str1979

Μετρήσεις κατανάλωσης Η/Υ

Recommended Posts

Καλησπέρα

προχτές μου ήρθε μια πριζα με ενσωματωμένο μετρητή κατανάλωσης watt και έκανα ορισμένες μέτρησης που θέλω να μοιραστώ.

Οι μετρήσεις έγιναν στο σύστημα της υπογραφής μου

α) κατάσταση IDLE ~133watt

b) CPU Stress Lynx ~253watt

c) GPU Stress Kombustor ~229watt

d) GPU Stress Furmark ~ 287watt

e) System Stress 3Dmark Vantage ~278watt

στις παραπάνω μετρήσεις συμπεριλαμβάνετε και η κατανάλωση της οθόνης LG 23" 1920x1080 ~40watt

Το τροφοδοτικό μου είναι ένα AKASA 600w

Τελικά μήπως είμαστε λίγο υπερβολικoi με το θέμα των WATT ????

Χρειαζόμαστε όντως τα τροφοδοτικά των 600+ watt?

idle.jpg

linx.jpg

kombaster.jpg

furmark.jpg

3dmark.jpg

idle.jpg

linx.jpg

kombaster.jpg

furmark.jpg

3dmark.jpg

idle.jpg

linx.jpg

kombaster.jpg

furmark.jpg

3dmark.jpg

idle.jpg.3871ec8f72d920bb2313348713c2263

linx.jpg.d49b5eb7b8db950996cd8e1e839a97a

kombaster.jpg.41b80fd5dadbf24167eeecd9a9

furmark.jpg.05228d4e14c7a9315c4b972cc28c

3dmark.jpg.36f75ff1aa600ae65cb3f898f8122

Link to comment
Share on other sites

ωραια η σκεψη σου αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβη αυτα..επισης μπορεις να δοκιμασεις cpu+gpu 100%?(με το τροφοδοτικο σου θα το σκεφτομουνα βεβαια:P)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η πριζα πρέπει να κάνει σωστές μετρήσεις γιατί την οθόνη μου την βγάζεις ακριβώς όπως την δίνει κ ο κατασκευαστής

Έχεις να μου προτείνεις κανένα πρόγραμμα να δοκιμάσω μαζί cpu+cpu 100% για να τεσταρω και να ανεβάσω αποτελέσματα?

Οι μετρήσεις είναι χωρίς overclock και γενικά το σύστημα έχει επίσης

1 HDD sata

1 DVD sata

1 αντλία νερού

5 12ριδες ανεμιστήρες

1 fan control

Link to comment
Share on other sites

ενοω βαλε και kombustor και linx μαζι..εκτος an ετσι ειναι οι μετρησεις τωρα..αν μπορεις ανεβασε και λιγο τασεις να δουμε τι παιζει και οταν γινετε overclock

Link to comment
Share on other sites

του έβαλα μαζί lynx + furmark και η κατανάλωση είναι ~ 350watt

επιμένω να πιστεύω ότι οι ενδείξεις της πριζας είναι σωστές διότι έχω δοκιμάσει κ άλλες συσκευές στο σπίτι και δείχνει σωστές μετρήσεις με βάση τις προδιαγραφές των συσκευών που δίνουν οι κατασκευαστές

τώρα όσο αφορά το O/C θα το δοκιμάσω το βραδύ που θα έχω χρόνο κ θα ανεβάσω πάλι αποτελέσματα

full.jpg

full.jpg

full.jpg

full.jpg.26249e51c25f28c79dc3c805035e3de

Link to comment
Share on other sites

σωστες ειναι οι ενδειξεις χωρις αμφιβολία. το θεμα ειναι οτι αν ειχες ενα 400αρι τροφοδοτικο ποσο πιστευεις θα αντεχε στο φορτιο αυτο?

εχει να κανει λοιπον με το ποσο στην τσιτα δουλευει το τροφοδοτικο ωστε να ζοριζεται λιγοτερο να μην ζεστενεται πολυ και να μην κανει πολυ θόρυβο.

το σημαντικοτερο ομως ολων ειναι το ποσα Α (amperes) μπορει να δωσει το τροφοδοτικο κατω απο φορτιο!

οποτε ολα εχουν ενα πινακακι στην πλαινη τους οψη που πληροφορουν ποσο ρευμα δινουν στις

διαφορες γραμμες τους.

