George_o/c

Gigabyte GA-E350N-USB3: Η πρώτη AMD Fusion motherboard της Gigabyte!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Gigabyte GA-E350N-USB3: Η πρώτη AMD Fusion motherboard της Gigabyte!]http://reviews.hwbox.gr/news/gigabyte.jpg[/NEWS_IMG]Το Q1 2011 θα κάνει το ντεμπούτο της στην αγορά η πρώτη Fusion πλατφόρμα της AMD, με κωδική ονομασία Brazos και από ότι φαίνεται η Gigabyte θα την υποστηρίξει ένθερμα! Η Ταϊβανέζικη εταιρεία έχει ήδη κατασεκυάσει mini-ITX μητρική βασισμένη στην Brazos platform, η οποία θα απευθύνεται στην αγορά των nettops & HTPCs. Όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω, η GA-E350N-USB3 έχει υπό την κατοχή της μπλε PCB, Ultra Durable 3 design, Hudson-M1 chipset, E-350 αccelerated processing unit, δύο θύρες υποδοχής μνημών DDR3-1800MHz+, τέσσερις θύρες SATA 6.0 Gbps, PCI-Express x16 slot, 7.1 channel audio, USB 3.0 ports και θύρες εξόδου D-Sub & DVI.

Κερασάκι στην τούρτα αποτελεί φυσικά το E-350 APU, στα ενδότερα του οποίου συναντά κανείς δύο πυρήνες Bobcat με ταχύτητα 1.6GHz και κάρτα γραφικών Radeon HD 6310 με 80 Stream Processors και συχνότητα λειτουργίας 500MHz. Όλα αυτά με μόλις 18W TDP!

[img_ALT=Gigabyte GA-E350N-USB3: Η πρώτη AMD Fusion motherboard της Gigabyte!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614cffc0b1de54e.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά θυμίζει πολύ την H55N USB3! Βέβαια η χρησιμότητά της και ο λόγος που κυκλοφορεί διαφέρουν χαοτικά ;)

Νομίζω ότι αντίπαλοι των AMD APUs θεωρούνται οι εξής επεξεργαστές:

AMD C-5x APU vs Intel Atom N5xx

AMD C-4x APU vs Intel Atom N4xx

AMD E-35x APU vs Intel Celeron U34xx/Pentium U54xx

AMD E-24x APU vs ....... Δεν υπάρχει ακόμα μονοπύρηνος Intel CULV Arrandale :D

Δεν ξέρω αν συμφωνεί μαζί μου ο IntelUser, κάπως έτσι το βλέπω πάντως. Φαίνεται ότι η AMD θα τα πάει πολύ καλά! :)

Όσο για τις τιμές, παιδιά δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Μιλάμε για ένα προϊόν που επισήμως θα κυκλοφορήσει Ιανουάριο-Μάρτιο του 2011, φήμες όμως το θέλουν να έρχεται μες στον Ιανουάριο. Από 'κει και πέρα ότι και να σας πω θα είναι ψέμα ή ανακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now