phil

Unigine Heaven - Basic/Xtreme Preset (DX11) Post your scores

Recommended Posts

Δεν εχω 7αρια, δοκιμασα σε Vista αλλα δεν τρεχει, το μονο που μου δειχνει ειναι την πρωτη οθονη μολις ανοιγει το bench και μενει εκει. Δεν παει παρακατω...:(

Απο οτι ειδα στο bot καποιοι το εχουν τρεχει σε ΧΡ και DX9 οποτε καποιος τροπος πρεπει να υπαρχει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει πόντους σε DX 9... οπότε άδικα κάθεσαι.

Σε DX11 πρέπει να τρέχει και vista κανονικά εφόσον έχεις εγκατεστημένο το νεότερο DirectX update & το .Net Framework 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνει πόντους σε DX 9... οπότε άδικα κάθεσαι.

Σε DX11 πρέπει να τρέχει και vista κανονικά εφόσον έχεις εγκατεστημένο το νεότερο DirectX update & το .Net Framework 4

Δινει hardware points bill γι'αυτο παιδευομαι να το τρεξω. Λες να βαλω και εδω το τελευταιο DirectX και το .Net Framework 4 μηπως τρεξει? Παντως σε αλλη εγκατασταση που εβαλα το .Net Framework 4 δεν ετρεχε, κολλαγε στην πρωτη οθονη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά εγώ προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να τρέξω το Unigine DX11 σε Windows 7 32bit. Πρέπει αναγκαστικά να είναι 64bit Windows για να τρέξει;

Μπα δεν νομιζω, κατι αλλο παιζει. Εγω τα καταφερα τελικα να τρεξω το DX9 αλλα δεν ξερω πως...:P

Mεχρι τωρα προσπαθουσα να το τρεξω στο παλιο συστημα μου (A8N32-SLI Deluxe, Opteron 185, Αti HD 4670, 2X1GB DDR400).

Αφου ειδα οτι δεν ετρεχε με τιποτα εβγαλα την καρτα και την εβαλα στην classified. Eγκατεστησα το benchmark και μολις μου εβγαλε το μηνυμα για την γραμματοσειρα Xirod, χωρις να κλεισω το παραθυρο, πηγα στον Πινακα Ελεγχου>Γραμματοσειρες και εσβησα την Xirod font (ειναι η τελευταια στον φακελο). Μολις την εσβησα του ειπα ok στο μηνυμα και εγκατεστησε την καινουργια εκδοση. Μετα το benchmark ετρεξε μια χαρα. Το ετρεξα και με την 8800GTS 512MB μετα χωρις προβλημα.

Το θεμα ειναι οτι το ιδιο ειχα κανει και στον AMD αλλα δεν ελεγε να τρεξει. Το λειτουργικο ειναι ιδιο και οι drivers ιδιοι. Δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα εχουν τα δυο συστηματα και στο ενα τρεχει ενω στο αλλο οχι. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να παιζει κατι με το chipset της μητρικης (nForce 4 SLI X16).

Παντως οπως βλεπω πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα και δεν εχουν AMD οποτε δεν εχω ιδεα τι παιζει...:confused:

Edit: Παιδια σε αυτο το bench μπορουμε να χρησημοποιησουμε LOD?

stealth

Unigine Heaven-HD 4670.JPG

Unigine Heaven-GeForce 8800GTS 512.JPG

Unigine Heaven-HD 4670.JPG

Unigine Heaven-GeForce 8800GTS 512.JPG

Unigine Heaven-HD 4670.JPG

Unigine Heaven-GeForce 8800GTS 512.JPG

57fd07c5257c2_UnigineHeaven-HD4670.JPG.b

57fd07c52ccfc_UnigineHeaven-GeForce8800G

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο μου μεχρι τωρα με την 8800GTS 512MB και με τον επεξεργαστη στον αερα στα 3762MHz, οποτε οταν τον βαλω στο SS κατι παραπανω θα μου δωσει στα 5.2GHz.