3.png

την CPU και την VGA τις ενδιαφερουν να μπορουν να τραβηξουν αφθονο ρευματακι οταν χρειαζεται απο τις 12αρες γραμμες. αν το τροφοδοτικο ζοριζεται και ειδικα σε Oc καταστασεις

αρχιζουν τα κολληματα και οι μπλε οθονες :)

Link to comment
Share on other sites

βασικά εκεί θέλω να καταλήξω κ εγώ ότι δλδ

δεν είναι ανάγκη να καταφεύγουμε σε αγορές των 600+ watt τροφοδοτικών για συστήματα αυτής της κατηγορίας όπως πχ του δικού μου

είναι προτιμότερο κατά την άποψη μου να πάρεις ένα 500-600w αλλά να είναι ποιοτικό και να κάνει αυτά που υπόσχεται

δλδ να είναι σταθερό στην απόδοση του χωρίς σκαμπανεβάσματα και να έχει τα απαραίτητα αμπέρ στις εξόδους του όπου χρειάζονται

βεβαία αν αναφερόμαστε σε συστήματα με 2-3 κάρτες γραφικών και 4-5 δίσκους εκεί αλλάζουν τα δεδομένα

(να αναφέρω οτι με το παρόν τροφοδοτικό μου είχα πριν 2 HD4890 CF που ήταν πολύ πιο ενεργοβόρες σε ρεύματα και δεν είχα κανένα πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι και κατα ποσο μπορει ενα τροφοδοτικο μεσης κατηγοριας οπως ~600w να δωσει πολλα ampers και ποσο σιγουρο θα ειναι αυτο..εννοω οτι μπορει καποιο τροφοδοτικο να λεει αλλα και να δινει αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο κατανοητός ΔΕΝ αναφέρομαι σε φτηνό τροφοδοτικό αλλά σε ποιοτικό τροφοδοτικό

πχ για το σύστημα μου αν ήταν να αγοράσω τροφοδοτικό και είχα να επιλέξω ανάμεσα σε ένα 600watt των 100ευρώ και σε ένα 850watt των 100ευρώ, εάν το 600αρι είχε καλύτερα επιμέρους χαρακτηριστικά, θα επέλεγα αυτό κ ας είχε μικρότερη (ονομαστική) απόδοση

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ομως αυτα που εχουν περισσοτερα watt εχουνε και καλυτερα χαρακτηριστικα τα οποια ισχυουν..δεν ξερω το κατα ποσο στα μικροτερα τροφοδοτικα ισχυουν αυτα που γραφουν πανω,και δεν μιλαω για φθηνα μονο..μπορει να λεω και βλακειες αλλα αυτο εχω καταλαβει οτι παιζει περιπου

Link to comment
Share on other sites

Aποτελεσματα κατανάλωσης με O/C @4Ghz 20x200 cpu 1.262v/vtt 1.25v/ram 1.65v 2000 9-9-9-24

α) κατάσταση IDLE ~133watt ----------------------->133watt

b) CPU Stress Lynx ~253watt ----------------------->305watt

c) GPU Stress Kombustor ~229watt ---------------->265watt

d) GPU Stress Furmark ~ 287watt ------------------>300watt

e) System Stress 3Dmark Vantage ~278watt----->290watt

f) Lynx-Furmark ~350watt---------------------------->430watt

να υπενθυμίσω ότι από τα παραπάνω αποτελέσματα πρέπει να αφαιρεθούν 40watt που είναι η κατανάλωση της οθόνης δλδ στην χειρότερη περίπτωση ( f ) το Pc έχει ανάγκη ~390watt ΣΤΑΘΕΡΗΣ ισχύος και όχι κορυφής

πιστεύω ότι είναι πολύ σπάνιο για έναν μέσο χρηστή να φτάνει το pc του σε αυτό το σημείο εκτός και αν με το που το ανοίγει φορτώνει αμέσως (Lynx-Furmark) να τρέχουν και παράλληλα κάνει ότι είναι να κάνει πχ games,music, internet ktlp

Πέρα από τα παραπάνω συμπεράσματα που έβγαλα από αυτό το ψευτοπειραμα, είμαι πεπεισμένος επίσης ότι σχεδόν όλα τα PSU ονομαστικής ισχύος ~600watt έχουν την ικανότητα να δώσουν όχι την ονομαστική τους τιμή, αλλά τουλάχιστον τα ~390watt της σπανίας περίπτωσης ( f ).

