John-X

R3E RAM PROBLEM

Recommended Posts

Παιδες κατι παιζει με την mobo μου.Μια βλεπει 6gb ram μια 4gb.

Στο bios και στα windows μια μου λεει εχω 6gb μια 4gb.Παρολα αυτα το cpu z

μου διαβαζει παντα 6gb και διαταξη triple channel.

Δοκιμασα ξεχωριστα τα dims σε καθε θυρα ενα ενα και δουλευουν ολα κομπλε.

Ρυθμησεις τωρα ειναι στοκ,δοκιμασα και 1005 και 1102 και 1201 bios αλλα τα ιδια.Πχ παιζεις κανονικα με 6gb το κλεινεις,ερχεσαι το βραδυ το ανοιγεις και σου λεει 4gb κανεις μια restart μετα σου λεει 6gb οτι να ναι δηλαδη.

Μομπο Rampage 3 extreme και μνημες Dominator GT 2000c8 8-9-8-24 6gb

Kαμια ιδεα πριν το πεταξω ΣΑΠΕΡΑ?????

Link to comment
Share on other sites

( Παίζει να έχω δει και εγώ αντίστοιχο σκηνικό με 920 και περίεργες επαφές στο socket. Καθαρίστηκε σχολαστικά το cpu, κούνησα και πολύ λίγο δύο pin που φαίνονταν να έχουν ζοριστεί, με ένα μηχανικό μολύβι (χωρίς μύτη) & they lived happily ever after. Σε UD3R αυτά... )

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας το έχουμε περάσει αυτό το πρόβλημα. Αν δεν είναι θέμα BIOS τότε έλεγξε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το socket για στραβωμένα pins. Εμένα η Maximus III Formula μετά από πολλές κακουχίες δεν έβλεπε τα δύο πρώτα DRAM slots καθόλου... Τα DIMMs λειτουργούσαν κανονικά αλλά "τον έπαιζαν" τα slots :hehe:

Τελικά με καθάρισμα, ίσιωμα και πολύ προσοχή την έφερα πάλι εν ζωή http://www.hwbox.gr/intel-boards/9695-asus-maximus-iii-formula-den-blepei-ta-prota-2-dram-slots.html :)

Link to comment
Share on other sites

Στο R2E μου το κάνει όταν το cpu αρχίζει και κωλώνει στο oc...

Δεν στρώνει αν δεν βάλεις βγάλεις μια μνήμη και όταν τρώει γερό σκάλωμα τότε θέλει και τις τρεις... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι BIOS τελικα.Τα πινς στο cpu Socket παιζει να φταινε η το σφηξιμο στο μπλοκ?Ειναι δυσκολο να λυσω το cpu με την υδροψυξη που εχω γιαυτο μην το λυσω τσαμπα,αν ξερει καποιος σιγουρα ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεσφιξα αρκετα θα ελεγα το μπλοκ αλλα τιποτα.Μολις προσθετω 3ο ντιμ σε αποιαδιποτε κοκκινη θυρα κολαει στο windows boot και μετα το restart βλεπει 4gb.Mε δυο ντιμς δουλευει σε ολες τις θυρες αρα δεν παιζει να εχουν στραβωμενα πινς.Επισης ολα τα ντιμακια δουλευουν σε ολες τις θυρες μονο του το καθενα.Αρχιζω και τα περνω αγρια με το ραμπαζ:evil:

Μαλλον τωρα πρεπει να ελεγξω πινς στο σοκετ αν και δεν παιζει με τπτ να εχει προβλημα εκει.Τρελεεεεεεεεενομαι τωρα.........

Link to comment
Share on other sites

Στραβομενα πινς που ομως φιλε?στα σοκετ των ραμ η του cpu?τωρα εβγαλα μια στα μπαμ το μπλοκ και τον 980 τα πινς του διχνουν αθηκτα φαινεται και στις πατουρες που εχουν κανει πανω του πατανε ολα ακριβως στην μεση απο τα κυκλακια του 980.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω για φωτο τωρα.Τον κοιταω με τον φακο τωρα και βλεπω εναν μεγαλο αριθμο απο πινς να μην πατανε στην μεση αλλα λιγο πιο εκει.Επισης βρηκα πολυ μικρα γρεζια κατω απο το cpu στην μεση εκει που ειναι τα μικρα σαν μοσφετς.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και πάρε Διαλυτικό Νίτρου. Ρίξε μες στο socket και από την πίσω του πλευρά και στέγνωσέ το με ένα μπιστολάκι. Ότι και να έχει η μητρική σε αυτές τις περιοχές θα φύγει :)

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο θα γινει george.Θα κατσω να το λυσω ολο τωρα για να δω καλητερα και απο κοντα το σοκετ να σιγουρευτω για τα πινς και αυριο βλεπουμε.Αλλιως μηριζομαι ζημια στον imc φιλε.Αν δεν κανω λαθος το προβλημα αρχησε απο τοτε που εκανα τα τεστ για τα 48κ στο βανταζ.Ειχα πιεσει αρκετα τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν την παθαίνουν ΤΟΣΟ εύκολα. Εμένα μαν η Maximus III ήταν off για περίπου ένα μήνα... Και μετά από πολύ ζόρι κατάφερα να την επισκευάσω. Δες το thread που έχω παραθέσει σε παραπάνω post μου.

