George_o/c

Apple iPad 2: Ο απόγονος του iPad έρχεται το Q2 2011!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Apple iPad 2: Ο απόγονος του iPad έρχεται το Q2 2011!]http://reviews.hwbox.gr/news/apple.jpg[/NEWS_IMG]Πέρασε μόλις ένας χρόνος μετά την πρώτη επίσημη παρουσίαση του iPad και ήδη ξεκίνησαν να ακούγονται φήμες για τον απόγονο της συσκευής. Το μέγεθος της οθόνης αφής (9.7") κρίθηκε αρκετό, τόσο για διάβασμα eBooks, περιήγηση στο Internet και προβολή video/φωτογραφιών, όσο και για ακρόαση μουσικής και ψηφιακή διασκέδαση με παιχνίδια ή εφαρμογές. Ωστόσο, χάρη στο επανασχεδιασμένο casing του επερχόμενου (flat back), οι διαστάσεις μειώθηκαν από 243 x 190 σε 239 x 186 χιλιοστά. Ακούγονται επίσης φήμες για wide-range speaker, δύο κάμερες - μία VGA μπροστά και μια 5 MegaPixel πίσω και ambient light sensor σε διαφορετικό σημείο. Το shipping των iPad δεύτερης γενιάς αναμένεται να ξεκινήσει τέλη Ιανουαρίου, ώστε η Apple να λανσάρει επιτυχώς την συσκευή στην αρχή του Q2 2011.

Όσοι δεν έχουν καθημερινή επαφή με την τεχνολογία και τυχαίνει να μην γνωρίζουν τι εστί iPad, να πούμε ότι πρόκειται για μια όμορφη και λειτουργική συσκευή που υποσχέθηκε να γεμίσει το κενό μεταξύ smartphones και laptops. Έχει επεξεργαστή 1GHz Apple A4, 9.7" IPS LED οθόνη αφής με υποστήριξη multi-touch, συνδεσιμότητα 802.11n WiFi, Bluetooth 2.1 και μπαταρία που επιτρέπει έως 10 ώρες λειτουργίας.

Apple iPad

[img_ALT=Apple iPad 2: Ο απόγονος του iPad έρχεται το Q2 2011!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d1430aa2dc95.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Apple iPad 2: Ο απόγονος του iPad έρχεται το Q2 2011!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d1430aa3f1de.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Apple iPad 2: Ο απόγονος του iPad έρχεται το Q2 2011!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d1430aa4f091.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Apple iPad 2: Ο απόγονος του iPad έρχεται το Q2 2011!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d1430aa5ea84.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

βασικα η ArcOS ειχε pads πολυ πριν την apple με winmo αρα η apple τα αντεγραψε απο την ArcOS

Δεν είπα πουθενά ότι ήταν πρώτη... Απλά ΑΦΟΥ έβγαλε η Apple το δικό της, μετά έπεσαν όλοι με τα μούτρα, αντιγράφοντας σε ποσοστό 90% ότι έβαλε σε εφαρμογή η Apple. Ότι έγινε δηλαδή και με το iPhone.

Πολύ καλή η λογική σου.

Δηλαδή όποιος κάνει πρώτος κάτι, οι άλλοι τον αντιγραφουν ?

Και γαμώ . . . !

Ρε συ Βασίλη... παντού ισχύει αυτό... Μόλις βγάλει κάποιος κάτι πετυχημένο, όλοι σπεύδουν να το αντιγράψουν. Δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Χώρια που το αντιγράφουν όσοι το κατηγορούν... :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά ότι ήταν πρώτη... Απλά ΑΦΟΥ έβγαλε η Apple το δικό της, μετά έπεσαν όλοι με τα μούτρα, αντιγράφοντας σε ποσοστό 90% ότι έβαλε σε εφαρμογή η Apple. Ότι έγινε δηλαδή και με το iPhone.

Ρε συ Βασίλη... παντού ισχύει αυτό... Μόλις βγάλει κάποιος κάτι πετυχημένο, όλοι σπεύδουν να το αντιγράψουν. Δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Χώρια που το αντιγράφουν όσοι το κατηγορούν... :P

Εμείς έχουμε πολύ πετυχημένο site λοιπόν :hehe:

Μαζί σου έιμαι εγώ :P Ο euklidis έιναι HTCFanboy ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από το hwbox iPad; Θέλω να ακούσω εντυπώσεις από κάποιον που το χρησιμοποιεί κάθε μέρα. Γιατί ο κουμπάρος του αδερφού μου, όλο λέει ότι είναι απίστευτο και τέτοια :D

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ένα 64άρι παρατημένο αλλά δεν δουλεύει, μου το φερανε γιατί είχαν στραβώσει τα πινάκια του Ι/Ο στο σημείο που φορτίζει, το άνοιξα και του άλλαξα τα φώτα :hehe:, όποιος χρειαστεί κανένα ανταλλακτικό να μου πει, στην τιμή θα τα βρούμε!(άσχετο).

Link to comment
Share on other sites

[περιμένω να αρχίσετε το θάψιμο, για να σας πω ότι πάλι όλα τα pads της αγοράς, αυτό αντέγραψαν... :P]

:hehe:

Μα την Apple δεν τη θαβεις για αυτο, τη θαβεις για τα ψεματα που λεει - η καλυτερη εμπειρια Internet, HD ταινιες, κτλ κτλ.

