spdrosin

Αγορά smartphone με συγκεκριμένες δυνατότητες

Recommended Posts

Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα (σε αυτό αλλά και σε άλλα αντίστοιχα forums), αλλά αδυνατώ ακόμα να αποφανθώ.

Λοιπόν, η συσκευή που ψάχνω, θέλω:

- Σίγουρα να βγάζει καλές φωτογραφίες/βίντεο, συνεπώς να έχει και φλας οπωσδήποτε (Δεν έπαιρνα ούτε θα πάρω ψηφιακή - διακοπές,στιγμές,κλπ πάντα "την έβγαζα" με το κινητό).

- Εννοείται χρήση Wi-Fi = καλό δέκτη ασυρμάτου.

- Να έχει δυνατό επεξεργαστή (φαντάζομαι 1Ghz) ώστε να μην έχω "θέμα" όταν εκτελώ πολλές εφαρμογές.

- Nα είναι εξοπλισμένο με (A-)GPS.

- Να έχει μια αξιοπρεπή μπαταρία.

- Να μπορώ να παίξω ένα καλό παιχνίδι και να δω μια ταινία αξιοπρεπώς.

Κοινώς ,νομίζω τα θέλω όλα. Σίγουρα μιλάμε για υψηλό badget (400 άνετα - με νέο συμβόλαιο θα το πάρω) αλλά θα ήθελα όσο το δυνατό καλύτερο value for money. Καλοβλέπω γενικά HTC, διότι μαθαίνω πως έχει πολύ καλό service και δη το Desire (HD). Ξέρω όμως πως απέναντι "παίζει" δυνατά το Samsung Galaxy S. Πιθανόν και κάποιο άλλο που δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βάση.

- Λειτουργικό είμαι σίγουρος πως θέλω Android (όντας και Ubuntistas), οπότε η συσκευή θα ήθελα να πληροί τις προυποθέσεις για μελλοντική αναβάθμιση (Android 3.0 λογικά - το 2.3 δεν το αναφέρω καν).

Όσον αφορά την οθόνη πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να προτιμήσω. Από τη μια διαβάζω πως οι (Super) AMOLED είναι ποιοτικότερες από την άλλη μαθαίνω πως οι "φτωχότερες" LCD για την ηλιόλουστη Ελλάδα μας είναι καλύτερες (αν και σ' ένα συγκριτικό βίντεο στο techblog.gr προσωπικά διαπίστωσα το αντίθετο).

Γενικά έχω διαβάσει συγκριτικά και reviews αλλά όλο κάπου κάποιο υπερτερεί τη στιγμή που το άλλο κερδίζει αλλού, πράγμα που σημαίνει πως το θέμα είναι στο που εσύ το θέλεις δυνατότερο.

Οι 4 συσκευές που κοιτάω είναι:

1) HTC Desire HD

2) HTC Desire

3) HTC Google Nexus One

4) Samsung Google Nexus S

Και δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάποια άλλη αξιόλογη σε αυτά τα "κυβικά".

Σε κάποιες συσκευές στα χαρακτηριστικά τους αναφέρεται μνήμη ROM ενώ σε άλλα όχι.

Παραλείπεται για κάποιο λόγο ή απλά δεν έχει; Είναι δυνατόν όμως;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now