Αλλα πολυ ζεστη βρε παιδια, δεν τραβαει αλλο η καρτα στον αερα. Μου ξεκολλησαν και δυο ψυχτρακια απο τις μνημες και παραλιγο να τα τιναξουν μεχρι να το παρω χαμπαρι.

PS. Γιατι δεν δουλευει το LOD απο το Riva Tuner στους τελευταιους drivers της nVidia? Οσο και να το βαλω δεν δειχνει καμια διαφορα.

attachment.php?attachmentid=5751&stc=1&d=1308663623

stealth

Unigine Heaven-GeForce 8800GTS 512b.JPG

Unigine Heaven-GeForce 8800GTS 512b.JPG

Unigine Heaven-GeForce 8800GTS 512b.JPG

57fd07c53aac7_UnigineHeaven-GeForce8800G

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κερδισεις κατι με τον cpu στο μονοβαθμιο. Την καρτα βαλε καλυτερα .

Ποσο θα ανεβει η καρτα στο κρυο? Και πως να βαλω το μονοβαθμιο επανω στην καρτα? Χρειαζομαι back plate για την καρτα και hold down για το μονοβαθμιο... που μπορω να τα βρω?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα θα ανεβει αρκετα στο μονοβαθμιο . Γυρω στα 100mhz με ιδιο vcore για τις καρτες αυτης της γενιας ειναι εφικτο . Με περισσοτερο vcore μπορει να πλησιασεις στα 200mhz επανω .

Back plate και hold down χρειαζονται .

Για το evaporator που εχεις δεν ξερω πως μπορει να γινει . Ηταν θυμαμαι λιγο περιεργο στον τροπο που ασφαλιζε το enclosure .

Σιγουρα γινεται , αλλα θελει να κανεις πατεντα .

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανας τροπος να βγαλει σκορ αμα δεν τρεχει σε >23" monitor??Σε ενα 1280χ1024 μου λεει οτι δεν βγαζει σκορ σε μικρες αναλυσεις!!

Και θελει συνδεση internet για να τρεξει??

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανας τροπος να βγαλει σκορ αμα δεν τρεχει σε >23" monitor??Σε ενα 1280χ1024 μου λεει οτι δεν βγαζει σκορ σε μικρες αναλυσεις!!

Και θελει συνδεση internet για να τρεξει??

Oχι δεν θελει internet για να τρεξει Νικο, απλα θα πρεπει να παρεις ενα screenshot με το CPU-Z (σε CPU & Memory) και GPU-Z και να κανεις save το αρχειο με το result που μετα θα πρεπει να το ανεβασεις στο bot για να σε αφησει να ανεβασεις το σκορ στο bot.

Το ΗWbot Unigine Heaven τρεχεις ετσι? To monitor μου ειναι 17'' και η αναλυση ηταν 1024Χ768. Τωρα σε τι αναλυση τρεχει το bench δεν εχω ιδεα, εγω το ανοιγα και αυτο ετρεχε μονο του χωρις να κανω κατι εγω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν θελει internet για να τρεξει Νικο, απλα θα πρεπει να παρεις ενα screenshot με το CPU-Z (σε CPU & Memory) και GPU-Z και να κανεις save το αρχειο με το result που μετα θα πρεπει να το ανεβασεις στο bot για να σε αφησει να ανεβασεις το σκορ στο bot.

Το ΗWbot Unigine Heaven τρεχεις ετσι? To monitor μου ειναι 17'' και η αναλυση ηταν 1024Χ768. Τωρα σε τι αναλυση τρεχει το bench δεν εχω ιδεα, εγω το ανοιγα και αυτο ετρεχε μονο του χωρις να κανω κατι εγω.

stealth

Δεν σου βγαζει παραθυρο μετα το τελος του Bench, που να λεει οτι το bench επρεπε να τρεχει σε ΖΖΖΖ χ ΖΖΖ αλλα μαλλον αυτην την αναλυση δεν την υποστηριζει το monitor??

Ti στο @#$%& ολα τα κουλα σε εμενα μονο γινονται??

Ναι το ΗWbot Unigine Heaven τρεχω!!

