Toxic

Ποιο κολλητηρι ;

Recommended Posts

Οπότε το Parkside του Lidl που γράφει "6 Watt / 4,5 Volt" είναι λουκουμάκι για ηλεκτρονικά;

Έχω πάρει από Σιγκαπούρη ένα Weller BP645 με 6 Watt / 4,5 Volt επίσης...

Δουλεύει με 3x1,5v ΑΑ μπαταρίες...

Δεν ξετρελάθηκα... ασφαλές για ψιλοδουλειές αλλά αδύναμο γενικά... με παιδεύει αρκετά στις κολλήσεις... To καλό του είναι ότι δεν τραβάς καλώδια γύρω σου και ότι έχει πολύ λεπτή μύτη...

Link to comment
Share on other sites

Ανασταίνω το παρόν που βρήκα με αναζήτηση για να ρωτήσω αν τα κολλητήρια με μπαταρίες, όπως το παρακάτω, κάνουν πραγματικά δουλειά

LIDL

GR_66127_01_b.jpg

Έχει κανείς άποψη, όχι ειδικά για το συγκεκριμένο, αλλά γενικότερα για αυτά που λειτουργούν με μπαταρία;

Το πήρα. Βολικό είναι έτσι μικρό και χωρίς καλώδιο, ενώ ζεσταίνεται και γρήγορα. 3 ΑΑ παίρνει και ευτυχώς κάνει δουλειά και με καλές επαναφορτιζόμενες. Με Αλκαλικές το manual αναφέρει 60 ώρες χρήσης.

Για ψιλό πράγματα είναι ΟΚ. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια και τίποτα το σπουδαίο. 1-2 καλώδια εδώ και εκεί για δοκιμή.

Άσχετο όσο και σπαστικό. Lidl Ελλάδα 10?, Lidl Γερμανία 8?.

Link to comment
Share on other sites

thread resurrection γιατι ψαχνομαι για κολλητηρι για κολλησεις αντιστασεων,transistor,ενισχυτων,κλπ καθως και πολυμετρου.στη σχολη εχουμε κολλητηρια 40w οποτε φανταζομαι οτι κοιταζω στα τοσα w αλλα τι εταιρια;δεν εχω ιδεα απ αυτα.επισης με 40w αμα παω να κολλησω τιποτα σε pcb θα καει ολοκληρο ή γινεται;το πολυμετρο θα ηθελα να μετραει και θερμοκρασια,σε περιπτωση που το χρησιμοποιησω και για να μετραω θερμοκρασιες σε κανιστρα,αν και αυτα που ειδα στο skroutz,τουλαχιστον μεχρι μια τιμη,μετρανε μεχρι -20 οποτε ισως δεν εχει πολυ νοημα,εκτος αν υπαρχουν και καλυτερα σε νορμαλ τιμη.τωρα απο budget δεν εχω κατι συγκεκριμενο απλα θελω να παρω πραγματα για να κανω τη δουλεια μου και να μην χαλανε ή δεν ξερω και γω τι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now