GoriLLakoS

NVIDIA GT200 : GeForce 9900 GTX & 9900 GT το Q3 '08 !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46ba739.jpg[/WRAPLEFT]Σύμφωνα με το VR-Zone πολύ σύντομα θα έχουμε 2 νέες κάρτες απο μεριάς nVidia οι οποίες θα αντικαταστήσουν τις 9800GX2 & 9800GTX ! Το όνομα αυτών, 9900 GTX και 9900 GT και θα είναι βασισμένες στην αρχιτεκτονική του GT200 !

Η ίδια η nVidia θα τοποθετήσει την 9900GTX(Single GPU) στην θέση της 9800GX2 και αυτό σημαίνει πώς η κάρτα θα είναι τόσο δυνατή και ακόμα περισσότερο απο την 9800GX2(Dual G92 based GPU). Το ίδιο θα συμβεί και με την 9800GTX η οποία θα αντικατασταθεί απο την 9900GT !

Ένα ακόμα πράγμα που γράφτηκε στο συγκεκριμένο άρθρο είναι πώς η nVidia τα έχει βρεί λίγο σκούρα με το να τοποθετήσει τον νέο πυρήνα στο pcb αφού είναι αρκετά μεγαλύτερος απο τον G92 καθώς και έχει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας , οπότε και μπορεί να είναι και αυτός κατασκευασμένος στα 65nm ! ! !

Το PCB που θα χρησιμοποιηθεί για τις 9900GTX και 9900GT θα είναι το reference P651 !

Διαβάστε περισσότερα εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερη κατανάλωση, πόσο περισσότερη δύναμη?

Σχετικά γρήγορα αντικαθιστώνται οι 9800GTX/GX2.. Γιατί να μην τις ονόμαζαν 8900GTX/GX2? Marketing?

Link to comment
Share on other sites

Θελω πολυ να δω αυτος ο GT200 πυρηνας τι ψαρια θα ποιανει οταν και οποτε βγει...Αυτα τωρα ειναι απλα παραπετασματα καπνου απλα για να κονομισουνε κανα φραγκο παραπανω..Λες και ενας χρηστης τωρα με μια καλη 8800GTX 768MB η 8800GTS 512MB δεν θα ειναι υπερικανοποιημενος και στο O/C ακομα!!!:coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο όλες οι μονές σειρές της nVidia περνάνε γρήγορα και πιο αδιάφορα από τις ζυγές;)

Θυμηθείτε GeForce 3 Ti, 5xxx, 7xxx σε σχέση με τις GF2, 4xx Ti, 6xxx, 8xxx. Το γιατί αυτοί το ξέρουν.

Τώρα, όσο για την κατανάλωση τι να πεις, βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια. Θα πω μπράβο σε νέα τεχνολογία όταν δω να καίνε 30w έστω και με τα ίδια γραφικά.

Link to comment
Share on other sites

ωραιοι ειναι παντως δινεις τωρα 550 ευρω σε μια καρτα και σε μισο μηνα σου πετα αλλη και σου την βγαζει αχρηστη και κλαις τα λεφτα σου.

jpavly συμφωνω με το τελευταιο που ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε συ Άκη, εγώ έτσι το βλέπω.

Ας μη μιλήσω για τις πιο παλιές, αλλά τι αλλαγή φέρανε οι 6 στις 5? Μέρα με τη νύχτα. Δεν έφερε τόσο μεγάλη η 7 στην 6 όμως. Δεν λέω ότι δεν έφερε καθόλου, αλλά όχι κάτι τόσο μεγάλο.

Και μη κοιτάς μόνο τις high end, μιλάω για ολόκληρη γκάμα. H 8 στην 7, επίσης έφερε μεγάλη αλλαγή με (υποτιθέμενο) DX10 και SM4. Μπορεί να είμαι και λάθος, αλλά έτσι το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Στις midrange η 8 δεν έφερε καμιά αλλαγή.

Μάλιστα η 8600GT ήταν πιο αργή απ την 7600GT αν το δείς.

Μόνο η GTS ήταν κάπως πιο γρήγορη.

Η 7 είχε και τις GX2.Είχε την 7800GTX 512 την 7900GTX που ήταν αρκετά καλύτερες απ τις 6800.

Πιστεύω ότι τυχαία είναι αυτά.

Καλά η 5(ή αλλιώς FX) ήταν τελείως αλλού για αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω δίκιο και τέρμα :P

Σίγουρα, δεν είναι απόλυτο αυτό που λέω, αλλά έτσι μου έχει φανεί. Και midrange στην 8, η 8800GT που πάει;

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα 3 ήταν η μεγαλυτερη επανασταση με το DX 8.1 (GeForce 3 Ti500 φοβερη καρτα) και είχε ολη η τεχνολογια που χρησιμοποιηθηκε στην 4.........

Απο τη αλλη η σειρα 5 ήταν απλως μια απαντηση στην 9Χ00 της ΑΤΙ........

Η 6 ήταν πιο ουσιαστική και εφερε το SLI........

H 7 τις διπυρηνες κάρτες...........

Η 8 απλα καλυτερες επιδοσεις και τιμες...............

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now