Το ζητημα ειναι οτι πετυχαινει και ξεγελαει τον κοσμο - αυτη ειναι η "μαγκια" της, αλλα πρεπει καποια στιγμη συντομα να γινει mainstream. Η "μοδα" δεν εξασφαλιζει τη σταθεροτητα, εχουμε δει τρελες βουτιες στις μετοχες αντιστοιχων εταιρειων που μετα απο 3-4 συνεχομενες επιτυχιες, εκαναν 1-2 μεγαλα fail. Η Microsoft που εχει το 90+% του πλανητη ειναι πολυ πιο σταθερη αξια, απο την Apple που εχει το...2-3%.

Εγω ηδη αρχιζω να βλεπω κινησεις της Apple προς "mainstream-ισμο". Το iPad σε "λογικη" τιμη, τα Macbook κατω απο το 1000ρικο, το 27αρι iMac σε σωστη τιμη για τα Specs του....μην εκπλαγειτε αν το νεο iPhone ειναι ενα μειγμα 3GS με 4, σε τιμη 200-300?.

Έχει κανείς από το hwbox iPad; Θέλω να ακούσω εντυπώσεις από κάποιον που το χρησιμοποιεί κάθε μέρα. Γιατί ο κουμπάρος του αδερφού μου, όλο λέει ότι είναι απίστευτο και τέτοια :D

Εχω δουλεψει αρκετα στο iPad. Εξαρταται απο την ενασχοληση σου και τις αναγκες σου, το αν θα το βρεις χρησιμο η οχι.

Αν εισαι επαγγελματιας που θελει να κραταει σημειωσεις on-the-fly, εισαι συνεχεια εν κινησει (ταξιδια) και σε ενδιαφερει να κανεις και το...marketing σου εξυπνα, τοτε το iPad γ...ει. Αν παλι ηθελαν να κανουν τα σχολεια καλυτερα, το iPad (και γενικα τα tablets) βοηθανε ιδιαιτερα.

Για ολους τους υπολοιπους τωρα, ειναι απλα ενα gadget - ΟΠΩΣ ειναι και το netbook. Κανεις δεν εχει ΑΝΑΓΚΗ να μπαινει στο internet απο παντου, σωστα? Δημιουργησαν στον κοσμο μια καταναλωτικη αναγκη και αυτος τρεχει απο πισω (ειναι αλλο πραγμα να θες να δεις μια πληροφορια και να μπαινεις απο το smartphone στο Net και αλλο να κουβαλας netbook/tablet στην παραλια για να...κανεις chat)

Οπως και να χει, εγω tablet θα επαιρνα για να το εχω σαν media player για την τηλεοραση - αλλα και παλι, εχοντας στο σπιτι ενα Moneual να καθεται να με περιμενει, μαλλον θα τα χωνα να φτιαξω ενα σοβαρο HTPC ;)

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση Γιώργη :T: Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, ότι δηλαδή δημιούργησαν στον κόσμο μια αχρείαστη καταναλωτική ανάγκη. Γιατί πραγματικά, δεν με πείθει...

Link to comment
Share on other sites

Update: νέο design

A5 1.2GHz διπύρηνος επεξεργαστής (2x faster)

9x faster γραφικά

μπροστινή και οπίσθια κάμερα

γυροσκόπιο

πάχος 8.8 χιλιοστά (33% πιο λεπτό - λεπτότερο και από το iPhone 4)

βάρος: 1.3 pounds

και σε λευκό χρώμα

άμεση διαθεσιμότητα

10 ώρες αυτονομία

1 μήνας σε standby

ίδιες τιμές

25 Μαρτίου στην Ελλάδα

HDMI out καλώδιο (1080p output) στα $39

Smart Covers: νέα θήκη/stand που όταν την ανοίγεις «ξυπνά» και το iPad, όταν το κλείνεις «κοιμάται». Λειτουργεί με μαγνήτες και καθαρίζει ταυτόχρονα και την οθόνη. Σε 5 χρώματα από polyether ($39) και leather ($69)

itro javascript engine στο safari (2x faster)

http://www.hwbox.gr/142551-post1369.html

5508d1299091189-offtopic-sizitiseis-v2-0-php76orcd20110302-10192298-img4520.jpg

5509d1299091189-offtopic-sizitiseis-v2-0-phpa5ufcx20110302-10210971-img4533.jpg

5510d1299091189-offtopic-sizitiseis-v2-0-phpplrxr720110302-10220289-img4542.jpg

5511d1299091189-offtopic-sizitiseis-v2-0-phpse1op420110302-10271257-img4569.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την παραπάνω άποψη ότι το iPad είναι μια καταναλωτική ανάγκη που μας δημιούργησαν. Κάλυψε μια ανάγκη μιας ομάδας ανθρώπων που -ναι- ΠΡΕΠΕΙ να είναι παντού στο internet ειδικά όταν η εργασία τους έχει να κάνει αποκλειστικά με αυτό! Το iPad το δουλεύω περίπου από τότε που βγήκε στην Αμερική και με βολεύει πάρα πολύ κυρίως για δουλειά αλλά και για διασκέδαση. Οπότε θεωρώ ότι δεν μου δημιούργησαν την καταναλωτική ανάγκη αλλά κάλυψαν μια ήδη υπάρχουσα ανάγκη... Το iPad 2 φυσικά και ενσωματώνει πολύ καλύτερα features σε σχέση με το προηγούμενο που νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμα. Το κυριότερο όμως προσόν του έναντι των άλλων tablets είναι προφανώς η μπαταρία του! Ευτυχώς θα έρθει γρήγορα στην Ελλάδα ήδη βλέπω έχουν αρχίσει οι προπαραγγελίες και θα το έχουμε σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now