ggtaxo

Πρόβλημα με WD1TB EADS Caviar Green

Recommended Posts

Χρόνια πολλά!

Αγόρασα πριν κάνα χρόνο τον WD1TB EADS για να αποθηκεύω ταινίες κλπ. Ενώ δούλευε μιά χαρά ξαφνικά παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Στην ανάγνωση και αντιγραφή αρχείων αργεί εκνευριστηκά! Π.χ. όταν προσπάθησα να αντιγράψω αρχεία η ταχύτητα ήταν στα 2-3 MB/s... Άρχικά σκέφτηκα μήπως φτάιει ο controller της μητρικής και δοκίμασα τον δίσκο σε άλλα 2 pc αλλά συνέβαινε ακριβώς το ίδιο...

Πριν τον πάω πίσω μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού το έψαξα είναι η συγκεκριμένη σειρά (EADS) που παρουσιάζει αυτό το πρόβλημσ σε πόλύ μεγάλο ποσοστό. Τα διαγνωστικά δείχνουν όλα ΟΚ αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Πήγα το δίσκο πίσω στο e-shop όπου ο υπάλληλος αναγνώρισε ότι η συγκεκριμένη σειρά ΕΙΝΑΙ όντως προβληματική αλλά μου είπε ότι επειδή ο δίσκος δουλεύει (θεωρητικά) υπάρχει πιθανότητα να μην τον αντικαταστήσουν... κάτι το οποίο φυσικά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το προβλημα ταχυτητας που εχεις δεν νομιζω να στο αναπληρωσει το e-shop

αλλα απο την αλλη και εγω εχω προσφατα παρει εναν wd eads εξωτερικο για back up 1.5 tb αλλα δεν ολα καλα μεχρι στιγμης (usb2 ) ....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τον έχεις; Γιατί και ο δικός μου τους πρώτους μήνες μια χαρά ήταν και ξαφνικά ένα ωραίο πρωί μας την έκανε. Και μετά από λίγη έρευνα έμαθα ότι δυστυχώς οι σειρές EARS και EADS έχουν απίστευτα υψηλά ποσοστά προβληματικών δίσκων... Τι να πω μακάρι να συνεχίσει να σου δουλεύει καλά...

Link to comment
Share on other sites

ε τον εχω κανα 3μηνο και επισης εχω αλλους 2 της σειρας ears 1.5 και 2tb αλλα οπως φαινοντα και παρακολουθω τους δισκους μου μεσω hard disk sentinel pro ολα καλα μεχρι στιγμης

μπορεις να το κατεβασεις το προγραμμα απο εδω h33t - Hard Disk Sentinel Professional v3.50 By Adrian Dennis [h33t] - torrent μεσω τορρεντ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το λύσαμε το θέμα. Πολύ απλά τον πήγα πίσω και ζήτησα να μου το αντικαταστήσουν με ΑΛΛΟ μοντέλο (caviar blue), πράγμα το οποίο και έγινε μετά από μία βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now