George_o/c

Samsung Galaxy Tab 10.1: Tegra 2 SoC & Android 3.0!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Samsung Galaxy Tab 10.1: Tegra 2 SoC & Android 3.0!]http://reviews.hwbox.gr/news/samsung.jpg[/NEWS_IMG]Εκτός από το εκθαμβωτικό Galaxy S II, η Samsung αποκάλυψε και το Galaxy Tab 10.1 που έρχεται με 1GHz NVIDIA Tegra 2 SoC και Android 3.0 Honeycomb OS. Ένα από τα κεντρικότερα features του νέου tablet είναι η ανάλυση της οθόνης που πλέον ανέρχεται στα 1280 x 800 pixels, ίδια δηλαδή με αυτή διαφόρων 15" laptops! Επιπλέον διαθέτει διπύρηνο Exynos 4210 chip, HSPA+ υποστήριξη, 8 MegaPixels κάμερα με flash και δυνατότητα εγγραφής Full HD 1080p video, έξτρα 2 MegaPixels κάμερα μπροστά για video chatting, 16 ή 32GB αποθηκευτικό χώρο για όλα τα ψηφιακά σας αρχεία, 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 2.1, θύρα USB, ψηφιακή πηξίδα, accelerometer, dual surround-sound ηχεία και μπαταρία 6860 μικροαμπερωρίων για μεγαλύτερη αυτονομία.

Η κυκλοφορία του έχει προγραμματιστεί την άνοιξη σε περισσότερες από 20 χώρες, μέσω της Vodafone.

[img_ALT=Samsung Galaxy Tab 10.1: Tegra 2 SoC & Android 3.0!]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d58e1837eba6.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=Samsung Galaxy Tab 10.1: Tegra 2 SoC & Android 3.0!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614d58e18393d73.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η πηγή δεν αναφέρει το βάρος της συσκευής...

Edit: Άκυρο, το βρήκα --> 599 γραμμάρια, σαν πολλά δεν είναι?

Source

χμ δεν νομιζω.. υπαρχουν νετμπουκ με τις δυνατοτητες του και σε αυτο το βαρος??μονο το πληκτρολογιο εχουν που δεν εχει το ταμπ..!

λογικα η μπαταρια το βαραινει που ειναι αρκετα μεγαλη..!ειναι οτι πρεπει να καθεσαι στο κρεββατι και να βλεπεις ταινιες!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά αυτό το πράγμα δε το χρειάζεσαι για να βλέπεις ταινίες στο κρεβάτι...(έχω ακούσει τέτοιο σκηνικό και τράβαγα τα μαλλιά μου). Το παίρνεις για δουλειά, για εξωτερικό χώρο που χρειάζεται να πιάνει το λιγότερο δυνατό χώρο και να έχει το μικρότερο δυνατό βάρος.

Δεν αντιλέγω ότι σε σχέση με τα περισσότερα laptops/netbooks είναι πούπουλο...αλλά λόγω των περιορισμών σε hw δεν μπορείς να πεις ότι είναι ελαφρύ. Πχ ένα sony vaio που έχει το αφεντικό στη δουλειά, ζυγίζει 1.3 KG με μπαταρία που αντέχει άνετα 4-5 ώρες βαρύ φορτία, και έχει cpu από τους μεγαλύτερους core 2 duo Που βγήκαν, άρα κάνει παπάδες και είναι μόλις 13 ίντσες (με οθόνη 1600χ900).

Link to comment
Share on other sites

Sorry, αλλά αυτό το πράγμα δε το χρειάζεσαι για να βλέπεις ταινίες στο κρεβάτι...(έχω ακούσει τέτοιο σκηνικό και τράβαγα τα μαλλιά μου). Το παίρνεις για δουλειά, για εξωτερικό χώρο που χρειάζεται να πιάνει το λιγότερο δυνατό χώρο και να έχει το μικρότερο δυνατό βάρος.

Δεν αντιλέγω ότι σε σχέση με τα περισσότερα laptops/netbooks είναι πούπουλο...αλλά λόγω των περιορισμών σε hw δεν μπορείς να πεις ότι είναι ελαφρύ. Πχ ένα sony vaio που έχει το αφεντικό στη δουλειά, ζυγίζει 1.3 KG με μπαταρία που αντέχει άνετα 4-5 ώρες βαρύ φορτία, και έχει cpu από τους μεγαλύτερους core 2 duo Που βγήκαν, άρα κάνει παπάδες και είναι μόλις 13 ίντσες (με οθόνη 1600χ900).

κοιτα εγω το σκεφτομαι για καμια ταινια στο κρεββατι,λιγο μσν κτλ κτλ..!!

δεν το θελω για autocad γιατι δεν σχεδιαστηκε για αυτο,δεν εχει καν τετοιες δυνατοτητες..δεν βρισκω λογω αγορας απο επαγγελματιες,αυτοι βολευονται με τα επαγγελματικα notebook μικρων διαστασεων..οι περισσοτεροι μονο για την δουλεια τους δεν το παιρνουν,οπως και τα smartphones (λεγε με iphone,galaxy s κτλ κτλ..!!)ολα γινονται για χαρη του υπερκαταναλωτισμου..!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now