Link to comment
Share on other sites

Απο τα συμφραζομενα προφανως αυτο συμβαινει.

Αυτος τρεχει το 9 κι εγω το 11.

Ξαναρωταω λοιπον....στο DirectX11 θελει 22αρα οθονη και πανω για να τρεξει το bench??

H παιζει κανα παραξενο twick??

Mε την 19αρα μου, μολις τελειωσει το bench, αντι για σκορ μου βγαζει αυτο..

Τhe benchmark did not run at 1680x1050. Possibly this resolution is not supported by your monitor!!

Να ρωτησω και κατι αλλο??

Οταν τρεχουμε το bench σε directX9 παιρνουμε ποντους απο το ΒΟΤ??

Link to comment
Share on other sites

μηπως τρεχετε ο ενας το dx9 και ο αλλος το dx11? :D
Απο τα συμφραζομενα προφανως αυτο συμβαινει.

Αυτος τρεχει το 9 κι εγω το 11.

Nαι DX9 τρεχω... δεν εχω DX11 καρτα, συγνωμη δεν καταλαβα...:)

Ξαναρωταω λοιπον....στο DirectX11 θελει 22αρα οθονη και πανω για να τρεξει το bench??

Mε την 19αρα μου, μολις τελειωσει το bench, αντι για σκορ μου βγαζει αυτο..

Τhe benchmark did not run at 1680x1050. Possibly this resolution is not supported by your monitor!!

Μισο λεπτο για να καταλαβω... η δικια μου οθονη ειναι CRT και υποστηριζει αναλυση 1920Χ1080 αλλα ειναι 17'', αυτο σημαινει οτι επειδη δεν ειναι 22αρα δεν μπορω να τρεξω το bench σε DX11 παρολο που η οθονη μου μπορει να τρεξει σε 1680Χ1050?

Να ρωτησω και κατι αλλο??Οταν τρεχουμε το bench σε directX9 παιρνουμε ποντους απο το ΒΟΤ??

Αυτο ειναι σιγουρο... το εχω τσεκαρει, το DX9 παιρνει hardware points.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις την αναλυση, τρεχει μια χαρα το bench.

Δεν εχουν σημασια οι ιντσες.

Ναι απο οτι ειδα στο ΒΟΤ οι καρτες παιρνουν μεχρι.... 2 ΗW ποντους σε directX 9:(

Το θεμα ομως ειναι οτι δυο directX 11 καρτες που δοκιμασα, (550 - 580) ΔΕΝ τρεχουν το HEAVEN σε directX 9!!

To bench απλα κρασαρει στο τελευταιο frame της ενατης λουπας.

Το τσεκαρα καμμια 20 φορες με διαφορα ρολογια.

Σε directX 11 το παει νερο!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως ειναι οτι δυο directX 11 καρτες που δοκιμασα, (550 - 580) ΔΕΝ τρεχουν το HEAVEN σε directX 9!!

To bench απλα κρασαρει στο τελευταιο frame της ενατης λουπας.

Το τσεκαρα καμμια 20 φορες με διαφορα ρολογια.

Δεν μπορω να ξερω απλα υποθετω... απεγκατεστησες το DX11 και περασες DX9 μετα για να το τρεξεις?

Ναι απο οτι ειδα στο ΒΟΤ οι καρτες παιρνουν μεχρι.... 2 ΗW ποντους σε directX 9:(

Δινει παραπανω απο 2 ποντους... φανταζομαι οτι παιζει ρολο ποσοι εχουν τρεξει το bench το ποσους ποντους δινει.

Hardware news, Overclocking Competitions, Reviews

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ξερω απλα υποθετω... απεγκατεστησες το DX11 και περασες DX9 μετα για να το τρεξεις?

Γιατι νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το κανω αυτο??

Ειχα κανονικα τα seven μου διχως εγκατεστημενο καποιο directX.

Oταν εγκατεστησα το Heaven αυτο περασε ενα DirextX μεσα. Αυτο εγινε.

Πρεπει εγω τωρα να κανω κατι για να τρεξω σε DirectX 9??

Δεν νομιζω!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now