επαφες,εβγαλε σπινθηρα και απο εκεινη τη στιγμη σταματησε να λειτουργει ο ανεμιστηρας,στην εκινηση μου κανει 4 μπιπ και μου βγαζει το εξης μηνυμα:CPU fan speed error detected.Ensure that the cpu fan is properply installed on the cpu fan header or adjust/disable the fan speed low limit option the uefi bios.press f1 to run setup.

Μπαινει στο BIOS κανονικα,δε μπορω να μπω στα windows, μου  βγαζει παντα το παραπανω μηνυμα,δοκιμασα αλλο ανεμιστηρακι και παλι δε δουλευει,παιζει βραχυκυκλωμα?αν ειναι οντως ετσι ειμαι εκτος εγγυησης το ξερω και το πιο τραγικο η asus sabertooth z170 s εχει αποσυρθει απο την αγορα,χθες το διαπιστωσα,υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται η μητρικη στο σερβις η ειναι για τον καδο? Δεν ειμαι καλα,πειτε μου γιατι γραφω απο το κινητο,εμεινα χωρις pc..

Link to comment
Share on other sites

Το κατσαβίδι το ακούμπησες πάνω στην υποδοχή του ανεμηστήρα ή στην μητρική.

Ο ανεμηστήρας τώρα λειτουργεί?

Αν πατήσεις f1 να μπεις στο bios και μετα esc και F10 δεν σου μπουτάρει το σύστημα?

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα να μπεις στα windows.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, crustytheclown said:

Το κατσαβίδι το ακούμπησες πάνω στην υποδοχή του ανεμηστήρα ή στην μητρική.

Ο ανεμηστήρας τώρα λειτουργεί?

Αν πατήσεις f1 να μπεις στο bios και μετα esc και F10 δεν σου μπουτάρει το σύστημα?

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα να μπεις στα windows.

Το κατσαβιδι το ακουμπησα στην υποδοχη του ανεμιστηρα που ειναι ενωμενη με την αλλη υποδοχη,δε δουλευει η κεφαλη του CPU  fan,στο BIOS μπαινω κανονικα,στα windows  δε  μπορω να μπω,μου βγαζει το παραπανω μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλον ανεμιστήρα στη ψύκτρα, έστω για να έχεις ένα υποτυπώδες airflow, μπες bios > monitor > βάλε στο cpu fan speed "ignore" και δες αν bootάρει windows.

 

Εναλλακτικά στο boot άλλαξε το halt on f1 error ή κάτι παρόμοιο, δε θυμάμαι πως ακριβώς το λέει η ASUS.

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα εκανα αυτα που μου ειπατε και μπηκα στα windows,το θεμα ειναι οτι εχει προβλημα η υποδοχη της μητρικης cpu fan,μπορω να τη στειλω πισω με την εγγυηση και να μου δωσουν καποια αλλη μητρικη??? μπορει να διορθωθει στο σερβις??υπαρχει αυτη η δυνατοτητα???

Link to comment
Share on other sites

Το να στείλεις τη ΜΒ πίσω δεν χάνεις κάτι εκτός από τα μεταφορικά και χρόνο χωρίς pc. Να τη διορθώσουν το βλέπω λίγο δύσκολο, πιο πολύ το βλέπω αν θα γίνει αντικατάσταση με την προϋπόθεση ότι έχουν αποδεχθεί ότι έχεις κάνει ορθή λειτουργία (και όχι "πατάτα") και οφείλεται σε σφάλμα της ΜΒ.

 

Η άλλη λύση είναι αυτή που λέει ο @venisk. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή το CPU OPT header είναι PWM, άρα  κάνει την ίδια δουλειά με το CPU fan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρει, σαφώς και θα είναι εντάξει, αλλά εκτός των άλλων ο άνθρωπος ρωτάει αν υπάρχει η δυνατότητα, εγγύηση κλπ., μπορεί να θέλει τη μητρική του σαν καινούργια.

 

Προσωπικά δεν θα έμπαινα και 'γω στον κόπο και να μείνω χωρίς pc για 1 μήνα (?), ούτως ή άλλως η συγκεκριμένη μητρική έχει πολλά head fans και μάλιστα PWM.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απογοητευμενος και αυτες τις μερες προβληματισμενος,δεν περιμενα τοσο απλα να καει το cpu fan header επειδη καταλαθος ακουμπησα το κατσαβιδι πανω στις επαφες του fan,απο οτι ειδα τωρα καλυτερα πανω στη μητρικη ξεθωριασε το λευκο στο pcb και φανηκε ο χαλκος του καλωδιου,δηλαδη βραχυκυκλωθηκε και καηκε,2017 εχουμε κανονικα επρεπε να υπαρχει προστασια για ολα τα κυκλωματα της μητρικης κι οχι με το παραμικρο να παραδιδει πνευμα,στην εκκινηση μου βγαζει error με 4 μπιπ αλλα μετα μπαινει στα windows,το θεμα ειναι οτι τωρα τσατιστηκα και δεν το περιμενα απο τη sabertooth για την οποια η asus υπερηφανευεται για ανθεκτικοτητα στρατιωτικων προδιαγραφων κτλπ κτλπ

Υ.Γ ουτε να την πουλησω δε μπορω ετσι σε αυτο το χαλι.

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω! θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι εν ώρα λειτουργίας δεν κάνουμε καμιά ταρζανια. τερματισμός, κλείνεις τροφοδοτικό απο πισω, βγάζεις καλώδιο τροφοδοσίας, πατάς και για κανα 3-4 sec το power button, και κανε οτι μα οτι θελεις.

 

Btw, με τον τρόπο που σου είπε ο Metallic σε συνδυασμό με του Venisk, έκανες την δουλειά σου?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ChameZX said:

Εδώ θα διαφωνήσω! θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι εν ώρα λειτουργίας δεν κάνουμε καμιά ταρζανια. τερματισμός, κλείνεις τροφοδοτικό απο πισω, βγάζεις καλώδιο τροφοδοσίας, πατάς και για κανα 3-4 sec το power button, και κανε οτι μα οτι θελεις.

 

Btw, με τον τρόπο που σου είπε ο Metallic σε συνδυασμό με του Venisk, έκανες την δουλειά σου?

ναι φιλε τα εκανα,η μητρικη μπορει να δουλεψει απροβληματιστα κι ετσι αλλα παιζει να αγορασω μια νεα...θα δουμε,δυστυχως η συγκεκριμενη εχει αποσυρθει απο την αγορα..

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερός που κάηκε μόνο η θύρα και δεν χάλασες την μητρική, άσε τα άκυρα σχόλια για την ποιότητα των εξαρτημάτων της μητρικής το 2017 και φρόντισε την επόμενη φορά να μην κάνεις τέτοια χοντράδα. 

 

Επίσης αν είσαι τόσο παράξενος πάρε νεα μητρική και μείνε με τον 6600k αντί να πάρεις τον 7700k πχ...  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera exo mia z270 asus prime i3 7100(prosorina) coolermaster seindo240 ram 16gb 3000mhz otan simera pou evgala tin karta grafikon m gt tin poulisa otan paw na paixo me tis mamas meta apo liga lepta mou mavrizi i othoni kai pagoni olo to sistima kai dn kani oute restart tpt aaa kai kati alo dn 3ero an einai kalo i oxi o i3 me to xmp anixto mou pai sta 3.98 eno kataskevastika pai 3.90 isos ftei kai auto?????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now