George_o/c

Πόσο γρήγορα bootάρει το 24/7 PC σας;

Recommended Posts

Όχι δεν πρόκειται για καινούριο HWBOT benchmark, απλά έχει φάση να βλέπουμε πόσο γρήγορα boot-άρουν τα PC μας. Παρακαλώ το screenshot να περιλαμβάνει CPU-Z cpu/memory tab, ενώ με το post σας καλό θα ήταν να αναφέρετε και πληροφορίες που έχουν να κάνουν με το storage configuration - πόσοι SSD, τι RAID έχετε στήσει κ.τ.λ.

Oρίστε και το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσετε :D [ATTACH]5403[/ATTACH]

Ας κάνω εγώ την αρχή με το απελπιστικά αργό 43sec boot του laptop μου :( Φορτώνει βέβαια πολύ πράμα, αλλά όπως και να το κάνουμε φοράει 250GB SATA δίσκο και επεξεργαστή T5750 :hehe:

4614d3dc3ede477f.png

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακομη θελεις και θα πηγαινεις για ξυρισμα οσο bootαρει το PC ... :D

Με το cpu και τις μνημες χαμηλα γιατι εψαχνα το bios , βγαινει αυτο ...

Φορτωνουν αρκετα κερατα . Antinirus , panel απο logitech , creative ... dumeter , winamp , plextools , magiciso , intel storage ...

attachment.php?attachmentid=5404&stc=1&d=1295895214

boot.jpg

boot.jpg

boot.jpg

boot.jpg.864d08ad9478efe3c987bc07c2b6e4b

Edited by George_o/c
gia na vgazei nohma evgala to quote mou :)
Link to comment
Share on other sites

Ρα εμένα κρατούσε και τον χρόνο που μου έπαιρνε να βάλω τον κωδικό :hehe: Ορίστε κομπλέ είναι για λάπτοπ 2.5 χρονών που έκανε 600 ευρώ. Με diagnostic mode κάνει 26 δεπτερόλεπτα :P

4614d3dd59ebe917.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το δικό μου με έναν ταπεινό X-25M γεμάτο και καταϊδρωμένο.

Βασικά έχω και τις μνήμες χαμηλά γιατί στα 1066 που είναι default μου πετάξανε errors στα καλά καθούμενα και ενώ δουλεύανε καιρό έτσι.

Απλά βαριέμαι να ψάξω τι φταίει, άσε που τις έχω πάρει και απο e-chop και θα μείνω κανα μηνα χωρίς σύστημα αμα τις πάω για RMA. :hehe:

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.c5c5f76cfe621b9b07c4e27e8a3

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τα κομμενα λειτουργικα..αν κοβεις διαφορες διεργασιες ξεκιναει πιο γρηγορα;)το λεω γιατι ο ζαχος πχ με τον ιδιο ssd εκανε σχεδον μισο χρονο,ειμαι πανω 400mhz και οι μνημες σχεδον ιδιες(τιμινγκς)...ο ssd ειναι με τριμ μισογεματος..

Link to comment
Share on other sites

Ε με κομμένο λειτουργικό ή diagnostic boot mode και τέζα κάτω timings και SSDs @ RAID 0 μπορείς να κάνεις τρελούς χρόνους. Αλλά εδώ φορτώνουμε 24/7 λειτουργικά ρε :) Εμένα ας πούμε που θέλει 35sec φορτώνει και MSE antivirus και κάποια προγράμματα, όπως το δουλεύω κάθε μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι κομμενα λειτουργικα και ιστοριες.... το 24/7 συστημα μου ειναι... με τον perc 5/i επανω, τις ταινιες, σειρες προγραμματα, antivirus, acronis και δεν συμμαζευεται...

Δεν φαινεται αλλωστε απο την taskbar και το desktop...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι κομμενα λειτουργικα και ιστοριες.... το 24/7 συστημα μου ειναι... με τον perc 5/i επανω, τις ταινιες, σειρες προγραμματα, antivirus, acronis και δεν συμμαζευεται...

Δεν φαινεται αλλωστε απο την taskbar και το desktop...

... Nομίζω μιλούσαν γενικά... ;)

Link to comment
Share on other sites

25.443

Eιμαι εδω και μερικες μερες μονο με ενα στικακι μνημης, γιατι τα αλλα δυο ειναι πανω στο benchtable.

Eνας veloci 300GB και 64bit Seven Eterity με οτι καλο η κακο κουβαλανε.

boottime.jpg

Link to comment
Share on other sites

To 24/7 (για την ωρα) συστημα μου....

μεχρι να ερθουν τα νεα πραγματακια...

core i5 750@ 3.8, 4GB Corsair GT, 480GTX, μονός postville 80GB.

το vcore σου μου φαινεται ιδιαίτερα μεγάλο (1.4+ στο bios) για τα 3.8 ghz. δοκίμασες πιο χαμηλά? ο μέσος i5 750 θα έφτανε εκει με 1.30-1.35 vcore το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δυο postville 80αρηδες σε raid0 ... τιποτε το σπουδαιο δηλαδη .

τι διαφορά έχεις στο συστημά σου αν bootαρεις με μονό postville? από το raid 0 είδες ουσιαστική διαφορά γενικά σε καθημερινή χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι κομμενα λειτουργικα και ιστοριες.... το 24/7 συστημα μου ειναι... με τον perc 5/i επανω, τις ταινιες, σειρες προγραμματα, antivirus, acronis και δεν συμμαζευεται...

Δεν φαινεται αλλωστε απο την taskbar και το desktop...

Γενικά μιλούσαμε Ζάχο :)

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχεις στο συστημά σου αν bootαρεις με μονό postville? από το raid 0 είδες ουσιαστική διαφορά γενικά σε καθημερινή χρήση?

Δεν ειχα ποτε εναν , οποτε δεν ξερω .

Μολις ηρθαν Ελλαδα τον Αυγουστο του 2009 αγορασα δυο και ετσι εμειναν σε raid0 απο τοτε . :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now