Recommended Posts

καλησπερα κ καλως σας βρηκα.

σας ευχαριστω πολυ για την υπεροχη δουλεια,την διαθεση να μοιραζεστε τις γνωσεις σας με τοσο μερακι.σας ευχαριστω πολυ.αυτο με εχει βοηθησει παρα πολυ σε πολλες αποριες..

τωρα ας ερθω στο θεμα μου.

ειμαι ετοιμος να παρω νεο μηχανιμα με κοστος γυρο τα 1700-1900

κ εχω κολλησει στα 2 αυτα σοκετ 1155-1366

κ η ερωτηση ειναι...

1)που απευ8ινονται αυτα σε τι τυπο χρηστη?,

2)ποιο δεν θα αντικατασταθει αμεσα?

3)πιες οι βασικες διαφορες τους απο 8εμα τεχνολογιας?4)

που ειναι καλυτερα να χτισω?

(εγω απο οτι εχω καταλαβει μεσα απο το φορουμ μασ το 1155 ειναι για λοου εντ λυσεις κ το 1366 για πιο χαϊ ΕΝΤ λυσεις...αλλα η εξελιξη των i7 για 1366 θα συνεχιστει ?)

σασ ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

1)Για ολους ειτε εισαι overcloker ειτε γραφιστας.

2)Το 1155 αλλα θα περιμενεις εως Μαρτιο για την νεα παρτιδα.

3)Απλα το 1155 υποστηριζει τους νεους Sandy bridge στα υπολοιπα τιποτα το ιδιετερο.

4)Δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι παλεοτερο εφοσον υπαρχει κατι καινουργιο απλα περιμενε για 1155 τον μαρτιο η 2011 socket προς το καλοκαιρι αν δεν βιαζεσαι.

Ακομα ενας επεξεργαστης θα βγει για 1366 ο οποιος θα κανει 1000ε τιποτα περετερο.

Link to comment
Share on other sites

1) To 1155 είναι το mainstream και το 1366 το high-end :) Αν θες το PC για επεξεργασία video, βαριές δουλειές photoshop και γενικά αν το παραμικρό χάσιμο χρόνου σημαίνει απώλεια χρημάτων για το επάγγελμά σου, πήγαινε σε 1366. Αλλιώς το 1155 είναι μια χαρά ;)

2) Το 1155 θα είναι μαζί μας χρόνια ολόκληρα, όπως και το LGA775 ;) Πάντα βέβαια θα παραμένει high-end. Το 1366 θα αντικατασταθεί από το LGA1356 ή LGA2011 προς το τέλος του χρόνου. Μαζί με αυτό θα μας αποχαιρετήσουν και οι Gulftown επεξεργαστές και θα υποδεχτούμε τους Sandy Bridge E ;)

3) Το 1155 υποστηρίζει dual-channel και επεξεργαστές με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (Sandy Bridge). Επίσης στο 1155 οι πυρήνες των επεξεργαστών δεν θα ξεπεράσουν τους τέσσερις και τα threads δεν θα ξεπεράσουν τα 8. Το 1366 από την άλλη υποστηρίζει triple-channel και εξαπύρηνα/12-threaded CPUs :)

4) Σου απάντησα ήδη στο 1 ;)

Βy the way, καλώς σε βρήκαμε! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά τα ανέλυσαν όλα σωστά. Το βασικότερο είναι για ποια χρήση προορίζεται. Σε ότι αφορά τον προβληματισμό περί σύντομης αντικατάστασης, δυστυχώς πρέπει να εξοικειωθείς με την ιδέα ότι κάθε μερικούς μήνες βγαίνουν νέα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

η χρηση που θα κανω ειναι gaming kai σε 3D σχεδιασμος επιπλων σκελετων κτλπ....

με τα χρηματα που δια8ετω εχετε να μου κανετε καπια προταση για ενα ολοκληρομενο προτζεκτ me 12 i 16 gb ram ?

κ εχετε κατα νου οτι 8α κανω o.c (oxi xtreme o.c)

σας ευχαριστω για την αμεση αντιδραση

ειστε souper :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τότε να πας σε Sandy Bridge σύστημα. Απλά λόγω του ότι υπάρχει ένα προβληματάκι με το Revision 08 των μητρικών που κυκλοφορούν τώρα και τα SATA 2 ports τους, πρέπει να περιμένεις μέχρι τα μέσα Μάρτη περίπου :( Εκτός αν δεν θες παραπάνω από δύο δίσκους, οπότε μπορείς να τους βάλεις στις δύο SATA 3 ports.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε εγω στην θεση σου θα περιμενα για socket 2011 και cpu με 8 cores 16 threads χωρις δευτερη σκεψη.

