esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

Ναι το μωρό μου έρχεται! Σύντομα στην αγκαλιά μου!! :hehe:

 

Πολύ χαίρομαι που αρχίσανε να βγαίνουν ταινίες 60gb 4k αλλά δεν καταλαβαίνω τι βλακεία τους έχει πιάσει με τον ac3 ήχο.... γκρρρρρ.....

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, venisk said:

Ναι το μωρό μου έρχεται! Σύντομα στην αγκαλιά μου!! :hehe:

 

Πολύ χαίρομαι που αρχίσανε να βγαίνουν ταινίες 60gb 4k αλλά δεν καταλαβαίνω τι βλακεία τους έχει πιάσει με τον ac3 ήχο.... γκρρρρρ.....

 

Δεν έχεις πάρει πρέφα πως γίνονται αυτά τα rips για αυτό και η απορία σου.


Το AACS 2.0, το σύστημα copy protection του UDH Blu-ray δεν έχει σπαστεί ακόμα.

Ο τρόπος που κάνουνε rip τα UDH Blu-ray είναι μέσω modulators, συσκευές που παίρνουνε σήμα από HDMI πηγή ( το UHD blu-ray player εν τη συγκεκριμένη περίπτωση ) και το στέλνουνε μέσω καλωδίου σε τηλεοράσεις και οτιδήποτε άλλο σκεφτείς.


Δηλαδή το capture γίνεται σαν να είχες capture card και να έκανες εγγραφή ότι παίζει όπως έκανες παλιά με τις κασέτες VHS γράφοντας ταινίες από την TV.

 

Ο HD ήχος ( Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS: X, DTS HD Master Audio ) περνάει μόνο απευθείας μέσω HDMI σε ενισχυτή, δεν μπορεί να καταγραφεί live από απλή αναπαραγωγή.
Οπότε αναγκαστικά γράφεται ο αναλογικός Dolby Digital ( AC-3 ) και ο αντίστοιχος της DTS ( DTS σκέτο ή DTS ES ).

 

Αν βρούνε κατάλληλη πηγή ή βρείς εσύ, μπορείς να muxάρεις τον digital lossless ήχο από το κανονικό blu-ray.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με 40 λεπτά show απλά γάμησε το event της AMD η nVIDIA.

 

Πραγματικά το event της AMD ήταν για ύπνο, Vegan πουθενά, και παρουσιάσεις VR του π*ύτσου που κάποιοι θα έπρεπε να ντρέπονταν να τα δείξουν.

 

499€ 1080 πλέον... και 699 1080 Ti... που είσαι AMD ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Συγγνωμη , αλλα 499$, δεν σημαινει 499€ και το γνωριζουμε ολοι αυτο. 

 

Δεν το νομίζω.

Κοίτα τιμές σε Γερμανία, Αυστρία, Ιταλία και Αμερική και πες μου αν 499$ = 499€

 

Μην μου πείς την δικαιολογία των ελληνικών τιμών γιατί πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κοιτουσα μαν , και δυστυχως 500+ μου βγηκε η 1070 (απο EVGA κατευθειαν). Το καλοκαιρι. Μετα οπως ηταν λογικο επεσε, αλλα ηθελα καρτα. Πλεον και απο Ευρωπη , τριχες κατσαρες. Γλιτωνεις κανα 20ρικο (ετσι ηταν τουλαχιστον το καλοκαιρι που το εψαξα).

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία μια χαρά τιμές έχει ( εκτός και αν θεωρείς λίγα τα 120€ φθηνότερα για μια custom 1080 στην προηγούμενη πλέον τιμή ).

 

Δεν είναι θέμα της nVIDIA και οποιουδήποτε κατασκευαστή που η Αμερική π.χ. προσφέρει χαμηλά εώς και 0 ΦΠΑ καθώς και ευκολίες στις εισαγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now