George_o/c

Συνεργασία Nokia & Microsoft: Windows Phone 7 OS το 2012

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Συνεργασία Nokia & Microsoft: Windows Phone 7 OS το 2012]http://reviews.hwbox.gr/news/microsoft_2.jpg[/NEWS_IMG]O Timo Ihamuotila, CFO της Nokia και ο Stephen Elop παρουσίασαν κατά τη διάρκεια της Nokia Capital Markets Day το παρακάτω γράφημα. Παρόλο που δεν γνωρίζουμε με ακρίβεια την ημερομηνία, οι συσκευές της Nokia θα αποβάλλουν σιγά-σιγά τα λειτουργικό συστήματα Symbian & MeeGo και θα εξοπλιστούν με το Windows Phone της Microsoft. Σίγουρα η μετάβαση δεν θα συμβεί ακαριαία, αντιθέτως φημολογείται ότι θα πάρει σάρκα και οστά κάποια στιγμή μες στο 2012.

Το παραπάνω ήταν αναμενόμενο για πολλούς, αφού οι κύριοι Ihamuotila και Elop συνεργάζονταν καιρό με την Microsoft.

[img_ALT=Συνεργασία Nokia & Microsoft: Windows Phone 7 OS το 2012]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d573bde43856.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πλήγμα για την Intel και τις πλατφόρμες της Atom/Meego. Πλέον περνάμε σε νέες εποχές που ο κυρίαρχος του παιχνιδιού θα είναι αυτός που θα έχει τον απόλυτο έλεγχο στο software/hardware και στα οικοσυστήματα των apps, βλέπε Apple και την ηγεμονία της αυτήν την περίοδο. Με τα λεφτά της Microsoft, την μεγάλη εμπειρία της στο Software, την αρχιτεκτονική άδεια που απέκτησε από την ARM, το porting των Windows 8 σε ARM και τις επόμενες εφαρμογές των Windows 8/Phone να διανέμονται και να τρέχουν μέσω .net/silverlight δωρεάν από τα Azure Cloud services της Microsoft σε όλα τα ARM chips, Nvidia/Qualcomm/Samsung/Marvell/Microsoft... και με έναν απο τους μεγαλύτερους κατασκευαστές τηλεφώνων παγκοσμίως όπως η Nokia, τα πράγματα θα αρχίσουν να ζορίζουν για όσους μείνουν έξω από τον χορό...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πλήγμα για την Intel και τις πλατφόρμες της Atom/Meego. Πλέον περνάμε σε νέες εποχές που ο κυρίαρχος του παιχνιδιού θα είναι αυτός που θα έχει τον απόλυτο έλεγχο στο software/hardware και στα οικοσυστήματα των apps, βλέπε Apple και την ηγεμονία της αυτήν την περίοδο. Με τα λεφτά της Microsoft, την μεγάλη εμπειρία της στο Software, την αρχιτεκτονική άδεια που απέκτησε από την ARM, το porting των Windows 8 σε ARM και τις επόμενες εφαρμογές των Windows 8/Phone να διανέμονται και να τρέχουν μέσω .net/silverlight δωρεάν από τα Azure Cloud services της Microsoft σε όλα τα ARM chips, Nvidia/Qualcomm/Samsung/Marvell/Microsoft... και με έναν απο τους μεγαλύτερους κατασκευαστές τηλεφώνων παγκοσμίως όπως η Nokia, τα πράγματα θα αρχίσουν να ζορίζουν για όσους μείνουν έξω από τον χορό...

So true :T::T:

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ακομα τωρα βγηκαν τα 7 phone εσυ πηγες κιολας στα 8 :D ?

Αναφέρομαι γενικά στα επόμενα "προϊόντα" και τεχνολογίες της Microsoft που πλέουν και στοχεύουν σε μια γενική στρατηγική παρόμοια με της Apple και αδημονώ να βγουν όσο γίνεται ποιο γρήγορα για τον εξής απλό λόγο, δεν γουστάρω την Apple, οι λόγοι πάνω κάτω γνωστοί σε όλους εμάς τους εικονοκλάστες και haters της...ακατονόμαστης... αλλά άστους για άλλη κουβέντα. :D

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έμεινε έξω απ το χορό θα τον φάνε τα μαύρα φίδια!!

Επιτέλους θα υπάρξει μια αντιπρόταση στην Apple!

Ως γνωστόν ο ανταγωνισμός μόνο καλός είναι για εμάς τους καταναλωτές κ καιρό τώρα η Apple όργωνε μόνη της κ χτύπαγε για ένα τηλέφωνο αξίας 200-250 Euro 700 με το έτσι θέλω!!

