caution

AMD: University Kit για OpenCL στα πανεπιστήμια όλου του κόσμου

Recommended Posts

[news_img=AMD: University Kit για OpenCL στα πανεπιστήμια όλου του κόσμου]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/news_img]Η AMD ανακοίνωσε την διάθεση του OpenCL University Kit, ένα σύνολο λογισμικού και documentation το οποίο μπορεί να αποκτήσει κάθε πανεπιστήμιο που θέλει να προσθέσει ένα μάθημα OpenCL programming στο πρόγραμμα σπουδών του. Έτσι, με μια σειρά δεκατριών διαλέξεων, αντίστοιχων σημειώσεων και παραδειγμάτων με κώδικα, οι φοιτητές με βασικές γνώσεις C/C++ θα είναι σε θέση να πάρουν μια καλή γεύση development σε OpenCL, και να δημιουργήσουν τα πρώτα τους προγράμματα. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Αν η αποδοχή του University Kit είναι καλή από την ακαδημαϊκή κοινότητα, η AMD σε λίγα χρόνια θα έχει μια ολόκληρη φουρνιά νέων προγραμματιστών έτοιμη να γράψει OpenCL και γενικά πιο heterogeneous computing orientated προγράμματα. Ήδη πολλά μεγάλα πανεπιστήμια έχουν προσθέσει σχετικά μαθήματα στα προγράμματά τους (National Taiwan University,University of Bristol,Stanford University,κ.α.) και η AMD σκοπεύει να διοργανώσει και το πρώτο AMD Fusion Developer Summit τον ερχόμενο Ιούνιο στο Seattle. Η AMD λέει "OpenCL", και το εννοεί...

Link to comment
Share on other sites

( some inside notes )

Σε πολλές σχολές στην Ελλάδα υπάρχουν μαθήματα για παράλληλη και τα λοιπά - ήδη μερικές δε, συνεργάζονται και με ΑΜD και σε θέματα VLSI. Το κακό είναι ότι η σημαντική δουλεία γίνεται κυρίως σε μεταπτυχιακό κύκλο , αλλά don't believe the hype, πολλές cs σχολές στην Ελλάδα και δημοσιεύσεις κάνουν, και ερευνητικά προγράμματα κυνηγάνε και μια χαρά όνομα έχουν έξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μάλλον δε προβλέπεται να έρθει, εκτός βέβαια αν πάει σε κανένα National Technical Univercity of Athens στους ΗΜΜΥ.

Πορεία διαμαρτυρίας αύριο έξω από την πρυτανεία για να μπει στην ΣΗΜΜΥ :D

Πάντως αν και πρωτοετής απ' ότι έχω καταλάβει είναι πιο πιθανό να υπάρξει μάθημα opencl στη σχολή πληροφορικής του unipi (ή σε άλλα περιφερικά πανεπιστήμια και ΤΕΙ) παρά στο ntua, γιατί απ' ότι έχω δει δε διδάσκουν και τις πιο σύγχρονες τεχνολογίες. Μακάρι πάντως να κάνω λάθος και να έρθει στο ntua.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εσείς δε χρειάζεστε τόση επεξεργαστική ισχύ από κάρτα γραφικών...εμείς θέλουμε με τις μοντελοποιήσεις των πλοίων. Αρα NMM FTW!

Θα δώσει κάτι παραπάνω στον κόσμο αυτό το free tool! Μπράβο στην AMD!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μάλλον δε προβλέπεται να έρθει, εκτός βέβαια αν πάει σε κανένα National Technical Univercity of Athens στους ΗΜΜΥ.

Μην το λες!

Εγώ πήρα μάθημα πέρυσι στη σχολή μου που προγραμματίζαμε σε cuda. Και έχω ακούσει ότι κάνουν και OpenCL.

Link to comment
Share on other sites

Πορεία διαμαρτυρίας αύριο έξω από την πρυτανεία για να μπει στην ΣΗΜΜΥ :D

Πάντως αν και πρωτοετής απ' ότι έχω καταλάβει είναι πιο πιθανό να υπάρξει μάθημα opencl στη σχολή πληροφορικής του unipi (ή σε άλλα περιφερικά πανεπιστήμια και ΤΕΙ) παρά στο ntua, γιατί απ' ότι έχω δει δε διδάσκουν και τις πιο σύγχρονες τεχνολογίες. Μακάρι πάντως να κάνω λάθος και να έρθει στο ntua.

Πάντως στο δικό μου 6ο εξάμηνο η ροή Λ αναφέρθηκε αρκετά σε opencl στον μάθημα των γλωσσών προγραμματισμού. Λογικά παίζει περισσότερη εξειδίκευση και σε μεγαλύτερα εξάμηνα, υπάρχουν πολλά μαθήματα επιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο δικό μου 6ο εξάμηνο η ροή Λ αναφέρθηκε αρκετά σε opencl στον μάθημα των γλωσσών προγραμματισμού. Λογικά παίζει περισσότερη εξειδίκευση και σε μεγαλύτερα εξάμηνα, υπάρχουν πολλά μαθήματα επιλογών.

Σας μιλησε ο Σαγωνας για OpenCL? Γιατι, ψηνεται να το βαλει και αυτο στις γλωσσες 1? Ψηνεται να το κανει τελειως μυθο το μαθημα? :P

Link to comment
Share on other sites

Σας μιλησε ο Σαγωνας για OpenCL? Γιατι, ψηνεται να το βαλει και αυτο στις γλωσσες 1? Ψηνεται να το κανει τελειως μυθο το μαθημα? :P

axax0ax0axa ναι μίλησε και αρκετά μάλιστα!

Αν και δεν έχω ροή Λ το γνωρίζω από φίλους, έτυχε μια φορά μάλιστα να παρακολουθήσω κι εγώ το μάθημά του... καλά ο τύπος δεν υπάρχει! Είναι τελείως εκτός... :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now