N3CR4

Τι επηρεάζει το powerline based lan ;

Recommended Posts

Παίδες θα μπω κατ' ευθείαν στο θέμα:

Πιστεύετε ότι τα σκαμπανεβάσματα της τάσης του ρεύματος μπορεί να επηρεάσει αρκετά την ταχύτητα μεταφοράς σε ένα τοπικό δίκτυο βασισμένο σε Powerline ;

Αν υπήρχε σταθεροποιητής τάσης νομίζετε πως τα πράγματα θα ήταν καλύτερα ;

Γενικώς δεν είμαι ευχαριστημένος με τις ταχύτητες και γι' αυτό ανοίγω αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν νομιζω οτι οι τασεις πεζουν ρολο στην ταχυτητα μεταφορας σε ενα δικτυο

αν και το κανονικο ειναι να μην υπαρχουν σκαμπανεβασματα φιλε

100mbps ειναι το δικτυο σου?αν ναι τοτε ειναι αρκετα αργο σαν το δικο μ δηλαδη ...:(

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα powerline ενοεις κατ σαν το homeplug ενα πραμα μέσω πρίζας.

Εκτος το οτι θα καψεις ολες τις συσκευες στο δικτυο, και μπορει να εχεις προβληματα με τον πινακα, μπορει να μιν εχεις και καθολου σημα αν το κανεις αυτο.

Δέν ξέρω εάν κάνουν κάποιου είδους modulation πάνω στο 220v 50hz, μπορεί και όχι (αλλα μάλλον όχι). Θα το δείς αυτό εάν κλείσεις το ρεύμα απο τον γενικό, και εάν έχεις ακόμα σήμα, σημαίνει οτι δέν επηρεάζουν την τάση της πρίζας, οπότε είναι άσκοπο και μπορεί και να το κάψεις.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις τον αποστολέα και τον λήπτη σε πρίζες με μεγαλύτερης διατομής καλώδιο (κοινώς σε ενισχυμένη πρίζα, θα το δείς απο τον πίνακα θα έχει μεγαλύτερες ampere ασφάλειες) ωστε να εξαλείψεις απώλειες.

Anyway και τι ταχυτητα να παρεις απο αυτα, αν δεν κανω λαθος μεχρι 200mbps ειναι αυτα. Καλύτερα να βαλεις wireless n πιο γρηγορο θα ειναι.

Και πως θα το εκανες αυτο με την αυξηση τασης? ειμαι πολυ περιεργος να μαθω!

Και αν εφτασες μεχρι εκει που να εισαι ικανος να το κανεις, την αυξηση hz την σκεφτικες? (παλι θα δουλεψει μονο σε περιπτωση οπου κανει modulation στα 220v 50hz) που και παλι αν δεν εχει αυτοματο συντονισμο δεν θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν νομιζω οτι οι τασεις πεζουν ρολο στην ταχυτητα μεταφορας σε ενα δικτυο

αν και το κανονικο ειναι να μην υπαρχουν σκαμπανεβασματα φιλε

100mbps ειναι το δικτυο σου?αν ναι τοτε ειναι αρκετα αργο σαν το δικο μ δηλαδη ...:(

Το δικό σου μάλλον είναι γρήγορο σε σχέση με το δικό μου. Εμένα είναι 85Mbps...

Πάντως είναι αργά και δεν παίζει ασύρματο λόγω ορόφων. Ας ελπίσουμε ότι θα βγουν πιο γρήγορα κάποια στιγμή. Πάντως αν πέσουν στα χέρια μου σταθεροποιητές θα τους δοκιμάσω μήπως δω κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα powerline ενοεις κατ σαν το homeplug ενα πραμα μέσω πρίζας.

Εκτος το οτι θα καψεις ολες τις συσκευες στο δικτυο, και μπορει να εχεις προβληματα με τον πινακα, μπορει να μιν εχεις και καθολου σημα αν το κανεις αυτο.

Δέν ξέρω εάν κάνουν κάποιου είδους modulation πάνω στο 220v 50hz, μπορεί και όχι (αλλα μάλλον όχι). Θα το δείς αυτό εάν κλείσεις το ρεύμα απο τον γενικό, και εάν έχεις ακόμα σήμα, σημαίνει οτι δέν επηρεάζουν την τάση της πρίζας, οπότε είναι άσκοπο και μπορεί και να το κάψεις.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις τον αποστολέα και τον λήπτη σε πρίζες με μεγαλύτερης διατομής καλώδιο (κοινώς σε ενισχυμένη πρίζα, θα το δείς απο τον πίνακα θα έχει μεγαλύτερες ampere ασφάλειες) ωστε να εξαλείψεις απώλειες.

Anyway και τι ταχυτητα να παρεις απο αυτα, αν δεν κανω λαθος μεχρι 200mbps ειναι αυτα. Καλύτερα να βαλεις wireless n πιο γρηγορο θα ειναι.

Και πως θα το εκανες αυτο με την αυξηση τασης? ειμαι πολυ περιεργος να μαθω!

Και αν εφτασες μεχρι εκει που να εισαι ικανος να το κανεις, την αυξηση hz την σκεφτικες? (παλι θα δουλεψει μονο σε περιπτωση οπου κανει modulation στα 220v 50hz) που και παλι αν δεν εχει αυτοματο συντονισμο δεν θα δουλεψει.

Μάλλον κατάλαβες κάτι άλλο. Αυτό που ρώτησα είναι αν τα σκαμπανεβάσματα της τάσης σε ένα σπίτι (λόγω της ΔΕΗ υπάρχει η υπέρταση και η υπόταση) επηρεάζουν την ταχύτητα ενός lan over powerline. Δεν είπα να αυξήσω την τάση για να δω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now