Μακάρι να βρει το μάστορα της για να μπορούμε κ μεις να αγοράζουμε αξιοπρεπή τηλέφωνα χωρίς να χρειάζεται να πάρουμε δάνειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πλήγμα για την Intel και τις πλατφόρμες της Atom/Meego. Πλέον περνάμε σε νέες εποχές που ο κυρίαρχος του παιχνιδιού θα είναι αυτός που θα έχει τον απόλυτο έλεγχο στο software/hardware και στα οικοσυστήματα των apps, βλέπε Apple και την ηγεμονία της αυτήν την περίοδο. Με τα λεφτά της Microsoft, την μεγάλη εμπειρία της στο Software, την αρχιτεκτονική άδεια που απέκτησε από την ARM, το porting των Windows 8 σε ARM και τις επόμενες εφαρμογές των Windows 8/Phone να διανέμονται και να τρέχουν μέσω .net/silverlight δωρεάν από τα Azure Cloud services της Microsoft σε όλα τα ARM chips, Nvidia/Qualcomm/Samsung/Marvell/Microsoft... και με έναν απο τους μεγαλύτερους κατασκευαστές τηλεφώνων παγκοσμίως όπως η Nokia, τα πράγματα θα αρχίσουν να ζορίζουν για όσους μείνουν έξω από τον χορό...

Εγώ βλέπω τα android να ανεβαίνουν σε πωλήσεις και να ξεπερνάνε τα apple, ακομα και με "πρωτόγονο" app store, ακόμα και με την μή ύπαρξη περιοριστικών όρων της google πάνω στο hardware.

Προσωπικά θέλω να διαλέγω την οθόνη μου, τον επεξεργαστή μου, την ανάλυσή μου, το μέγεθος του κινητού, την επιλογή 4g/3g, την χωρητικότητά μου, την απολύτως απαραίτητη expandable χωρητικότητά μου, την ποιότητα της κάμεράς μου και όλα αυτά να παίζουνε σε κάποιο universal os με λογική τιμή για αυτά που προσφέρουν. Βλέπε όλα τα άλλα εκτός απο apple.

Ο λόγος είναι απλός, το hardware (καμερα, οθονη επεξεργαστής, χωρητικότητα κτλ) τα επιλέγεις ανάλογα με την χρήση θέλεις να κάνεις. Δέν γίνεται όλοι να θέλουνε ένα τύπο hardware, μία κάμερα, μία οθόνη, είναι απλά αδύνατο! 'Ολοι όμως θα προτιμούσαν ένα universal os.

Σάν να μου λές να πετάξω το pixon 12 για να πάρω iphone. Με τίποτα! 'Οτι os και να έχει, το θέλω για φωτοφραφίες και απλή χρήση σε μία συσκευή tέλος. Δέν θα με χαλούσε όμως να έχει android ή οποιοδήποτε άλλο λογισμικό, και άν ήταν universal ακόμα καλύτερα. αλλα θα με χαλούσε άσχημα να μήν έχει την φοβερή κάμερα που έχει ή να έχει μία τιμή που δέν την αξίζει.

Κοινώς το μέλλον όπως το βλέπω εγώ είναι πολλά hardware (διαφορα cpus, cameras, οθόνες κτλ διάφορες μάρκες και σχέδια), οπου ο χρήστης θα επιλέγει ανάλογα με την χρήση που προορίζεται το κινητό, να παίζουν σε ένα universal software ανεξαρτήτως hardware. Κάτι σάν τα windows με τα pcs. Απλά ανίκητο και τρελά ευέλικτο ανάλογα με την χρήση hardware και universal os.

Τώρα για αυτό το "bind" των εταιριών να διαλέγουνε ένα κάποιο os για όλα τα κινητά τους έναι καλό δέν αντιλέγω, αλλα ποιός της λέει της nokia οτι δέν έκανε λάθος κίνηση με το να επιλέξει windows mobile αντί για android ή bada ή κάτι άλλο? Η αγορά δέν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα, με τα android να βλέπουνε τρελές αυξήσεις.

Επίσης συμφωνώ οτι αυτή η κίνηση θα σημαίνει καλύτερο δέσιμο os και hardware, bug free και πολλά άλλα, αλλα ποιό είναι το καλύτερο os για αυτή τη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

O Stephen Elop, διευθύνων σύμβουλος της Nokia είπε ότι οι τελευταίες Nokia συσκευές με λειτουργικό Symbian θα κυκλοφορήσουν το 2014 και μετά τέλος. Η υποστήριξη του Symbian θα συνεχίσει μέχρι και το 2016, καθώς δεν γίνεται να μείνουν στην απέξω εκατομμύρια αγοραστές με τέτοιο λειτουργικό στο κινητό τους.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί καθυστερούν τόσο πολύ, ενώ στην αρχή είχαν πει για 2012...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now