Nickolaos

Επιτέλους subzero, με SS.

Recommended Posts

Μετά απο αρκετή ταλαιπορία και καιρό, σας παρουσιάζω με πολύ χαρα το δικό μου μονοβάθμιο. Με εσάς που έμπλεξα δεν το γλίτωνα:D. Παιδεύτικα, έβαλα όλες μου τις γνώσεις και το μεράκι:D και προέκυψε αυτό:

Compressor: Aspera BPM1072H

Condenser : 1HP

Little Devil Evaporator & suction line

Ψυκτικό υγρό: r134a

Φωτογραφίες

027fbo.jpg

041buz.jpg

031rif.jpg

038sa.jpg

036rn.jpg

037kmx.jpg

Edited by Nickolaos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη και καθαρή δουλειά Νίκο.

Μετρήσεις με φορτίο έκανες?

Θερμόμετρο κανονικό δεν έχεις?Αν θες στείλε μου εχω κάτι πολύ καλό υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη και καθαρή δουλειά Νίκο.

Μετρήσεις με φορτίο έκανες?

Θερμόμετρο κανονικό δεν έχεις?Αν θες στείλε μου εχω κάτι πολύ καλό υπόψιν.

Με φορτίο δεν έπαιξα ακόμη. Γράφω κάργα πρόχειρα στο σχολείο και δεν έχω πολύ χρόνο. Γιατί αυτό το πολύμετρο που υστερέι? Μια χαρά μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά από τις φωτογραφίες ...

Το φίλτρο δέν πρέπει να είναι σε επίπεδη θέση ... πρέπει να έχει κλίση ώστε να μήν υπάρχει κίνδυνος να βουλώσει από υγροποιημένο αέριο.

Να βάλεις το καπάκι των ηλεκτρικών στον κομπρέσορα ... αλλιώς σε ανύποπτη φάση θα δείς τα μαλλιά σου καρφάκια.

Κατά τ'άλλα μεγειές !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε guys. Το φιλτράκι έχει πλέον κλίση. Τώρα το καπάκι το έχω χάσει, γιατί το μοτέρ ήταν απο ένα καινούργιο ψυγείο που του έβαλα 12v compresor πριν καμια τετραετία. Πού μπορώ να βρώ άλλο άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Μόνος σου το έφτιαξες;! Πολύ καθαρή δουλειά όντως! :)

Πού μπορώ να βρώ άλλο άραγε?

Σολδάτος ή ΕΨΕΜ (αν είσαι Αθήνα)...

Soldatos.gr - Τα πάντα για την ψύξη, τον εξαερισμό και τον κλιματισμό. On-line κατάστημα: Ψύξη, Φυσικό Αέριο, Θέρμανση, Κλιματισμός, Υδραυλικά. Κατασκευή - εγκαταστάσεις - πωλήσεις - μελέτες - επισκευές.

Εψέμ, Εμπόριο Ψυκτικών, Εμπόριο Εξαρτημάτων, Εμπόριο Μηχανημάτων

Για περισσότερες λετπομέριες περίμενε να ποστάρει ο Στέλλιος :D

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο Nick . :)

Καπακι θα βρεις στην aspera Ελλαδας ... Υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια .

Καθαρη δουλεια δειχνει , αλλα με r134 που εισαι με -49C idle , δεν του βλεπω περιθωριο να κοντραρει .

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο Nick . :)

Καπακι θα βρεις στην aspera Ελλαδας ... Υπαρχει επισημη αντιπροσωπεια .

Καθαρη δουλεια δειχνει , αλλα με r134 που εισαι με -49C idle , δεν του βλεπω περιθωριο να κοντραρει .

Τί εννοείς πρωτομάστορα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως πρέπει να αλάξω αέριο? Σταμάτησε στους -49 σε 0.9 bar, επειδή είχε παγώσει

0.9 bar υποπιεση προφανως .Σε τετοια μικρη πιεση το αεριο ειναι πολυ αραιο και δε μπορει να απορροφησει watt απο ενα θερμικο φορτιο . Μax να το κρατας στο 0.2-0.3 bar . Δεν ξερω και εαν το συγκεκριμενο μοτερ μπορει να τα καταφερει σε τετοια υποπιεση .

Μπορεις να κανεις διαφορα πραγματακια , με τα πιο απλα να ειναι η αλλαγη αεριου ή αλλαγη τριχοειδη .

Το μοτερ σου ειναι πολυ μικρο (1/8 LBP απο οτι ειδα) και με καποιο αλλο αεριο θα ζοριστει . Μπορει να παιξει αρκει να κρατας τις πιεσεις του μεσα στις προδιαγραφες του μοτερ. Για ενα τετοιο μοτερ φορτισμενο με 134 , το να βρισκεται κατω απο -30 idle δε το βρισκω καλο ωστε να κραταει φορτια .

Ομως θα σου πω το εξης . Εαν δε βαλεις φορτιο επανω , δε μπορεις να ρυθμισεις ουτε τη φορτιση , ουτε τριχοειδη .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now