Ελπιζω να βοήθησα κ εγώ κάπου:D...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει κι εγω παρομοιο πειραμα.

Athlon II X2 @ 2,7Ghz @ 1,09 volt σε load

Onboard VGA HD4250

2 ddr3 dimms

1 σκληρος on, o αλλος off

385ρι ποιοτικο τροφοδοτικο

idle: 54W (58 με τους 2 σκληρους)

Load με το ζορι 100, κι αυτα και με GPU load.

Link to comment
Share on other sites

OCCT PSU test δοκίμασε κανείς; Τελικά δίνει στα αλήθεια το μεγαλύτερο global wattage ή αηδίες;

Καλημέρα,

μόλις το δοκίμασα το OCCP στο power supply mode με τον υπολογιστή μου να είναι ακόμη Ο/C και όντως έδειξε την μεγαλύτερη κατανάλωση έως τώρα ~478watt (- 40watt οθόνης) = 438watt

occp.jpg

occp.jpg

occp.jpg

occp.jpg.7f8c0ef6861b4b003622cc2197b03e4

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις σύμπτωση! Κι εγώ παρήγγειλα τον ίδιο μετρητή πριν από καμιά δεκαριά μέρες και τον περιμένω πως και πώς... Θα ποστάρω κι εγώ αποτελέσματα μόλις μου έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις σύμπτωση! Κι εγώ παρήγγειλα τον ίδιο μετρητή πριν από καμιά δεκαριά μέρες και τον περιμένω πως και πώς... Θα ποστάρω κι εγώ αποτελέσματα μόλις μου έρθει!

άντε να γίνουμε πολλοί να ποσταρουμε τα αποτελέσματα μας :)...

Link to comment
Share on other sites

str1979 κάνεις και ένα ακόμα πείραμα;

Άσε τον υπολογιστεί να κλείσει την οθόνη (από τα setting του screen saver) και δες πόσο καις σε απλή αναμονή (όχι suspend - απλά να έχει σβήσει η οθόνη) και μετά κάνε την ίδια μέτρηση enabled το Link State Power Management της PCIE (θα το βρεις μέσα στο advance power setting στα 7) και πες μας αν βλέπεις διαφορές :)

Επίσης, αν έχεις όρεξη, κοίτα αν και το νέο furmark καίει περισσότερο από τα παλιότερα ;)

Βρήκαμε παπά... :whistling::hehe:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αν σβησει ο υπολογιστής την οθόνη μόνος του σε απλή αναμονή είναι το ίδιο με το να την κλείσεις εσύ από τον διακόπτη της δλδ η ένδειξη της μπριζας πάει από τα 133watt στα 93watt

δοκίμασα και την επιλογή με το PCIE αλλά δεν κατάλαβα καμία διαφορά στις ενδείξεις άντε το πολύ πολύ να έπεσε στα 92watt

το νέο furmark έχει την ιδία κατανάλωση με το παλιο

Link to comment
Share on other sites

Sweet, ευχαριστώ για τον κόπο str1979 :)

Επίσης να πούμε ότι και 500watt να δεις στην πρίζα, στην πράξη η κατανάλωση των parts θα είναι λιγότερο από 400 (ας θεωρήσουμε 80% efficiency). Οπότε όχι, δεν χρειάζεσαι corsair 1000watt για την 5850 σου, φίλε με το modαρισμένο HAF :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To wattage απο το psu δεν ειναι DC rated?

H σημαινει οτι πχ ενα 600αρι καει 600 watt απο πριζα?

Και το efficiency?

εχω μπερδευτει

Αν ένα 600άρι τροφοδοτικό καίει 600watt από την πρίζα και έχει efficiency για αυτό το wattage 80% τότε εκείνη την στιγμή θα αποδίδει 600 X 0.8 = 480watt συνολικά στις 12V/5V/3.3V γραμμές του. Τα υπόλοιπα 120watt τα τρώει για τον εαυτό του!

Και αν το ίδιο τροφοδοτικό δουλεύει στο φουλ και αποδίδει στις γραμμές του 600watt τότε από την πρίζα θα τραβάει 600 Χ1.2 = 720watt από την πρίζα.

Βέβαια τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι ολόσωστο, γιατί αφενός το efficiency δεν είναι σταθερό για όλα τα φορτία και αφετέρου ένα καλό τροφοδοτικό μπορεί συνήθως να αποδώσει ακόμα και μεγαλύτερο wattage από το ονομαστικό του ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now