Τωρα αν εσυ βιαζεσαι και θες κατι δυνατο να κανεις την δουλεια σου γρηγορα

τοτε πας σε 1366 με 980χ.Ναι μεν δεν θα εχεις περετερο εξελιξη αλλα η δυναμη του δεν θα σε απογοητευση για παρα πολυ καιρο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να δώσει 1000? για 980X όταν με τόσα χρήματα φτιάχνει ένα ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ Sandy bridge σύστημα για gaming και 3D σχεδιασμό επίπλων; Άσε που εφόσον δίνει 1700? εκτός από 2600K και 16GB μνήμη του μένουν και πάμπολλα χρήματα για ότι κάρτα γραφικών γουστάρει ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω μια σύνθεση με Sandy Bridge θα σε καλύψει πλήρως...

Εγώ προτείνω την παρακάτω σύνθεση ( δεκτές οι ενστάσεις :P )

Case : CoolerMaster 690 II 108?

PSU : CoolerMaster Silent Pro Gold 700W Modular PSU 155?

Mobo : Asus P8P67 Pro 170?

Cpu : Intel Sandy Bridge 2600k 309?

Ram : Corsair Vengeance 16GB DDR3-1600 Kit 255?

Gpu : Sapphire HD 6950 1GB 255?

Heatsink : Xigmatek Aegir 55?

SSD : Intel Postville 80GB X25-M SSD (Καλύτερα να περιμένεις τη καινούρια γενιά) 190?

HDD : Western Digital Caviar Blue WD10EALS 1TB HD 70?

Monitor : Dell U2311H Ultrasharp 23¨ Wide 210?

Σύνολο : 1777?

Βέβαια για να πάρεις Sandy Bridge θα πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα τρελαθούμε... Προτείνετε ακόμα SB μετά τα θέματα που έχουν....?

Παίδες για SB από Μάρτιο/Απρίλιο με όρεξη... ;)

Επειδή έγινε ένα λάθος στο chipset δε νομίζω πως πρέπει να ξεγράψουμε τους Sandy Bridge...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ :kiss:...΄

ειμαι κ λιγο ατυχος που επεσα σε εποχη που εχουμε νεες εξελιξεις στην τεχνολογια προβληματα σε sb κτλπ...

πιστευω πως το καλυτερο ειναι να περημενω μεχρι το πασχα...

να δω κ τις μπουλντοζες κ τα νεα των sb εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται και οι μπουλντοζες,θα τις δουμε αν αξιζουν και μετα βλεπουμε και πρατουμε αναλογα

οποτε Το καλυτερο θα ηταν να περιμενεις.Με την ευκαιρια συμφωνω απολυτα στο χτισιμο 1155 αν αποδειχθει οτι ειναι και καλυτερο απο τους bulldozers Τοτε ειναι best buy

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα τρελαθούμε... Προτείνετε ακόμα SB μετά τα θέματα που έχουν....?

Παίδες για SB από Μάρτιο/Απρίλιο με όρεξη... ;)

Σιγά το θέμα Joe. Εντάξει το Quality Control της Intel αποδείχτηκε ολίγον μάπα αλλά δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο αντιδραστικοί στους Sandy Bridge.

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι το LGA1155 είναι το νέο LGA775 και θα είναι μαζί μας για πολύ καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

...καλά μην τρελένεσαι οχι και αποτύχια :P

..μην συγκρίνεις ανόμια πράγματα, την στιγμή αυτή για αυτό που είναι και για την τιμή που έχει, τα διαλύει όλα πλην των 980Χ/990Χ ;P..

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν καποιος μεσα απο το φορoυμ εχει καταστημα υπολογιστων ας μου στειλει πμ ...

ειναι κρημα να δοσω παλι στο πλαισιο η στο μουλτιραμα(στους μεγαλοκαρχαριες της αγορας) ενα σκασμο λεφτα...

καλυτερα να πιασουν τοπο σε καποιον που τα εχει περησοτερο αναγκη (και ας εχει μαγαζακι με το 1/10 του μεγε8ους των παραπανω)κ 8α με βοη8ησει καλυτερα ωστε να κανω μια σωστη αγορα με σωστα πραγματα για το νεο μου PC ευχαριστω εκ των προτερων..κ ελπιζω να μην προσβαλω τους λευκους καρχαριες....sorry WWF

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now