Link to comment
Share on other sites

..εγώ γιατί έχω την εντυπωση οτι η ζημιά έχει γίνει απο την ημέρα που λάπαρες το cpu?

...και αφού λες για γρέζια 99% έχει γίνει μαμακία απο αυτό!! καθαρίσε τα όλα καλα και το cpu!!!

τα πινάκια που δεν πατάνε ακριβώς στο κέντρο δεν ειναι πρόβλημα, μην κάνεις το αστείο και προσπαθήσεις να τα ισιώσεις γιατί θα κάνεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε το προβλημα το ειχα και οταν εκανα τα τεστ το θυμαμαι.Απλα τωρα ειναι ακομα πιο εντονο γιατι τρωω μπλε οθονες και κοληματα.Τα πιν δεν τα πειραζω εννοειτε εκτος και αν κοιταει κανενα στον θεο.Θα καθαρισω και θα δουμε.Παντος βλεπω ειστε αρνητικοι γενικος με το λαπαρισμα μου.Σας λεω το cpu ειναι αλφαδι εκτος του μη σωστου καθαρισμου.

Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω το θεμα με να pcακι που εφτιαξα εχθες με μια rex3-970-corsair gt 2000mh 9-10-9-27 12gb το κουλο εδω ηταν οτι στα 12gb bootare μονο στα auto 7-7-7-20 στα 1066 νομιζω και οταν εβαζα τα timmings του εργοστασιου δεν bootare η εβλεπε 8gb!! εστειλα σημερα πισω τα ραμ και μαλλον θα παω σε 2 κιτ των 6 στα 1866 που λενε οτι πανε καλυτερα!οσο qpi και αν εδωσα δεν ενιωσαν ποτε και σε κανενα timming!:/ αντε τωρα βγαλε ακρι! ( το pc ειναι new χθες ανοιχτηκαν ολα!)

Link to comment
Share on other sites

Ισως βγαλω εγω μια ακρη αυριο.Η οποια θα ειναι να το πεταξω σαπερα η να το δοσω σε κατι πακιστανους εδω απεναντι και δεν ξαναπερνω τιποτα.

Εχω φαει ενα gsxr 1000 κουτα στα λεφτα για πισι και ποτε δν το ευχαριστηθηκα το μαμημενω.

Link to comment
Share on other sites

Ισως βγαλω εγω μια ακρη αυριο.Η οποια θα ειναι να το πεταξω σαπερα η να το δοσω σε κατι πακιστανους εδω απεναντι και δεν ξαναπερνω τιποτα.

Εχω φαει ενα gsxr 1000 κουτα στα λεφτα για πισι και ποτε δν το ευχαριστηθηκα το μαμημενω.

..αμα είναι να τα απογοητευεσαι τόσο εύκολα, παρατατα καλύτερα, τι gsxr μου λες δεν θες να μάθεις όλοι εμείς που μπεντσάρουμε πόσα χαλάμε το χρόνο και τι αναποδιές μας τυχαίνουν και δεν το βάζουμε κατω!! τώρα που το σκέφτομαι μαλλον 3 gsxr θα είχα :hehe: και δεν μιλαώ για το main rig αλλά για αναλώσιμο hardware!

Αλλά έτσι ειναι η τρέλα/χόμπυ και όπως ξέρουμε πληρώνεται ακριβά!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Καλά στα λέει ο mortis john-x. Εγώ εντάξει δεν έχω αγοράσει ούτε μισή GSXR, αλλά αν πουλήσω όλο το hardware που έχω τώρα δεν θα βγάλει ούτε το 1/4 των χρημάτων που έχω δώσει για αυτό :hehe:

Έτσι είναι το overclocking. Αναποδιές και προβλήματα που σου γίνονται μάθημα και eventually κάποια στιγμή στο μέλλον θα τα ξεπεράσεις και θα συνεχίσεις. Όλα είναι μες στο πρόγραμμα και όλα συμβάλλουν στο να γίνεις καλύτερος και να αποκτάς εμπειρίες :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now